Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy park w Pacanowie. Powstaną labirynt, ogrody, park linowy, lodowisko, skatepark. Znamy szczegóły inwestycji [WIDEO, WIZUALIZACJE]

Karina Dychała
Jeszcze tego lata rozpocznie się rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Ogólny koszt remontu to aż 21,5 miliona złotych. Informowaliśmy już o podpisaniu umowy z wykonawcą. Teraz czas ujawnić szczegóły inwestycji.

Przypomnijmy, że 8 sierpnia ruszyły prace dotyczące modernizacji Europejskiego Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka mieszczącego się przy ulicy Kornela Makuszyńskiego 1 w Pacanowie, które rocznie odwiedza ponad 200 tysięcy gości. Inwestycja mająca na celu rozszerzyć ofertę centrum potrwa 2,5 roku. Otwarcie nastąpi w 2022 roku w maju. Koszt prac to 21,6 miliona złotych. Relacja z podpisania umowy z wykonawcą ZOBACZ TU Będzie Akademia Bajki w Pacanowie. To obiekt... prosto z marzeń! [ZDJĘCIA]

Co w nowym Centrum?
Według projektu, nowo powstały park ma być złożony z kilku części: bezpłatnej - rekreacyjnej ze skateparkiem, przestrzenią do organizacji koncertów i spotkań oraz placem z fontannami. Zimą będzie też lodowisko. Będzie też część płatna, czyli ogrody tematyczne z parkiem komiksowym, legendami, bajkami i baśniami oraz powieściami, po których zwiedzający będą mogli przejść się szlakami tematycznymi. Znajdzie się tam też park linowy, grota solna, labirynt oraz stanowiska multimedialne. Ceny biletów do strefy płatnej będą uzależnione od założonego czasu zwiedzania, czyli od dwóch do nawet czterech godzin oraz od dni tygodnia. Dodatkowo poszczególnym rodzinom będą przysługiwać ulgi, takie jak karta dużej rodziny, zniżka dla rodzin zastępczych czy samotnych matek.

- Będziemy mieli pakiety całodobowe, całotygodniowe, weekendowe, bilety godzinne jeśli ktoś decyduje się zajrzeć na chwilę - mówi Karolina Kępczyk, dyrektor Europejskiego Centrum Bajki. - Planujemy by najniższy pakiet kosztował 39 złotych oraz będziemy doliczać po 15 złotych za kolejną ścieżkę - dodaje pani dyrektor.

Jakie atrakcje ?
Odnowione Centrum Bajki w swojej ofercie ma posiadać atrakcje dostosowane do pory roku, jak na przykład lodowisko w sezonie zimowym z wypożyczalnią sprzętu zimowego, plac o tematyce wodnej, gdzie latem dzieci będą mogły się kąpać i oglądać fontanny a w zimie będzie tam pokaz rzeźb lodowych, obszar ze zwierzętami - zwierzyniec, w którym będzie można oglądać zwierzęta udomowione oraz zapoznawać się z poszczególnymi gatunkami. Będzie również labirynt komiksu z komiksowymi klasykami takimi jak "Tytus, Romek i Atomek" Papcia Chmiela oraz "Koziołek Matołek" Kornela Makuszyńskiego.

- Będzie dużo literatury połączonej z rozrywką i dużo technologii wizualizującej postacie z komiksu - mówi dyrektor Kępczyk. - Dzieci będą mogły zapoznać się z klasycznymi komiksami i literaturą. Oprócz tego dzieci będą mogły prześledzić historię książki - dodaje.

Inne atrakcje to ogród ekologiczny i pawilony manualne a także małpi gaj, czyli Gaj małpki Fiki-Miki oraz specjalne miejsca piknikowe z kawiarenką i skateparkiem.

- Gdy analizowałam potrzeby gości i gdy jestem obecna na wizytach studyjnych to w pierwszej kolejności zwracam uwagę na sposób spędzania czasu rodzica z dzieckiem i czasu piknikowego - mówi Karolina Kępczyk. - Dlatego dużą uwagę zwróciłam akurat na miejsca piknikowe. Bardzo stawiamy na ruch - dodaje. -Będziemy też w przyszłości ogłaszać konkurs dla uczniów na "Pacanów Marzeń" i w specjalnej kapsule zamkniemy rysunki zwycięzców.

Projekt na Nowe Europejskie Centrum Bajki został wyłoniony w konkursie, który wygrała Domino Grupa Architektoniczna ze Szczecina. Projekt zostanie zrealizowany przez firmę Perfect Bud z Bilczy.

Park Europejskiego Centrum Bajki po modernizacji ma posiadać nowoczesne stacje multimedialne dostosowane do różnych potrzeb, również dla osób niepełnosprawnych.

Szczegóły inwestycji

Rozbudowa Europejskiego Centrum Bajki o Park Edukacyjny „Akademia Bajki” w Pacanowie stanowi II etap rozwoju Europejskiego Centrum Bajki. Projekt uwzględnia rozbudowę Europejskiego Centrum Bajki wraz z zagospodarowaniem terenu i niezbędną infrastrukturą techniczną. W zakres rozbudowy wchodzi m.in. budowa czterech budynków o funkcji obsługującej teren Parku Edukacyjnego „Akademia Bajki”. W ramach inwestycji planuje się zagospodarowanie terenu leżącego na południe od istniejącego Centrum Bajki, po przeciwnej stronie ulicy Szkolnej na działce o powierzchni 2 hektarów i w swojej misji ma odwoływać się do istoty bajki, baśni legendy polskiej. Stworzona infrastruktura będzie udostępniana zwiedzającym w ramach scenariusza i zawierać będzie ścieżki tematyczne o różnych poziomach terenu, linię programową atrakcyjna dla odbiory familijnego a także młodzieży i seniorów. Park edukacyjny będzie składał się z części ogólnodostępnej udostępnianej nieodpłatnie oraz z części biletowanej – udostępnianej odpłatnie.

Część biletowa będzie podzielona tematycznie na cztery przenikające się ogrody, porządkujące świat literatury dziecięcej pod kątem gatunków literackich:

1. Ogród Komiksu

2. Ogród Legend

3. Ogród Bajek i Baśni

4. Ogród Powieści

Każdemu z ogrodów przypisana została główna atrakcja determinująca aktywność ruchową zwiedzającego w danym ogrodzie oraz motyw przewodni, który przewija się w zabawach, zadaniach, czy w systemie oznaczeń poszczególnych ścieżek. Na terenie każdego z ogrodów zlokalizowane zostały także staje multimedialne, związane z wybraną bajką, legendą, komiksem lub powieścią. Dzieci samodzielnie penetrując wybrany ogród odkrywają ukryte wśród skał, zarośli, przesłonięte „pajęczyną” czy schowane w małym pawilonie stacje wyposażone w ekran dotykowy, głośniki, mikrofon.

Poszczególne elementy planowanej do stworzenia architektury obejmować będą:

1. Ogród Komiksu.

Labirynt – motyw przewodni „Tytus, Romek i A’Tomek” Labirynt Instytut Wszechzabytków. Park maszyn – motyw przewodni „Pomysłowy Dobromir”

Ogród kryjący labirynt to fragment parku, gdzie przewodzi geometria z towarzyszącą zielenią. W labiryncie, którego motywem przewodnim jest Instytut Wszechzbytków dziecko odkrywa zakamarki z ukrytymi akcesoriami z kolejnych wypraw Tytusa, Romka i A’Tomka. Penetrując teren w pooszukiwaniu „Skarbów” lub stacji multimedialnych dzieci natykają się na dodatkowe urządzenia związane z bohaterami komiksów.

2. Ogród Legend.

Pawilon i Kraina Bałtyku – motyw przewodni „Bursztynowa Korona”.

Park linowy – motyw przewodni – „Zywa woda”

Ogród legend jest częścią najbardziej b]pobudzająca aktywność dzieci. Tutaj na dzieci czeka ażurowy pawilon z labiryntem przejść, zakamarków, ścianką wspinaczkową, powiązane charakterystycznymi schodami prowadzącymi na plac centralny. W zadaszonej ażurowej kubaturze mieści się trasa z systemem przejść i tuneli z ukrytym krzaczkiem mikołajka.

3. Plac centralny i polany spontanicznej aktywności.

Plac centralny – motyw przewodni „Przygody kropli wody”.

Na pograniczu ogrodów nawiązujący do licznych legend związanych ze światem wodnym, znajdują się oczka wodne, latem zobaczymy tu niewielkie fontanny, mgłę i tęczę a zimą podświetlony zmieniający się kolorami lód czy wykute z lodu postacie Rusałek i Wodników.

4. Ogród Bajek i Baśni – Gospodarstwo ekologiczne Trzy lata służby Czarnego Licha, Motyw przewodni – Czarne Licho.

Ogród stworzony w oparciu o zachowane okazy drzew utrzymane w naturalnym, ekologicznym charakterze z wiklinowymi tunelami, sznurkowymi drabinkami. Dzieci znajdą tu zagrodę z dużymi zwierzętami hodowlanymi, wybiegi dla zwierząt z kurnikiem, wolierę z domkiem dla ptaków, ogród warzywno – zielarski.

5. Ogród Powieści- Wyprawa do Krainy Deszczowców.

Ścieżka ze stacjami – motyw przewodni „Wyprawa do Krainy Deszczowców”

Ścieżka łącząca wszystkie pawilony ma charakter toru przeszkód o różnym stopniu zaawansowania, jego pokonanie symbolizuje pokonywanie trudności i zaangażowanie w niesienie pomocy potrzebującym.

W parku będą zastosowane nowe technologie, multimedia, formy mechaniczne i mechatroniczne. Atrakcyjność Parku Bajki odzwierciedlać będzie również jego dostępność w różnych porach roku. Park Edukacyjny „Akademia Bajki” będzie uwzględniał konteksty kulturowe i aspekty związane z ponadczasowymi wartościami w bajce, baśni, legendzie, komiksie, filmie, teatrze, fotografii, rzeźbie i innych dziedzinach kultury, sztuki i estetyki. Będą się one wpisywały w merytoryczną strukturę aktywności już istniejącego obiektu i oferować będzie znaczne poszerzenie jego funkcjonalności oraz nowe obszary zwiedzania.

Nowe centrum zostanie otwarte w maju 2022 roku, a z okazji otwarcia dyrektorzy planują zorganizować piknik pod tytułem "Wielka majówka u Koziołka matołka".

Do tego czasu placówka będzie przyjmowała dzieci tak jak w ostatnich latach. Remont nie będzie zakłócał bieżącej działalności Europejskiego Centrum Bajki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie