Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy rozkład jazdy PKP na sezon 2023/2024 od 10 grudnia. Wraca bezpośrednie połączenie z Kielc do Zakopanego. Sprawdź

Redakcja Polska Press
Od niedzieli, 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na sezon 2023/2024. Wszystkie odjazdy i przyjazdy na stacji Kielce sprawdzisz na kolejnych slajdach
Od niedzieli, 10 grudnia nowy rozkład jazdy pociągów na sezon 2023/2024. Wszystkie odjazdy i przyjazdy na stacji Kielce sprawdzisz na kolejnych slajdach Fot. Archiwum
Powrót bezpośrednich, całorocznych połączeń do Zakopanego oraz więcej pociągów kursujących w ramach kategorii InterCity (IC) obsługiwanych komfortowym i nowoczesnym taborem to najważniejsze nowości dla województwa świętokrzyskiego w rozkładzie PKP Intercity na sezon 2023/2024, który wejdzie w życie 10 grudnia. Nowe połączenia uruchamia też Polregio.

Od niedzieli, 10 grudnia nowy rozkład jazdy PKP. Sprawdź co się zmieni na świętokrzyskich liniach

W nowym rozkładzie jazdy PKP, liczba połączeń do i z Kielc nie ulegnie zmianie. Nadal kursować będzie 13 par pociągów całorocznych. Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego będą mogli skorzystać z 8 par połączeń do Warszawy, 8 do Krakowa, 5 do Lublina i po 3 do Wrocławia i Katowic. Od 10 grudnia Kielce zyskają dodatkowe połączenie do Gliwic, dzięki wydłużeniu relacji pociągu IC Morcinek, dotychczas kursującego do Katowic.

Wracają bezpośrednie połączenia do z Kielc Zakopanego

Od 22 grudnia wrócą bezpośrednie całoroczne połączenia do Zakopanego. Mieszkańcy województwa świętokrzystkiego będę mogli dojechać do stolicy Tatr pociągami TLK Małopolska, IC Karłowicz oraz IC Witkacy. Dotychczas, ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na trasie Kraków – Zakopane, bezpośrednio pociągiem pod Tatry można było dojechać tylko w wakacje i ferie zimowe, a w pozostałym okresie korzystając z zastępczej komunikacji autobusowej od/do Krakowa.

Wyższy komfort podróżowania

Nowy rozkład jazdy przynosi wzrost komfortu podróżowania. Liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC. Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba połączeń kategorii IC z/do Kielc zwiększy się do 12. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Wyczółkowski relacji Szczecin – Lublin.

Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów. Ponadto pociąg IC Nida relacji Kielce-Warszawa-Kielce będzie obsługiwany pojazdem ED160 FLIRT. W ten sposób już 90% wszystkich pociągów kursujących z/do Kielc będzie obsługiwana komfortowym taborem.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych i zmiany w kursowaniu

Do czerwca 2024 roku kontynuowany będzie remont linii kolejowej nr 25 na odcinku Ostrowiec Świętokrzyski – Sandomierz. Skutkuje to przerwą w ruchu i wprowadzeniem na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej za pociągi IC Witos oraz IC San.

Również do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.

Więcej pociągów objętych graficzną rezerwacją miejsc

Od 10 grudnia PKP Intercity będzie zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo, na początku przyszłego roku opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Informacja dla podróżnych

Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 22 391 97 57 (koszt połączenia zgodny z taryfą operatora). Ponadto do dyspozycji pasażerów będą informatorzy mobilni.

Nowe połączenia do Końskich i Włoszczowy

W województwie świętokrzyskim uruchomione zostaną nowe połączenia: jedna para pociągów Skarżysko-Kamienna – Końskie oraz dwie pary pociągów Kielce – Włoszczowa Północna.
Od nowego rozkładu jazdy pociągów edycji 2023/2024 podróżni będą mogli także korzystać ze zmodernizowanego budynku dworca na stacji Kielce Główne, a na odcinku Kielce - Busko-Zdrój zostanie oddany do użytku kolejny przystanek osobowy Grochowiska.

Natomiast z uwagi na rozpoczętą modernizację węzła kolejowego w Katowicach i możliwe utrudnienia pociągi nr 24908/9 rel. Busko-Zdrój - Katowice 42902/3 rel. Katowice - Busko-Zdrój będą kursowały w podzielonej relacji tj. Busko-Zdrój – Kielce i Kielce – Katowice oraz Katowice – Kielce i Kielce – Busko-Zdrój.
Z uwagi na niezakończoną modernizację linii kolejowej nr 25 nie będzie planowanego wznowienia kursowania pociągów do Sandomierza na odcinku Kielce – Sandomierz – Kielce.

- czytamy w komunikacie Polregio

Sprawdź odjazdy i przyjazdy na stacji Kielce

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie