Nowy Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik...

  Nowy Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik rozpoczął pracę

  Paweł WIĘCEK

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Kazimierz Mądzik, nowy kurator oświaty i Agaty Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.
  1/9
  przejdź do galerii

  Kazimierz Mądzik, nowy kurator oświaty i Agaty Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

  Rozwój szkolnictwa zawodowego oraz stanowcze „nie” dla likwidacji szkół przez samorządy - świętokrzyski kurator oświaty o swoich priorytetach.  Minister edukacji narodowej Anna Zalewska na wniosek wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek powołała Kazimierza Mądzika na stanowisko świętokrzyskiego kuratora oświaty.
  Były dyrektor Zespołu Szkół Informatycznych imienia generała Józefa Hauke-Bosaka w Kielcach oraz czynny działacz Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął pracę w poniedziałek. Rano na konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach nowego szefa nadzoru pedagogicznego w regionie przedstawiła Agata Wojtyszek.

  - Pierwsze z zadań, które otrzymał na kurator, dotyczy organizacji na terenie województwa konferencji. Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje cykl takich spotkań na cztery tematy: kształcenie zawodowe, specjalne potrzeby edukacyjne, finansowanie oświaty oraz profilaktyka i bezpieczeństwo. Konferencja w regionie będzie dotyczyć finansowania oświaty. Myślę, że to będzie spotkanie owocne, które powoli ministerstwu nakreślić kierunku zmian w edukacji. 25 kwietnia - powiedziała Agata Wojtyszek.

  Kazimierz Mądzik podkreślił, iż szkolnictwo zawodowe będzie miało się od tej pory lepiej. - Nie jest to proste, bo trzeba działać w określonym systemie, ale istnieje duża potrzeba rozwoju szkolnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego. Mam nadzieję, że powstanie centrum kształcenia praktycznego i ustawicznego, które przejmie obowiązki przeprowadzania egzaminów. To pierwsze wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć - powiedział świętokrzyski kurator oświaty.

  Kazimierz Mądzik zgodnie z linią Prawa i Sprawiedliwości opowiedział się przeciw wygaszaniu szkół przez samorządy. - To dotyczy zwykle wiejskich placówek. Ale wraz z likwidacją szkoły zamyka się ostatni ośrodek kulturalno-oświatowy - argumentował. Kurator dodał, iż nie będzie namawiał rodziców, by posyłali dzieci do szkół w wieku sześciu lat. - To rzecz bardzo indywidualna. Nie mam zamiaru zabierać głosu w tej sprawie, bo ustawa mówi wyraźnie, że decydują rodzice - wyjaśnił Kazimierz Mądzik.

  Nie wiadomo na razie, kto obejmie stanowisko świętokrzyskiego wicekuratora oświaty. W pracy pozostaje natomiast dotychczas obowiązki kuratora Grzegorz Bień. Ale niedługo. - Kilka dni będziemy pracować razem - powiedział Mądzik

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (15)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (15) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!

  Już 18 listopada W Kielcach zabrzmią polskie rockowe hity lat 80!