Nowy szlak w Puszczy Jodłowej – pieszo trasą kolejki...

  Nowy szlak w Puszczy Jodłowej – pieszo trasą kolejki wąskotorowej z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, omijając Łysicę

  lid

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Nowy szlak w Puszczy Jodłowej – pieszo trasą kolejki wąskotorowej z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny, omijając Łysicę
  1/18
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Krogulec

  Nowy szlak w Świętokrzyskim Parku Narodowym cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i będzie hitem rozpoczynającego się sezonu turystycznego. Dotychczas jedynym, górzystym szlakiem można było przejść ze Świętej Katarzyny do Nowej Słupi (lub odwrotnie) tylko prze Łysicę i Święty Krzyż – nowa trasa omija wzgórza i jest niemal całkowicie płaska.


  Starania o wpuszczenie turystów na drogę prowadzącą szlakiem dawnej kolejki wąskotorowe od Nowej Słupi do Świętej Katarzyny trwały kilka lat.
  W ubiegłym roku naprawiono nawierzchnię, wymieniono cześć zniszczonych przepustów, bo na 16 kilometrowym odcinku jest ich kilkadziesiąt, oczyszczono rowy. A ponieważ szlak ma być także ścieżką edukacyjna przygotowano tablice informujące o najciekawszych miejscach. Część z nich poświęcona będzie kolejce, którą przez lata przewożono drewno do tartaku w Zagnańsku a od 1930 roku dodatkowo rudę wydobywaną w powstałej w 1928 kopalni pirytu "Staszic" w Rudkach. Kolejka przestała działać w 1960, a prze kolejne lata rozmontowywano tory. Kolejne tablice będą prezentować bogactwo naturalne: wychodnie skalne, ekosystemy łąk i lasu.

  - W ubiegłym roku dostaliśmy 100 tysięcy złotych z Funduszu Leśnego, w tym złożyliśmy wniosek o taką samą kwotę na dokończenie prac – mówi Arkadiusz Adamczyk ze Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jednak w związku z tym, że nie zamontowaliśmy wszystkich barierek na mostach nie możemy udostępnić szlaku rowerzystom. Będzie to możliwe dopiero jesienią.

  A co jeśli rowerzyści się pojawią? Osoby na rowerach muszą liczyć się z mandatem za łamanie przepisów. Szlakiem mogą chodzić piesi i rzeczywiście już w weekend było ich wielu. Święta Katarzyna jest bardzo popularnym miejsce a szlak na Łysicę, od którego odchodzi nowa trasa bije rekordy popularności bez względu na porę roku.

  - W weekend zaprosiliśmy na szkolenie przewodników świętokrzyskich, razem z wybitnym znawcą zagnańskiej kolei wąskotorowej Bartoszem Kozakiem oprowadzaliśmy po terenie – mówi Adamczyk. Świętokrzyski Park Narodowy planuje uroczyste otwarcie ścieżki w II połowie roku, zaprosi także na wycieczki szlakiem kolejki.

  Dla rowerzystów powstaje także ścieżka rowerowa na poboczu drogi od Krajna przez Św. Katarzyny do Podgórza k. Bodzentyna. I tutaj będą miejsca parkingowe, wiata. Obie z pewnością staną się turystycznym hitem.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy  10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu  Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają  Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.echodnia.eu
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP