Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NURT 2016 w Kielcach. Główna nagroda dla "Dotknięcia anioła" - ZOBACZ fragment

Luiza Buras-Sokół
Kadr z filmu "Dotknięcie Anioła".
Kadr z filmu "Dotknięcie Anioła".
„Dotknięcie anioła” - fabularyzowana historia Henryka Shönkera, polskiego Żyda ocalonego z Holocaustu w reżyserii Marka Tomasza Pawłowskiego, wyjechała z Kielc z główną nagrodą, Złotym Nurtem 2016. Publiczność doceniła „Notatki z ciemności. Aleppo” Wojciecha Szumowskiego.

ZOBACZ FRAGMENT FILMU
„Dotknięcie anioła”

W trakcie trwania Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016 widzowie i jurorzy zasiadający przed ekranem w Kieleckim Centrum Kultury obejrzeli 29 bardzo różnorodnych filmów. Przyznano wiele nagród. Oto laureaci.

Poetycki obraz pełen nadziei

Złoty Nurt 2016 komisja konkursowa pod przewodnictwem Marii Malatyńskiej przyznała filmowi „Dotknięcie anioła” za, jak uzasadniano, „niezwykły obraz, który tworzy syntezę doświadczeń holocaustu łącząc poniżenie i opresję z ocaleniem i wiarą w człowieczeństwo, odwołującą się do sfery przeżyć metafizycznych”. Reżyser filmu, Marek Tomasz Pawłowski przyznaje, że pozytywne recenzje, które film od 2015 roku zbiera na całym świecie pozwalały mu przypuszczać, że obraz spodoba się i w Kielcach. Po projekcji dostrzegł emocje na twarzach widzów.

- Niedawno w Los Angeles film obejrzeli Jerzy Antczak z Jadwigą Barańską, nazywając go arcydziełem. Jedyne, czego mogłem się obawiać, zgłaszając „Dotknięcie anioła” do konkursu, to upodobań członków jury do budowania innego typu dokumentu. Mój film to archicollage, który korzysta z animacji, poetyckiego języka, fabularyzowanych zdjęć połączonych z czystym, klasycznym dokumentem. Te obawy okazały się bezpodstawne. Mogliśmy liczyć na to, że komisja umiała ocenić i docenić tego typu fabularyzowane dokumenty - mówi twórca zwycięskiego filmu.

Obraz jest też laureatem Nagrody Radia Kielce, przyznawanej za dźwięk. Autorem muzyki do „Dotknięcia anioła” jest ceniony kompozytor Michał Lorenc.

Młodzież a obraz wojny

- Aleppo znów jest dziś na ustach wszystkich, zapewne dlatego publiczność z zaciekawieniem oglądała film „Notatki z ciemności. Aleppo” i najliczniej głosowała na ten dokument - podkreśla Robert Wieczorek z impresariatu Kieleckiego Centrum Kultury, koordynator festiwalu NURT. Dodaje, że Nagroda Publiczności, która trafiła do twórców tego obrazu, przyznana była w dużej mierze przez młodzież, bo to głównie ona uczestniczyła w porannych pokazach festiwalowych, a właśnie wtedy prezentowano film.

Srebrnym Nurtem 2016 nagrodzono film „Cheerleaderki” Sławomira Witka - historię niepełnosprawnych dziewczynek marzących o profesjonalnych występach. Jury doceniło „szlachetny obraz pasji, która jednoczy artystyczne działania ludzi różnego wieku, kondycji i możliwości”.

Brązowy Nurt 2016 przyznano opowieści o kapelanie „Solidarności” Jerzym Popiełuszce - filmowi „Ksiądz” Marii Dłużewskiej.

Żegnaj, Koziejko!
Podczas gali finałowej XXII Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2016 organizatorzy i widzowie w symboliczny sposób pożegnali się z jego wieloletnim jurorem i przyjacielem, zmarłym niedawno filmoznawcą Andrzejem Kozieją, oglądając film „Koziejko” Edyty Ruszkowskiej. Po raz pierwszy także Nagroda Specjalna przyznawana przez kino Moskwa nosiła imię Andrzeja Koziei.


Laureaci

Widzowie festiwalu obejrzeli 29 filmów konkursowych. Przyznano następujące nagrody:
Złoty Nurt 2016 i Doroczna Nagroda Specjalna Radia Kielce „Dotknięcie anioła” Marka Tomasza Pawłowskiego
Srebrny Nurt 2016 „Cheerleaderki” Sławomira Witka
Brązowy Nurt 2016 „Ksiądz” Marii Dłużewskiej
Nagroda Publiczności „Notatki z ciemności. Aleppo” Wojciecha Szumowskiego

Doroczna Nagroda Specjalna Studenckiego Koła Naukowego Przyjaciół Teatru i Filmu „Życia nie można zmarnować” Krzysztofa Tadeja

Nagroda Specjalna Kina „Moskwa” imienia Andrzeja Koziei „Skazani na zapomnienie” Katarzyny Sieradzkiej i Krzysztofa Dziewięckiego
Nagroda Specjalna Dyrektora Artystycznego Krzysztofa Miklaszewskiego „Inny” Alicji Grzechowiak
Wyróżnienia Komisji Artystycznej „Hejt, który niszczy życie” Endy’ego Gęsiny-Torresa, „Hakerzy Solidarności” Grzegorza Linkowskiego, „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka.

ZOBACZ TAKŻE FILMY:
„Skazani na zapomnienie”

"Ślimaki"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie