Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Armii Krajowej i Żołnierzach Wyklętych. Nowa wystawa na rynku w Kielcach. Zobacz zdjęcia

Tomasz Trepka
Wojewoda Zbigniew Koniusz na otwarciu wystawy na kieleckim Rynku.
Wojewoda Zbigniew Koniusz na otwarciu wystawy na kieleckim Rynku. Tomasz Trepka
87 plansz dotyczących 1939 roku, wybitnych dowódców z okresu II wojny światowej, działalności Polskiego Państwa Podziemnego i jego dramatycznego epilogu oraz podziemia niepodległościowego po 1945 roku. To wszystko znajdziemy na przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej ekspozycji, która została zaprezentowana na kieleckim rynku.

- Wystawa prezentuje przede wszystkim genezę powstania Armii Krajowej na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i Europy, jej działalność oraz kontynuację walki po zakończeniu II wojny światowej – powiedziała Patrycja Zatorska – Milewska, zastępca naczelnika Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Bohaterowie z AK i Ukrainy

Wojewoda świętokrzyski zwrócił uwagę, że dziś możemy godnie upamiętniać bohaterów tamtych czasów. – Część i chwała bohaterom. My to teraz możemy mówić swobodnie, ale był taki okres, kiedy mówiono zupełnie inaczej: „zaplute karły”. To był czas trudny, naznaczony kłamstwem i pogardą. Walczący o Polskę nieśli ze sobą morale, jako osoby, morale jako państwo. Wtedy zdaliśmy egzamin z tego, że byliśmy ludźmi ideowymi i oddanymi, którzy mieli wizję tego, że jest trudny czas – czas wojny. Na czas pełnej wolności czekaliśmy jednak bardzo długo – przyznał Zbigniew Koniusz.

Senator Krzysztof Słoń mówiąc o poświęceniu Armii Krajowej odniósł się również do bohaterskiego narodu dzisiejszej Ukrainy. - Bez zaangażowania żołnierzy AK nie byłoby dzisiejszych wolnych czasów. Widzimy to przede wszystkim na przykładzie Ukrainy, która znalazła się w niezwykle trudnym okresie swojej historii. Przywódcy państwa ukraińskiego podkreślają, że jeśli dziś nie staną do walki, to tego narodu nie będzie, to tego państwa nie będzie. Jestem przekonany, że takie właśnie poczucie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego i całej kilkusettysięcznej Armii Krajowej dawało im siłę i pewność. Żołnierze AK to nasi bohaterowie. Dziś naród ukraiński wskazuje bohaterów, tych walk o niepodległość – podkreślił.

„IPN dba o prawdę historyczną”

Zbigniew Koniusz i Krzysztof Słoń zgodnie podkreślili ważną rolę Instytutu Pamięci Narodowej w popularyzowaniu historii, której odbiorcami ma być przede wszystkim młode pokolenie Polaków. – Bardzo się cieszę, że ta wystawa jest w Kielcach. Tego rodzaju ekspozycje robią przede wszystkim jedną rzecz – uwrażliwiają. Myślę, że warto zachęcać młodych do zdobywania wiedzy ten temat i przekazywania pamięci o tamtych czasach – powiedział wojewoda świętokrzyski.

- Instytut Pamięci Narodowej po raz kolejny wychodzi w naszą przestrzeń publiczną. Głównie po to, by jakże istotne treści mogły być dostępne dla szerokiego ogółu naszego społeczeństwa – przede wszystkim młodych ludzi. IPN potwierdza w ten sposób, że jest instytutem polskim, który dba o naszą historię, o prawdę historyczną, ale również o to, aby wzbudzić w nas wszystkich uczucia patriotyczne i podnosić naszego polskiego ducha. Bardzo dziękuję za tę wystawę – powiedział senator Krzysztof Słoń.
Wernisaż wystawy związany jest z przypadającą w tym roku 80. rocznicą przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Jednocześnie rozpoczął obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Kielcach. Ekspozycja prezentowana będzie na kieleckim rynku do 11 marca 2022 roku.

Zobaczcie zdjęcia z wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto