Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O codziennym życiu z chorobą Parkinsona rozmawiali na seminarium w Kielcach. Było wiele pytań od chorych i ich rodzin [WIDEO, ZDJĘCIA]

Anna Bilska
Anna Bilska
Seminarium naukowo-praktyczne „Codzienność z chorobą Parkinsona" przyciągnęło wielu chorych a także ich rodziny, którzy chcieli dowiedzieć się na czym polega choroba, czym się objawia i jak można pomóc osobom na nią cierpiącym. Wydarzenie odbyło się z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Chorych na Chorobę Parkinsona w siedzibie Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach, które w tym roku świętuje jubileusz 10-lecia.

Światowy Dzień Chorych na Chorobę Parkinsona obchodzony jest na całym świecie 11 kwietnia. Z tej okazji Świętokrzyskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona, Fundacja PONAD imienia Doktora Pawła Półroli oraz Staropolska Szkoła Wyższa w Kielcach zaprosiły na ciekawe seminarium. Wykłady na temat istoty choroby i problemów z nią związanych, a także gdzie szukać pomocy informowały między innymi specjalista neurolog Grażyna Stypuła, profesor nadzwyczajny doktor habilitowany Jolanta Góral-Półrola i doktor nauk medycznych Danuta Kossak. Specjaliści szczegółowo wyjaśniali zagadnienia dotyczące przebiegu choroby, chętnie odpowiadali na pytania zgromadzonych.

W siedzibie stowarzyszenia zgromadzili się nie tylko chorzy szukający pomocy u fachowców, ale też ich bliscy. - Choroba Parkinsona dotyczy nie tylko osób na nią chorych, ale też ich rodzin, bliskich i znajomych - mówi Anna Pluta, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach. - Jej przebieg jest bardzo indywidualny, ale zwykle osoby chore mają problemy z pamięcią, poruszaniem się, przełykaniem, komunikacją, a nawet z samopoczuciem - często popadają w depresję. To spektrum jest bardzo szerokie i właściwie trudno przewidzieć jak będzie przebiegała choroba, dlatego też pytania padały bardzo różne. Panie doktor wyjaśniły gdzie i jakiej szukać pomocy, bo to podstawa. Nie wszystko można zrealizować w Kielcach - podkreśla.

Osoby cierpiące na tę chorobę już od 10 lat wspierają się w Świętokrzyskim Stowarzyszeniu Pomocy Osobom z Chorobą Parkinsona w Kielcach przy ulicy Żeromskiego 44 w Kielcach. Na poniedziałkowym seminarium byli też goście spoza organizacji. - Okazuje się, że wiele osób z chorobą Parkinsona ukrywa się, ponieważ się wstydzi, albo po prostu nie wie o istnieniu naszego stowarzyszenia, dlatego organizujemy takie spotkania, aby trafić z naszą informacją do opinii publicznej. Chcemy także, aby społeczeństwo wiedziało jak zachować się, kiedy ktoś na przykład nie potrafi przejść przez przejście dla pieszych i zatrzymuje się w połowie drogi. W takich i podobnych sytuacjach pomagajmy - apeluje Anna Pluta.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Prezydent Kielc Bogdan Wenta, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PFRON Andrzej Michalski, Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Małgorzata Kiebzak, Rektor Staropolskiej Szkoły Wyższej doktor Jan Telus.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie