Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O hejcie i mowie nienawiści rozmawiali z młodzieżą w Ostrowcu

Redakcja
Agencja Rozwoju Lokalnego
Mowa nienawiści i hejt, zarówno w świecie wirtualnym, jak i codziennym życiu, były przedmiotem dyskusji z udziałem około stu osób - uczniów ostrowieckich szkół, podopiecznych placówek opiekuńczo - wychowawczych i pedagogów.

Pozytywny przekaz oraz promocja pasji i zainteresowań, to idea przyświecająca salonikom dyskusyjnym, organizowanym w Ostrowcu Świętokrzyskim przez Agencję Rozwoju Lokalnego.

Młodzież chce rozmawiać
Wysoka frekwencja na każdym z nich oraz młodzież chętna do dzielenia się swoimi pasjami i zainteresowaniami to sygnał, że dyskusje te są młodemu pokoleniu potrzebne. Tym razem spotkanie przebiegło pod hasłem „Wyrażaj siebie... bez hejtu”, a jego tematem była komunikacja i budowanie zdrowych relacji społecznych, pozbawionych nienawiści, hejtu i poniżania innych.

- Hejt i mowa nienawiści – to ostatnio gorące tematy. Niedawne wydarzenia w naszym kraju pokazały, że te zjawiska nie są już marginalne i nie wolno ich lekceważyć - mówiła do młodzieży Katarzyna Sobczyk z Agencji Rozwoju Lokalnego. - Są źródłem nieszczęść, dramatów ludzkich, potęgują nienawiść. Istnieje potrzeba nie tylko, aby je piętnować, ale zwalczać i edukować, aby rosła świadomość ich szkodliwości.

O hejcie i mowie nienawiści rozmawiali z  młodzieżą w Ostrowcu
Anna Śledzińska

W sieci nie ma anonimowości
Głównym punktem spotkania był wykład aspirant Anny Wasilewskiej z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu. Mówiła o tym, czym jest zjawisko zwane hejtem i mową nienawiści, wskazała jego źródła oraz potencjalne skutki dla osób nim dotkniętych. Zwróciła uwagę na pojawienie się w kodeksie karnym przestępstw i wykroczeń kiedyś nieznanych.

Stalking, nękanie, podszywanie się i przejmowanie kont w mediach społecznościowych w celu poniżania i obrażania są zagrożone karami i traktowane jak przestępstwa.

- Należy pamiętać, że anonimowość w sieci jest iluzją. Fakt, że można kogoś obrażać nie stojąc z nim twarzą w twarz i ukrywając się pod nickiem lub avatarem nie znaczy, że taka osoba nie zostanie zidentyfikowana - podkreśliła Anna Wasilewska. - Policja posiada sposoby na szybkie namierzenie internetowych trolli i hejterów. Więc jeśli nie samo poczucie przyzwoitości, to świadomość groźby kary powinna hamować przed sianiem hejtu. Bardzo ważne jest także to, by osoby które doznają takiej formy przemocy mówiły o tym, nie zostawały z tym same.

Ważne są pasje
O tym, by dbać o znajomych, zwracać uwagę na zmiany w ich zachowaniu, które mogą sugerować problemy, rozmawiała z młodzieżą Katarzyna Sobczyk. Mówiła także o tym, jak samemu nie wpaść w pułapkę złości i nienawiści.

– Warto postawić w życiu na coś, co nas chroni, a jednym z takich czynników jest pasja – podkreśliła.– Osoby, które mają pasje, nie mają czasu na nudę. Nie marnują go.

Podczas tego spotkania, przed młodzieżą zaprezentowali się także młodzi raperzy. Norbert - wychowanek zakładu poprawczego, mówił o tym, że niezależnie w jak trudnej sytuacji życiowej się człowiek znajdzie, rozwijanie pasji daje nie tylko satysfakcję, ale pomaga w przełamywaniu trudności.

Podkreślił, że dla niego właśnie muzyka stała się świetnym polem do budowania dobrych, partnerskich relacji z rówieśnikami.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie