O inwestycjach drogowych i kolejowych na Ponidziu podczas spotkania członka Zarządu Województwa Mariusza Goska z burmistrzami i dyrektorami

p

Wideo

Zobacz galerię (4 zdjęcia)
O inwestycjach drogowych i kolejowych na Ponidziu rozmawiano podczas spotkania członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Mariusza Goska z burmistrzami i dyrektorami departamentów Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Na spotkaniu rozmawiano o wykonywanych i planowanych do realizacji inwestycji kolejowych i drogowych na terenie Ponidzia.

– Nasze dzisiejsze spotkanie ma przede wszystkim na celu przedstawienie stanu zaangażowania i postępu prac w najważniejszych ponidziańskich inwestycjach komunikacyjnych, które umożliwią rozwój ruchu tranzytowego, poprawią stan bezpieczeństwa mieszkańców miast, a jednocześnie skierują do nas inwestorów i turystów – powiedział Mariusz Gosek, członek Zarządu Województwa. – Ważne jest, abyśmy realizując inwestycje, planując ich przebieg, podejmowali wspólne decyzje, umożliwiali przeprowadzanie konsultacji społecznych, brali pod uwagę zdanie samorządów lokalnych – dodał Mariusz Gosek.

Do dyskusji zaproszeni zostali: radny sejmiku Maciej Gawin, wójt Gręboszowa w województwie małopolskim Krzysztof Gil, burmistrz Wiślicy Jarosław Jaworski, burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja, burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk, burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora, wójt gminy Czarnocin Roman Miksa, burmistrz Kazimierzy Wielkiej Adam Bodzioch, burmistrz Skalbmierza Marek Juszczyk, dyrektor Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Anna Grzela oraz jej zastępca Jerzy Wrona, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Maciej Długosz oraz dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski.

Spotkanie zdominowały cztery tematy: stan prac na przeprawie mostowej w Nowym Korczynie łączącej Świętokrzyskie z Małopolską, przygotowania do budowy obwodnicy Nowego Korczyna w celu wyprowadzenia tranzytu z centrum miasta po otwarciu mostu, stan prac przy modernizacji linii kolejowej 73 i ewentualna dobudowa odcinka torów łączącego trasę z centrum Buska-Zdroju oraz przebieg istniejących i planowanych krajowych i regionalnych tras rowerowych.

– Do końca 2020 roku oddany będzie do użytku most na Wiśle, łączący Nowy Korczyn i Borusową. Całkowity koszt inwestycji to około 50 milionów złotych. Po naszej świętokrzyskiej stronie wysokość kosztów samych robót drogowych zamknie się w kwocie 28 milionów złotych – przypomniał Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

– To będzie znacząca dla obu regionów inwestycja, a jednoczesne zagrożenie dla miasta Nowego Korczyna, gdzie skieruje się olbrzymi ruch samochodowy, głównie samochodów ciężarowych. Bezwzględnie konieczne jest więc wybudowanie obwodnicy miasta. Pracujemy nad dokumentacją, zabezpieczamy środki na wykupy gruntów - dodał.

– Prace przebiegają bardzo sprawnie. Wiemy, że niezmiernie ważne są w tym momencie inwestycje polegające na wyprowadzaniu ruchu tranzytowego z centrów miast, na obrzeża, na obwodnice – przypomniał Mariusz Gosek. – Za kilka miesięcy gotowa będzie obwodnica Pińczowa, oddana jest już obwodnica Zbludowic i Buska, przed nami jeszcze Kazimierza Wielka. O pieniądze na kolejne inwestycje tego typu, chociażby wschodnią obwodnicę Kielc, będziemy starać się z projektu “100 obwodnic” Ministerstwa Infrastruktury.

– Chcę podziękować za możliwość spotkania i dyskusję o naszych planach rozwoju – powiedział Paweł Zagaja, burmistrz Nowego Korczyna. – To ważne, że mamy szansę na wypracowanie nie tylko kolejnych pomysłów, ale i wspólne łączenie zadań, które każdy z nas samorządowców widzi w swojej gminie jako priorytet. W tak ważnych przedsięwzięciach nie powinniśmy ze sobą konkurować, ale się wspierać – podkreślił burmistrz.

O potrzebie utrzymania przeprawy promowej przez Wisłę i Dunajec łączącej sołectwo Ujście Jezuickie w małopolskim Gręboszowie oraz świętokrzyski Opatowiec wspólnie przekonywali wójt Gręboszowa Krzysztof Gil i burmistrz Opatowca Sławomir Kowalczyk. – Po zlikwidowaniu promu w Nowym Korczynie i uruchomieniu przeprawy mostowej, prom odległy od mostu o ponad 11 kilometrów może pozostać atrakcją dla turystów, pozwoli na dotarcie do urokliwej wsi Zalipie czy niezwykłego Opatowca. Byłby to łącznik dla rowerzystów, chcących skorzystać ze Szlaku Wiślanego, dla kierowców samochodów osobowych, chętnych zwiedzić nasze zabytki - mówił Sławomir Kowalczyk.

Uczestnicy spotkania dyskutowali także o planowanej modernizacji linii kolejowej numer 73 na trasie Kielce – Busko-Zdrój i ewentualnej dobudowie brakującego 1,5-kilometrowwgo odcinka umożliwiającego dotarcie pociągiem do centrum Buska. – Jest rzeczywiście bardzo duży nacisk społeczny na to, by uruchomić połączenia pasażerskie na trasie z Kielc do Buska – powiedziała Anna Grzela, dyrektor Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego. – Czynimy starania, by wakacyjne połączenia pasażerskie zostały w rozkładzie jazdy pociągów aż do końca bieżącego roku. Wiemy już, że modernizacja całej linii wraz z budową brakującego odcinka trasy do centrum buskiego uzdrowiska będzie kosztować 120 milionów złotych - powiedziała.

Rozmawiając o budowanych i planowanych szlakach rowerowych, uczestnicy spotkania skupili się na trasach krajowych, przebiegających przez nasz region: istniejącej już trasie Green Velo, wiodącej wałami okołorzecznymi Wiślanej Trasie Rowerowej, EuroVelo 11, Szlaku Jagiellońskim z Krakowa do Wilna.

Jak zapowiada członek Zarządu Województwa Mariusz Gosek, spotkania z samorządowcami i rozmowy o stanie realizowanych przedsięwzięć będą odbywać się cyklicznie.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie