Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O krokusach, irysach, hiacyntach czy tulipanach trzeba pomyśleć już teraz

Agata KOWALCZYK [email protected]
- We wrześniu sadzimy między innymi hiacynty – mówi Małgorzata Majchrzyk, sprzedawca z kieleckiego Agrocentrum przy ulicy Paderewskiego
- We wrześniu sadzimy między innymi hiacynty – mówi Małgorzata Majchrzyk, sprzedawca z kieleckiego Agrocentrum przy ulicy Paderewskiego .Łukasz Zarzycki
W sierpniu można już planować zakupy i miejsca sadzenia roślin cebulowych, które zakwitną w przyszłym sezonie. Pod koniec miesiąca wysadzamy pierwsze gatunki.

Różnorodność rośliny cebulowych sprawia, że możemy je wykorzystać w rozmaity sposób. Ładnie wyglądają bulwy krokusów posadzone na trawniku lub w rządku przy iglakach. Wcześnie kwitnące rośliny można umieścić pod drzewami i krzewami liściastymi, tam zakwitną zanim rozwiną się krzewy i drzewa. Okazale będzie wyglądała cała rabata obsadzona różnymi roślinami cebulowymi. Wiele z nich nadaje się na kwiaty cięte.

Gleba dla roślin cebulowych powinna być niezbyt zwięzła, piaszczysto-gliniasta, próchniczna. Ważna jest jej zasobność w składniki pokarmowe. Nawożenie obornikiem trzeba wykonać rok przed sadzeniem cebul. Nawozy zielone powinny być przekopane na początku lipca. Można zastosować nawożenie mineralne w ilości 3-5 dekagramów na metr kwadratowy gruntu. Najlepszy jest nawóz wieloskładnikowy z przewagą nawozów fosforowych i potasowych, które wpływają korzystnie na ukorzenianie się roślin cebulowych i dobre przezimowanie.

Przed sadzeniem cebul wskazane jest ich zaprawienie środkami grzybobójczymi, zwłaszcza tulipanów, narcyzów i hiacyntów. Przy czym głębokość sadzenia cebul powinna być równa trzykrotnej ich wysokości. Jeśli cebula jest bardzo duża lub o wydłużonym kształcie sadzimy ją płycej niż wynika to z wyliczeń.

Cebule możemy sadzić gęsto, ale odstęp między nimi nie powinien być mniejszy niż szerokość cebuli. Na glebach ciężkich miejsca sadzenia dobrze jest podsypać gruboziarnistym piaskiem, potrzebują tego zwłaszcza irysy holenderskie.

Ważne jest zachowanie pory sadzenia, bo wówczas rośliny zdążą się ukorzenić przed zimą i dobrze przezimują. W sierpniu sadzimy krokusy kwitnące jesienią i zimowity, na przełomie sierpnia i września cesarską koronę, narcyzy (są wyjątkowo wrażliwie na zmianę terminu sadzenia). Większość gatunków należy sadzić we wrześniu: cebulice, hiacynty, psiząb, puszkinię, rannik, przebiśniegi, krokusy kwitnące wiosną, śnieżyce. We wrześniu i październiku można sadzić lilie, czosnki ozdobne, szafirki oraz tulipany.
Najpóźniej, w październiku, sadzimy kosaćce (irysy) holenderskie, tak aby nie zaczęły wegetacji jesienią, gdy będzie długa i ciepła.

Edward Galus, zastępca dyrektora Rejonowego Przedsiębiorstwa Zieleni w Kielcach:

- Zachęcam do uprawy w ogrodzie cebulowych roślin ozdobnych. Odpowiednio je dobierając odmiany, możemy mieć kwitnące rośliny przez cały sezon. Już na początku marca zakwitają przebiśniegi, śnieżyczka, rannik, a w marcu krokusy, cebulica, irysy prążkowane, śnieżnik. Kwiecień i maj, to czas na cesarską koronę, hiacynty, narcyzy oraz wiele gatunków i odmian tulipanów. W czerwcu kwitną irysy angielskie, holenderskie, a pod koniec tego miesiąca oraz w lipcu i sierpniu mamy całą gamę lilii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie