Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O poszukiwaniu bohaterów w „Przystanku Historia”. Spotkanie z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem, wiceprezesem Instytutu Pamięci Narodowej

Tomasz Trepka
Gościem Przystanku Historia w Kielcach, 25 czerwca będzie profesor Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
Gościem Przystanku Historia w Kielcach, 25 czerwca będzie profesor Krzysztof Szwagrzyk z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN
„Dlaczego Polska szuka bohaterów?” To tytuł następnego spotkania w ramach cyklu „Kłopoty z historią” prowadzonego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

Tym razem gościem w „Przystanku Historia” IPN będzie profesor Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. – Jego działalność koncentruje się wokół poszukiwań i identyfikacji ofiar reżimu komunistycznego z lat 1944-1956 – powiedziała Edyta Krężołek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Profesor Krzysztof Szwagrzyk zainicjował poszukiwania ofiar zbrodni komunistycznych już w 2003 roku. Na szeroką skalę badania w tym zakresie są prowadzone od 2017 roku. Wraz ze zmianą ustawy o IPN, pojawił się w jego ramach specjalny pion – Biuro Poszukiwań i Identyfikacji.

Naczelnym zadaniem kierowanego przez profesora Krzysztofa Szwagrzyka biura jest przywrócenie pamięci i godny pochówek, wszystkich tych, którzy nie zaakceptowali totalitarnej władzy w Polsce i zostali przez nią zamordowani. – Mówimy tutaj przede wszystkim o członkach podziemia antykomunistycznego działającego w Polsce po 1944 roku – dodała Edyta Krężołek.

Zamordowani, ale nie zapomniani

W skali całego kraju, osób zaangażowanych w działalność niepodległościową po przejściu frontu było od 120 do 180 tysięcy. Niestety za walkę o suwerenne państwo polskie przyszło im zapłacić najwyższą cenę. Aż 20 tysięcy zginęło w walkach z funkcjonariuszami władzy komunistycznej lub zostało skrytobójczo zamordowanych.

Kolejne 3 tysiące osób zostało pozbawionych życia zgodnie z zapadającymi wyrokami sądowymi. Niestety, ale z niezawisłymi procesami nie miało to nic wspólnego. Nierzadko

zdarzało się, że członkowie podziemia niepodległościowego po 1945 roku byli brutalnie przesłuchiwani, a dowody w ich sprawach fabrykowane lub wymuszane. Niektórzy z bohaterów powojennej Polski zginęli w trakcie przesłuchań, inni zostali skazani na kary śmierci przez wojskowe sądy rejonowe. Niejednokrotnie zdarzało się, że rodziny przez długi okres czasu nie wiedziały, co dzieje się z nich najbliższymi.

- Władzom komunistycznym chodziło nie tylko o fizyczną eksterminację członków podziemia, ale również wymazanie ich z pamięci. Byli chowani w rozmaitych miejscach, o których dziś dopiero się dowiadujemy. Były wśród nich cmentarze komunalne, dziedzińce i piwnice budynków, w których mieściły się siedziby ówczesnych służb, w tym areszty i więzienia oraz tereny leśne, położone zazwyczaj na uboczu i trudnodostępne. Chodziło o takie miejsca, gdzie można było łatwo zatrzeć ślady pochówków polskich bohaterów – dodała pracowniczka kieleckiej Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Nawet jeśli takim miejscem był cmentarz, to ciała składano po kryjomu, pod osłoną nocy, w takiej części nekropolii, która była odosobniona i nieoznaczona. Niejednokrotnie zdarzało się, że w tym samym miejscu dokonywano ponownych tajnych pochówków lub oficjalnych pogrzebów.

Poszukiwania również na Kielecczyźnie

Do 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej przeprowadził badania w 33 miejscach na terenie całej Polski, odnajdując szczątki około 800 osób. Do tej pory zidentyfikowano kilkadziesiąt. Wśród nich byli odnalezieni na kieleckim cmentarzu „Piaski” – Ludwik Machalski pseudonim „Mnich” oraz Bronisław Klimczak pseudonim „Sokół”. Zaledwie kilka dni temu zidentyfikowano szczątki kolejnego członka młodzieżowej antykomunistycznej organizacji podziemnej z regionu – Stanisława Staronia pseudonimy „Błysk”, „Grom”.

Identyfikacja nie byłaby możliwa bez szerokiej genetycznej bazy danych. Obejmuje ona informacje o osobach, których krewni stracili życie wskutek walki z narzuconym systemem totalitarnym w okresie od 9 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku i miejsce ich pochowania nie jest znane. W związku z tym Instytut Pamięci Narodowej zwraca się z prośbą do rodzin o przekazanie materiału genetycznego, który umożliwi identyfikację kolejnych ofiar.

Spotkanie z profesorem Krzysztofem Szwagrzykiem z cyklu „Kłopoty z historią” odbędzie się 25 czerwca o godzinie 17.00 w „Przystanku Historia” IPN przy ulicy Warszawskiej 5 w Kielcach. Wstęp wolny.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Jedna żona to mało! Ci celebryci to seryjni rozwodnicy



Co Ty wiesz o zespole Playboys?

Na scenie teatru Żeromskiego zagra sława


Jakie filmy pobiły rekordy oglądalności w Polsce?


Do jakiego gatunku należy ta piosenka? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – wypalenie zawodowe. Nowy punkt na liście chorób

Źródło: vivi24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie