Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O przeszłości Zawichostu - spotkanie popularno-naukowe w strażnicy [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Pod hasłem „Bitwa pod Zawichostem - 19. czerwca 1205 rok” w sali zawichojskiej strażnicy odbyło się spotkanie popularno-naukowe.
Pod hasłem „Bitwa pod Zawichostem - 19. czerwca 1205 rok” w sali zawichojskiej strażnicy odbyło się spotkanie popularno-naukowe. Foto: Marian Sus, Bożena Nierubiec
Pod hasłem „Bitwa pod Zawichostem - 19. czerwca 1205 rok” w sali zawichojskiej strażnicy odbyło się spotkanie popularno-naukowe. Mieszkańcy i goście zapoznali się z wstępnymi wynikami badań oraz hipotezami kilkuletniej eksploracji terenu ziemi zawichojskiej, prowadzonej przez Nadwiślańską Grupę Eksploracyjną, działającą w strukturach Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „Szansa”.

Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji doktora habilitowanego Marka Florka, pracownika naukowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz sandomierskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków, zatytułowanej „Bitwa pod Zawichostem – 19. czerwca 1205 rok”, który poprzez omówienie wieloletniej historii prac badawczych prowadzonych na terenie Zawichostu i okolic, prezentacji wyników aktualnej współpracy z pasjonatami terenowych wypraw eksploracyjnych, nawiązał do historii jednej z największych w historii oręża polskiego bitew, która rozegrała się na ziemi zawichojskiej.

Z kolei prezes Stowarzyszenia „Szansa” – Wojciech Rudziejewski-Rudziewicz, w wystąpieniu pod hasłem „Ślady historii na terenie Gminy Zawichost”, wspomniał o kulisach wypraw terenowych działań eksploracyjnych, w których gościnnie udział wzięli również obecni na spotkaniu członkowie Stowarzyszenia „Wspólne Dziedzictwo”. Zgromadzeni mieli również okazję, zobaczyć namiastkę przedmiotów pochodzących z okresu średniowiecza, wydobytych z ziemi w trakcie ostatnich poszukiwań, m.in. znaczną kolekcję żelaznych odważników powlekanych brązem, strzemiona, groty strzał, srebrne ozdoby, grot oszczepu oraz żeleźce czekanu, które zostały już opracowane i poddane konserwacji. Mimo 816. rocznicy tego niezwykle ważnego wydarzenia, wciąż pozostaje wiele pytań, na które odpowiedzi nie znamy, pewne jest jednak to, że każde działanie stopniowo przybliża nas do rozwikłania zagadek historii. Za wspólne spotkanie zarówno prelegentom, przedstawicielom obu stowarzyszeń oraz zgromadzonym odbiorcom podziękowały organizatorki:

Katarzyna Kondziołka - burmistrz Zawichostu oraz Patrycja Sus-Lutyńska – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Zawichoście. - Dzięki połączeniu pasji z nauką wiele udało się zrobić już, a co przyniesie przyszłość … to się okaże, najważniejsze jest jednak to, że wszyscy zgromadzeni na piątkowym spotkani deklarują realizację kolejnych pomysłów - podsumowali organizatorzy. - Jest nam bardzo miło, że propozycja spotkała się z pozytywnym odbiorem uczestników – bardzo dziękujemy za liczna Państwa obecność.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie