Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O smogu w Świętokrzyskim na targach Enex w Kielcach

Marzena Smoręda
Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach prezentował dwa sposoby rozpalania ognia w piecach na paliwa stałe, objaśniając ich zalety i wady.
Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach prezentował dwa sposoby rozpalania ognia w piecach na paliwa stałe, objaśniając ich zalety i wady. Dawid Łukasik
Trujący smog, który przez cała zimę zatruwał atmosferę w Świętokrzyskiem był tematem konferencji, która odbyła się w środę, 1 marca, podczas Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki Enex 2017 w Targach Kielce.

Na konferencji „Czyste powietrze nad świętokrzyskim” w całości poświęconej analizie stanu powietrza w naszym regionie, organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach mowa była między innymi o skutkach zdrowotnych niskiej emisji, kontroli spalania w piecach w indywidualnych gospodarstwach oraz sposobach na ograniczanie emisji spalin do atmosfery. Raport na temat wydarzeń z ostatnich miesięcy przedstawiła Straż Miejska w Kielcach, która w zimie zasypywana była sygnałami od mieszkańców Kielc o paleniu w piecach i w terenie trujących śmieci i odpadów.

- W Kielcach, gdzie ostatnio poziom zanieczyszczeń utrzymujących się w powietrzu przekroczony był o ponad tysiąc procent, Straż Miejska w styczniu i lutym przeprowadziła prawie 176 kontroli pieców w gospodarstwach domowych, w których są piece na paliwa stałe. 25 osób, w związku z nieprawidłowościami, ukarano mandatami na kwotę prawie 5 tysięcy złotych. W porównaniu do całego roku 2016, liczba kontroli w ciągu zaledwie dwóch miesięcy była prawie dwukrotnie większa – mówił Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach.

Co palimy w piecach w naszych domach? – Problem dotyczy pieców na paliwa stałe, w których spalane są folie, plastikowe opakowania, stare meble. W ogniskach na terenach otwartych utylizujemy bezprawnie wszelkie odpady, powstające przy pracach remontowych, budowlanych, a więc między innymi płyty laminowane, ociepleniowe, powierzchnie pokryte farbą – to wszystko jest ekologiczną bombą – mówił Wojciech Bafia.

Zdaniem strażników miejskich, skoro tylko 10 procent kontroli pieców wykazało nieprawidłowości, czyli między innymi spalanie w nich nielegalnych substancji, palenie w piecach węglem czy drewnem – paliwami legalnymi, też jest odpowiedzialne za powstawanie smogu. Jedną z przyczyn zanieczyszczania powietrza przez gospodarstwa, zdaniem strażników, jest nieodpowiednia metoda rozpalania ognia. Rozpalanie, tak zwane od góry, czyli najpierw duża ilość węgla, a potem drewno, bez ciągłego dokładania paliwa jest znacznie bezpieczniejsze dla środowiska, niż rozpalanie od dołu, z zasypywaniem paliw w odwrotnej kolejności, powodujące powstawanie wielu trujących spalin, ogromnego dymu i podrażające koszty. W związku z tym, strażnicy prowadzą akcje edukacyjne, promujące właściwą metodę rozpałki.

Targi trwają do czwartku, 2 marca, i czynne są w godzinach 9-16. Wstęp jest bezpłatny po rejestracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie