O upadłości konsumenckiej jako drodze do wyjścia ze spirali długów - rozmowa z adwokatem, doradcą restrukturyzacyjnym Pauliną Bursztein

p
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Paulina Bursztein z Notables Kancelaria Adwokacka, specjalistka w zakresie prawa upadłościowego.
Adwokat, doradca restrukturyzacyjny Paulina Bursztein z Notables Kancelaria Adwokacka, specjalistka w zakresie prawa upadłościowego.
O upadłości konsumenckiej jako drodze do wyjścia ze spirali długów - rozmowa z adwokatem, doradcą restrukturyzacyjnym Pauliną Bursztein z Notables Kancelaria Adwokacka, specjalistką w zakresie prawa upadłościowego.

Wzrasta liczba upadłości konsumenckich. Z czego to wynika? Ludzie przeszacowują swoje możliwości w zakresie spłaty zobowiązań?
W dzisiejszych czasach firmy pożyczkowe przez agresywną reklamę nakłaniają do zaciągania pożyczek przez osoby, które w dużej części z góry są niewypłacalne. W praktyce wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, że osoby już zadłużone posiadające emeryturę lub rentę są namawiane do zaciągania kolejnych pożyczek bez weryfikacji ich płynności finansowej oraz zdolności kredytowej. W konsekwencji osoby te wpadają w pułapkę spirali zadłużeniowej, z której nie mają możliwości wyjść. Prowadzi to do zaciągania kolejnych pożyczek jedynie celem spłaty wcześniejszych. Problem opisują liczby. W 2018 roku ogłoszono w województwie świętokrzyskim 300 upadłości konsumenckich, a do końca marca 2019 roku zostało już złożonych około 280 wniosków o ogłoszenie upadłości. Z danych podawanych na początku bieżącego roku wynika, iż sądy upadłościowe ogłosiły od wejścia w życie 1 stycznia 2015 roku. Przepisów ułatwiających oddłużenie osób fizycznych, ponad 18 650 upadłości konsumenckich. Dynamika wzrostu liczby spraw kształtuje się na poziomie około 20% rocznie.

Czy istnieje sposób na wydostanie się z tej spirali?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie, jednakże ustawodawca przewidział możliwość ogłoszenia upadłości konsumenckiej dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, która prowadzi co całkowitego oddłużenia i rozpoczęcia „życia od nowa”. Dla przedsiębiorców też mamy rozwiązania, ale to temat na inną rozmowę. 

Kto i na jakich warunkach może ogłosić taką upadłość?
Jeśli mówimy o upadłości konsumenckiej, musimy popaść w stan niewypłacalności, czyli niemożności regulowana swoich zobowiązań finansowych. Co więcej, sąd bada, w jaki sposób dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności i czy stan ten powstał z jego winy. Ustalenie zawinienia dłużnika może uniemożliwić ogłoszenie upadłości.

Jak definiuje się tę winę?
Orzecznictwo sądu nie jest jednolite. Co do zasady o winie mówimy wtedy, gdy zadłużamy się będąc już niewypłacalnym, z góry powziętym zamiarem niespłacenia swojego zadłużenia. Ustawodawca jednak chce wyjść naprzeciw tym niespójnościom i w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy przesłanka winy ma zostać uchylona. 

Co to będzie oznaczało w praktyce?
W praktyce oznacza to, że prawie każda osoba będzie mogła ogłosić upadłość, jednak sama procedura upadłościowa i poziom jej skomplikowania będą zależny od historii danej osoby. Ustawodawca dąży do otwarcia dostępu do instytucji upadłości konsumenckiej szerszemu gronu obywateli. 

Kiedy przepisy wejdą w życie?
Tekst ustawy nie został jeszcze ogłoszony. Projekt ustawy został przyjęty przez Sejm w dniu 23 lipca. Ustawę przekazano prezydentowi i marszałkowi Senatu. Ustawa wchodzi w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkami.

Czy ogłoszenie upadłości oznacza, że moje długi zostają anulowane i zaczynam życie od zera?
Instytucja ta dąży do oddłużenia upadłego, jednakże obowiązuje zasada optymalizacji - tym samym postępowanie powinno być przeprowadzone w taki sposób, aby roszczenia wierzycieli w miarę możliwości mogły zostać zaspokojone w jak najwyższym stopniu. Wszystko zależy od tego, czy masa upadłości będzie miała majątek czy nie. W przypadku całkowitego braku majątku, przy braku albo minimalnych zarobkach upadłego i jego ciężkiej sytuacji życiowej, możliwe jest całkowite umorzenie jego zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości bez ustalenia planu spłaty. 

Czyli mogę nie mieć majątku i ogłosić upadłość?
Oczywiście, posiadanie majątku nie jest przesłanką do ogłoszenia upadłości.

A co to jest plan spłaty?
Plan spłaty ustalany jest po zakończeniu postępowania upadłościowego i ma na celu spłatę kosztów postępowania i zaspokojenie wierzycieli w jak najwyższym stopniu. Jego wysokość nie jest jedynie zależna - wbrew ogólnej opinii - od wysokości zadłużenia, gdyż przede wszystkim brane są pod uwagę miesięczne możliwości zarobkowe upadłego. Dla przykładu – samotna osoba otrzymująca minimalną krajową posiadająca na utrzymaniu jedno dziecko może mieć ustalony plan spłaty na poziomie 100-300 złotych miesięcznie na okres maksymalnie 36 miesięcy.

Czyli są przypadki, kiedy plan spłaty nie będzie ustalony?
Tak, jak wspomniałam powyżej, w przypadku całkowitego braku majątku, przy braku albo skrajnie niskich przychodach upadłego i jego ciężkiej sytuacji życiowej (na przykład będąc schorowanym, niezdolnym do pracy lub w podeszłym wieku) możliwe jest całkowite umorzenie jego zobowiązań powstałych przed dniem ogłoszenia upadłości bez ustalenia planu spłaty.  

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


Nowe stawki VAT. Co zdrożeje?

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3