Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warsztaty z Andrzejem Sarwą w Sandomierzu. Opowiadał o swoich podróżach i walce dobra ze złem

Klaudia Tajs
Andrzej Sarwa podczas promocji swoich najnowszych książek. Z lewej Joanna Sarwa, córka pisarza, która powitała gości.
Andrzej Sarwa podczas promocji swoich najnowszych książek. Z lewej Joanna Sarwa, córka pisarza, która powitała gości. Klaudia Tajs
- Jeżeli opisuję że, ktoś jest gruby, to on jest gruby, bo szukam portretu - mówił o swoim warsztacie sandomierski pisarz Andrzej Sarwa, podczas promocji najnowszych powieści. To cztery tytuły beletrystyczno - historycznych książek, których głównym tematem jest odwieczna walka dobra ze złem. Promocja i prezentacja nowych powieści Andrzeja Sarwy, odbyła się w murach czytelni Biblioteki Pedagogicznej w Sandomierzu.

Promowany cykl obejmuje cztery tytuły: "Wieszczba krwawej głowy", "Cmentarz świętego Medarda", "Tuman krwawej mgły" i "Syn Cienistej Strony".

Akcja książek rozpoczyna się w XVI wieku i z Polski przenosi się do Francji, a także do Włoch, Hiszpanii i Anglii. W powieściach, jak podkreśliła podczas wprowadzenia Joanna Sarwa, córka pisarza pojawia się także Sandomierz.

Główni bohaterowie rodzina Białeckich, wywodząca się z Sandomierza podróżuje i spędza bardzo dużo czasu we Francji. Pierwszy Białecki w XVI wieku wyrusza do Francji w oficjalnym orszaku, aby sprowadzić króla Henryka. Ostatni Białecki to już czasy współczesne i ksiądz Władysław Białecki.

Spotkanie poprowadził Paweł Czerwiński, pedagog, filolog romański, iberysta i tłumacz, który podczas wprowadzenia powiedział, że najważniejszym przesłaniem książek Andrzeja Sarwy jest odwieczny problem walki dobra ze złem. - Często zastanawiamy się nad faktem, skąd tyle tego zła i kto to zło w nas wytwarza - mówił Paweł Czerwiński. - W tych książkach widać mistrzostwo pana Andrzeja, bo od której części byśmy nie zaczęli, to i tak będziemy wiedzieli o co chodzi. Jeżeli coś jest ważnego w poprzednich częściach , to delikatnie w tekście pojawiają się wtrącenia.

Mówiąc o swoim warsztacie pisarskim, Andrzej Sarwa zdradził swoją wadę. - Jeżeli opisuję fakty i postaci historyczne, to jeśli opisuję, że bohater jest gruby, to jest gruby - mówił pisarz. - Bo ja szukam portretu i opisuję. - Dlaczego Francja? My ciągle mamy jakieś kompleksy, bo nam się wmawia, jacy to my jesteśmy głupi, ciemni i tak dalej. Dlaczego nauczyli się jeść widelcem. Jak Henryk Walezy ukradł z Wawelu to się nauczyli.

Drugą część spotkania wypełniły rozmowy z pisarzem.

Za swoją twórczość Andrzej Sarwa został uhonorowany Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis przyznawanym przez Ministra kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dorobek Andrzeja Sarwy liczy około 300 pozycji. Szczególne miejsce zajmuje literatura piękna. To osiem powieści, trzy zbiory opowiadań, trzy zbiory baśni i tom poetycki. W swoim dorobku pisarz ma także wydawnictwa z zakresu teologii, religioznawstwa i botaniki.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto