Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O wojnie hybrydowej, eksperci dyskutowali w Ostrowcu

Redakcja
Anna Śledzińska
Około 60 panelistów z niemal całej Europy Środkowo-Wschodniej, a także takich krajów jak Wielka Brytania czy Mauretania wymieniało poglądy podczas Międzynarodowej Konferencji Eksperckiej „Konflikty asymetryczne i wojny hybrydowe w XXI wieku”, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Biznesu i Przedsiębiorczości.

Konferencja, która potrwała trzy dni, miała charakter zamknięty. Osoby zainteresowane tematem mogły uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach i wykładach naukowych.

– Temat wojen hybrydowych jest bardzo aktualny – twierdzi ostrowczanin, pułkownik Dariusz Karwiński. – W konferencji uczestniczyło wielu ekspertów z dziedziny wojskowości, bezpieczeństwa militarnego, politycznego i ekonomicznego. Pojęcie wojen hybrydowych i konfliktów asymetrycznych jest ciągle badane. Osoby zajmujące się sztuką wojenną próbują aktualizować definicje tych zagrożeń. Przeciętny obywatel nie ma świadomości ich istnienia, chociaż spotyka się z nimi często na przykład przeglądając środki masowego przekazu.

Na konferencji zostało powiedziane, że jest to wojna socjologiczna i psychologiczna podczas, której stosowane są socjotechniki. Tym sposobem można wywołać bunt czy powstanie.

- Wojna hybrydowa nazywana jest wojną buntowniczą. Chodzi o manipulowanie ludźmi, w celu wywołania konkretnego efektu - dodaje pułkownik. Przykładem może być niestabilność polityczna między Rosją a Ukrainą, próba zdyskredytowania Ukrainy i to wcale nie otwartymi działaniami wojennymi.

Zdaniem doktora Pawła Gotowieckiego, dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych ostrowieckiej uczelni, uczestnictwo ekspertów z dziedziny wojskowości, cyberbezpieczeństwa, ekonomio czy medycyny taktycznej najlepiej pokazuje, jak złożoną kwestią są współczesne konflikty zbrojne.

Wśród towarzyszących konferencji wydarzeń otwartych, znalazł się wykład podpułkownika Zoltana Totha z Centrum Doskonalenia Medycyny Militarnej NATO „Osiągnięcia medycyny wojskowej podczas globalnej wojny z terroryzmem”. Udział w nim wzięli między innymi przedstawiciele różnych komórek służby zdrowia powiatu ostrowieckiego.
Osiągnięcia medycyny wojskowej podczas globalnej wojny z terroryzmem to również idealny temat do poruszenia ze studentami kierunku bezpieczeństwo narodowe, który jest prowadzony w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości.

Chętni mogli również wysłuchać wykładu profesora Vakhtanga Maisaia „Region kaspijsko-kaukaski w okresie pozimnowojennym, a także wziąć udział w warsztatach „Bezpieczeństwo w pracy urzędnika publicznego” prowadzone przez nadkomisarza Dariusza Loranty, eksperta do spraw bezpieczeństwa i czołowego polskiego negocjatora policyjnego.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE: Info z Polski - Opiekunka ze żłobka nagrana jak znęca się nad dziećmi. Szaleniec z piłą łańcuchową chodził po mieście. Taksówka powietrzna przetransportuje w każde miejsce w Polsce

Źródło: vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie