Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 1 Maja w Starachowicach

Kazimierz CUCH [email protected]
Wykład o historii ruchu robotniczego w Starachowicach w deszczu wygłosił Paweł Lewkowicz, członek Zarządu Powiatu.
Wykład o historii ruchu robotniczego w Starachowicach w deszczu wygłosił Paweł Lewkowicz, członek Zarządu Powiatu. Kazimierz Cuch
Kilkudziesięciu członków i sympatyków Sojusz Lewicy Demokratycznej w Starachowicach uczestniczyło w niedzielę w dorocznych obchodach święta 1 Maja.

Po raz pierwszy obchody odbyły się przy odsłoniętym ponownie pomniku pracowników Zakładów Starachowickich, poległych w walce z hitlerowskim okupantem. Zorganizowano je o 10.00, gdy w telewizji rozpoczynała się transmisja mszy beatyfikacyjnej Jana Pawła II.

Odsłonięcia tablicy w deszczu dokonali obecni i byli szefowie Związku Zawodowego Metalowcy w Starachowicach. W tych samych warunkach wykład o historii ruchu robotniczego w Starachowicach wygłosił Paweł Lewkowicz, członek Zarządu Powiatu. Złożono wiązanki kwiatów przed tablicą- pomnikiem.

Po tej uroczystości wszyscy udali się na stadion, gdzie odbył się pierwszomajowy piknik.
Przy tym pomniku również w latach następnych będą Organizowane uroczystości pierwszomajowe, związane z obchodami Święta Pracy.

- Dla pełnej jasności, skąd ten pomnik się wziął, w obecnym miejscu, jest na nim umieszczona dodatkowa tablica

o treści: Związek Zawodowy "Metalowcy", który powstał w 1908 roku, kontynuując tradycje wolnościowe i robotnicze, reaktywuje istniejącą od kwietnia 1976 roku historyczną tablicę pamiątkowa poświęconą pracownikom - członkom ZZ "Metalowcy" Zakładów Starachowickich. 1.05.2011roku. Jest to nowe miejsce świętowania 1 Maja - mówi Wojciech Petrus, szef Związku Zawodowego Metalowców w MAN Bus Starachowice.

HISTORIA POMNIKA

Pomnik, który został odsłonięty jest poświęcony pracownikom Zakładów Starachowickich, którzy w latach II wojny światowej działali w ruchu oporu. Tablica została ufundowana przez załogę byłej FSC Starachowice w kwietniu 1976 roku, z okazji XXX- lecia fabryki. Treść tablicy jest następująca: " Pracownikom Zakładów Starachowickich b. członkom ruchu oporu poległym w walkach z hitlerowskim okupantem w latach 1939 - 1945 - składa załoga FSC w Starachowicach".

Pomnik stał w pobliżu bramy przy zegarach, na gruncie należącym do FSC. W trakcie późniejszych zmian własnościowych, teren ten wraz z pomnikiem znalazł się na terenie Starachowickiej Strefy Ekonomicznej. Nowy, prywatny właściciel tego terenu domagał się przeniesienia pomnika w inne miejsce.

Związek Zawodowy Metalowców w Starachowicach, w porozumieniu z ówczesnymi władzami miasta uzgodnili nową, obecną lokalizację pomnika. Trwało to około 5 lat.

Dzisiejszy efekt jest konsekwencją działań przewodniczącego związku Wojciecha Petrusa we współpracy z władzami miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie