Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 72. rocznicy pogromu kieleckich Żydów. Mocne słowa o błędach w śledztwie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Tomasz Trepka
W samo południe, w środę 4 lipca delegacje instytucji państwowych, władz samorządowych oraz związków zawodowych złożyły kwiaty pod tablicą na ulicy Planty w Kielcach upamiętniającą ofiary pogromu z 4 lipca 1946 roku.

Składający kwiaty podkreślali przede wszystkim rolę pamięci o antyżydowskich zajściach.

- To jest ważny kawałek naszej historii. Ci, którzy zginęli byli polskimi obywatelami. Niestety, ale przez kilkadziesiąt lat pamięć o pogromie była tłumiona. Część kielczan nawet nie wiedziała, co wydarzyło się w kamienicy przy ulicy Planty. W 1981 roku, czyli niedługo po powstaniu „Solidarności” rozpoczęliśmy przywracanie pamięci. Następnie tłumy mieszkańców wzięły udział w mszy świętej poświęconej ofiarom. Od tamtej pory, co roku, to czynimy. Pomordowanym należy się pamięć i szacunek – mówił przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” Waldemar Bartosz.

O wadze pamięci mówiła również wojewoda świętokrzyski. - Udział w uroczystości w postaci przedstawiciela Prezydenta Polski oraz premiera to wyraz ogromnego uznania i troski o pamięć historyczną. Myślę, że upłynie jeszcze wiele czasu zanim poznamy całą prawdę o tragicznych wydarzeniach z 4 lipca 1946 roku – zaznaczyła Agata Wojtyszek.

Pogrom w dalszym ciągu budzi duże kontrowersje i emocje. Wokół niej toczą się liczne spory badaczy oraz naukowców. Jesteśmy już jednak znacznie bliżej poznania całej prawdy o tragicznych wydarzeniach sprzed 72 lat.

- Mamy już otwarte archiwa, wielu badaczy wciąż zajmuje się tą sprawą i możemy konfrontować różne źródła. Dziś już wiemy, ile popełniono błędów w badaniu kwestii pogromu. Pozostało również wiele wątków, które nie miały rzeczywistego udokumentowania. Obecnie mamy nawet zastrzeżenia do prowadzonego wcześniej śledztwa. Nowe badania prowadzone między innymi przez pracowników Instytutu Pamięci Narodowej rzucają coraz więcej światła na wydarzenia z 4 lipca 1946 roku. Dla wszystkich mieszkańców Kielc bardzo ważne jest dotarcie do całej prawdy. Nie możemy rozmawiać o pogromie bez szerszego kontekstu politycznego – mówiła doktor Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

W uroczystościach zorganizowanych przez „Solidarność” Region Świętokrzyski wzięli udział przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – Dawid Drabek, zastępca dyrektora Biura Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Kancelarii Prezydenta , w imieniu premiera – wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń, zastępca prezydenta Kielc – Tadeusz Sayor oraz delegacje Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, „Solidarności” Regionu Świętokrzyskiego i kieleckich zakładów oraz Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie