Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kazimierzy Wielkiej. W tym roku manifestowano również pod ukraińskimi flagami

Dorota Pilarska
Kazimierskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, które odbyły się w piątek, 8 kwietnia zainaugurowała msza święta w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego.

Eucharystię koncelebrowali: proboszcz kazimierskiej parafii ksiądz Antoni Bialik i ksiądz Sylwester Iwan – kapelan w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, który wygłosił także homilię.

Po mszy świętej uczestnicy patriotycznej uroczystości na czele z pocztami sztandarowymi przeszli przed budynek Samorządowej Szkoły Podstawowej numer 3 imienia Jana Pawła II, gdzie pod tablicą pamiątkową poświęconą Papieżowi Polakowi złożono kwiaty i zapalono znicze.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Kazimierzy Wielkiej

Główna uroczystość 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, którą poprowadził dyrektor kazimierskiej „trójki” Robert Głogowiecki, odbyła się na placu szkolnym byłego gimnazjum, na którym znajduje się posadzony w 2009 roku Dąb Pamięci oraz obelisk z tablicą pamiątkową, poświęcony porucznikowi Wojska Polskiego Leonowi Postawce z Odonowa, zamordowanemu w Katyniu w 1940 roku.
Po wysłuchaniu hymnu polskiego, przy dźwiękach tremola werblowego, przed obeliskiem świętej pamięci oficera, biało-czerwone wiązanki kwiatów złożyły delegacje samorządu gminy i powiatu, rodzina porucznika Postawki oraz przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich, szkół i partii politycznych. Honorową wartę w miejscach składania kwiatów pełniły harcerki z 28. Buskiej Drużyny Wielopoziomowej Związku Harcerstwa Polskiego „Żywioły”, działającej w Kazimierskim Ośrodku Kultury.

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni katyńskiej również pod ukraińskimi flagami

W tym roku przemarsz uczestników ulicami miasta miał szczególnie wymowny charakter. Był nie tylko hołdem pamięci dla ofiar mordu katyńskiego, ale również manifestacją przeciwko wojnie i wyrazem solidarności z Ukrainą zaatakowaną przez Federację Rosyjską. Oprócz biało–czerwonych flag, uczestnicząca w uroczystości młodzież ze Szkoły Podstawowej numer 3, w tym ukraińskie dzieci uczące się w „trójce”, niosły flagi ukraińskie i plansze z pacyfistycznymi hasłami potępiającymi wojnę i wzywającymi rosyjskiego agresora do zakończenia tej okrutnej inwazji.

Ofiarami zbrodni katyńskiej również synowie ziemi kazimierskiej

Pamiętajmy, że zbrodnia katyńska, to tragedia ponad 22 tysięcy Polaków, w tym również synów kazimierskiej ziemi. Bohaterami z terenu gminy, którzy po 17 września 1939 roku trafili do sowieckiej niewoli i zostali zamordowani na Wschodzie byli: porucznik Leon Postawka – urodzony w Odonowie, kapitan Włodzimierz Leon Krzyżanowski – urodzony w Cudzynowicach, porucznik Euzebiusz Wojewódzki – urodzony w Dalechowicach i kapitan Józef Podczaska.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzawielka.naszemiasto.pl Nasze Miasto