Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich w Ostrowcu

Anna ŚLEDZIŃSKA [email protected]
Artyści przypomnieli wiele utworów kojarzących się z walką o zmianę ustroju w Polsce.
Artyści przypomnieli wiele utworów kojarzących się z walką o zmianę ustroju w Polsce. Anna Śledzińska
Dzień Wolności i Swobód Obywatelskich, przypadający na 4 czerwca, w Ostrowcu Świętokrzyskim był obchodzony podczas weekendu. Młodzież miała okazję spotkać się z ostrowieckimi działaczami Solidarności, a w amfiteatrze zagrał Zespół Reprezentacyjny.

Obchody Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich zaczęły się dokładnie 4 czerwca. Wieczorem na ścianie browaru Saskich powstała świetlna iluminacja - logo ogólnopolskich obchodów. Miejskie obchody zorganizowano w czasie weekendu, a rozpoczęto koncertem przyjaźni z udziałem młodzieży z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim i Białej Cerkwi - bliźniaczego miasta na Ukrainie.

Po koncercie w Galerii Fotografii wyświetlono film dokumentalny autorstwa Jolanty Wiśniewskiej "Skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy", w którym byli działacze Ostrowieckiego Komitetu Obywatelskiego z 1989 roku - ks. prałat Tadeusz Lutkowski, Jarosław Baranowski i Kazimierz Skręt, ale także poseł tzw. sejmu kontraktowego z Ostrowca Świętokrzyskiego Sławomir Kopański, startujący z listy PZPR, opowiadali o wydarzeniach sprzed 25 lat z ostrowieckiej i ich osobistej perspektywy.

- To był znacząca rzecz, dla Ostrowca zaczęła się całkiem inna historia - mówi - ks. prałat Tadeusz Lutkowski. - Entuzjazm wśród ludzi był bardzo duży, każdy chciał głosować. Teraz wygląda to zupełnie inaczej.

Lech Janiszewski, prezydent miasta w latach 1990 - 1994 ocenia ten czas jako bardzo pracowity.

- W przedszkolu na Stawkach zorganizowany został zespół ludzi, którzy obserwowali i nadzorowali wybory. Na tle całego procesu wyborczego i wszystkiego, co działo się do tego dnia było to dla nas bardzo ważne wydarzenie - mówi.

W spotkaniu z działaczami wzięła udział młodzież Publicznego Gimnazjum nr 4 i Zespołu Szkół nr 1. Rozmawiano nie tylko o przeszłości - dla dzisiejszej młodzieży wychowanej w dobie rozwoju cywilizacji wręcz abstrakcyjnej - ale też realnych szansach na przyszłość w obecnej polskiej rzeczywistości. Wnioski nie zawsze napawały optymizmem.

Prawdziwą "wisienką na torcie" okazał się niedzielny koncert Zespołu Reprezentacyjnego - grupy wywodzącej się z kręgu kultury studenckiej, działającej aktywnie w latach 80.

Jarosław Gugała, Filip Łobodziński, Marek Karlsbad i Marek Wotczak, przez dwie godziny przypomnieli pieśni - manifesty, które w latach 80. dawały Polakom nadzieję, że coś może się w końcu zmienić. Były utwory zaczerpnięte z twórczości Georges'a Brassensa, Jaromira Nohavicy, Lluísa Llacha, w tym słynne "Mury", a także "Król", niestety wciąż w wielu sytuacjach bardzo aktualny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie