Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych w Sandomierzu. Apel pamięci i uroczystość na Cmentarzu Katedralnym. Zobaczcie zdjęcia

Klaudia Tajs
Klaudia Tajs
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec mówił o tym, jak duże znaczenie ma postać podpułkownika Wiktorowskiego i jego zaangażowanie w walkę. Więcej z uroczystości na kolejnych zdjęciach.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec mówił o tym, jak duże znaczenie ma postać podpułkownika Wiktorowskiego i jego zaangażowanie w walkę. Więcej z uroczystości na kolejnych zdjęciach. Klaudia Tajs
W Sandomierzu, we wtorek 1 marca, odbyły się uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ramach obchodów złożono kwiaty na symbolicznej mogile podpułkownika Wiktorowskiego na Cmentarzu Katedralnym.

Sandomierskie obchody rozpoczęły się w południe na Cmentarzu Katedralnym, przy symbolicznej mogile podpułkownika Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”. Był komendantem obwodu Armii Krajowej Sandomierz. Podczas akcji „Burza” dowodził 2. Pułkiem Piechoty Legionów. Został aresztowany w kwietniu 1945 roku. Przewieziony do Staszowa, a następnie do Sandomierza. Potem do Kielc i Warszawy. Po bardzo ciężkich przesłuchaniach zmarł.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec mówił o tym, jak duże znaczenie ma postać podpułkownika Wiktorowskiego i jego zaangażowanie w walkę. Z kolei Janusz Jakubowski, prezes sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wspomniał, że obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych organizowane są od kilku lat, ponieważ wcześniej był to temat zakazany, o żołnierzach niezłomnych, nie można było mówić.

Robert Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach powiedział, że Żołnierze Wyklęci również dziś mogą być dla nas przykładem. - Zawsze mówiąc o żołnierzach wyklętych, mówię o wydarzeniach z lat 40-tych i 50-tych - mówił Robert Piwko. - Po pierwsze powinnyśmy zachowywać kręgosłup moralny, wiedzieć w jakim miejscu jesteśmy i kim jesteśmy. Obserwując zachowania antybohaterów, działaczy partii komunistycznej, jakich błędów nie popełniać. Nie wolno przeciwstawiać się swojej ojczyźnie, swojej tradycji. Myślę, że takie uniwersalne prawdy to święto ze sobą niesie.

W uroczystości wzięła udział delegacja Katolickiej Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu. Młodzież przyznała, że w tym wyjątkowym dniu towarzyszy im melancholia i pamięć o tych, którzy zostali tragicznie zamordowani.

O godzinie 18 w kościele świętego Józefa odbędzie się msza w intencji ojczyzny oraz poległych.
W ramach obchodów także 1 marca o godzinie 13 w Kinie „Starówka" odbyła się projekcja spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy. Projekcja została poprzedzona prelekcją Roberta Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, na temat podziemia antykomunistycznego oraz funkcjonowania komunistycznego aparatu represji.

O godzinie 20 spektakl będą mogli obejrzeć mieszkańcy.

Organizatorem tegorocznych uroczystości był 3 sandomierski batalion radiotechniczny noszący imię podpułkownika Wiktorowskiego, władze miasta, poseł Marek Kwitek, Sandomierskie Centrum Kultury, oraz Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

W ramach obchodów, w niedzielę, 6 marca w Królewskim Mieście odbędzie się Bieg Tropem Wilczym.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto