Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Opatowie

MLE
Opatowski Ośrodek Kultury Renata Zybała
Uroczystą mszą świętą rozpoczęły się w środę w Opatowie obchody 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Korowód złożony z pocztów sztandarowych, władz wojewódzkich, gminnych i powiatowych oraz delegacji instytucji, firm i zakładów pracy prowadzony przez Orkiestrę Dętą imienia Józefa Grudnia Opatowskiego Ośrodka Kultury przemaszerował do kolegiaty świętego Marcina.

Podczas mszy, proboszcz parafii, ksiądz prałat Michał Spociński powitał kapłanów, w tym: księdza infułata Edmunda Markiewicza, księdza Jacka Staszaka, dziekana kapituły w Janowie Lubelskim, księdza kanonika Jana Butryna, dziekana dekanatu Szewna, księdza Jana Marka Kaczmarka, misjonarza z Krakowa, kombatantów, władze samorządowe, powiatowe, gminne i miejskie na czele z burmistrzem miasta Andrzejem Chanieckim, przewodniczącym Rady Miejskiej Jackiem Chebą oraz wicestarostą Gustawem Saramańskim, Kazimierza Kotowskiego, posła ziemi świętokrzyskiej i opatowskiej, poczty sztandarowe zakładów i szkół oraz orkiestrę.

Liturgii przewodniczył ksiądz infułat Edmund Markiewicz. Podczas mszy tytuł Żołnierza świętego Marcina Biskupa dla ludzi dobrej woli, angażujących się w życie parafialne został przekazany na ręce burmistrza Andrzeja Chanieckiego w podziękowaniu za wieloletnie inicjatywy społeczne, podejmowane przez miasto w trosce o dobro mieszkańców.

Po nabożeństwie korowód przeszedł na opatowski rynek, na którym przed pomnikiem powstańca styczniowego, majora Ludwika Zwierzdowskiego nastąpiła dalsza część uroczystości. Po odegraniu przez orkiestrę hymnu, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Opatów.

- Według świętego Augustyna to pamięć jest wielką siłą, odgrywającą fundamentalną rolę w tworzeniu wspólnot, włącznie z największą, ogólnoludzką. Tegoroczne Święto Niepodległości wpisuje się w kalendarz zmian sił politycznych w Sejmie i Senacie i tworzenia nowego rządu. Życzmy sobie, aby dyskusje parlamentarne prowadziły jedynie do rozwiązywania problemów społecznych i gospodarczych w naszej Ojczyźnie, a powstający rząd przystąpił jak najszybciej do realizacji zadań - mówił Andrzej Chaniecki.

Głos zabrał też poseł elekt Kazimierz Kotowski. - Dzisiaj po raz kolejny zebraliśmy się aby oddać cześć tym, którzy złożyli dar życia na ołtarzu ojczyzny. To dziś jest rocznica, kiedy nasza ojczyna wróciła na mapy Europy - przemawiał Kazimierz Kotowski.

Delegacje reprezentujące instytucje i stowarzyszenia miasta i gminy Opatów złożyły wieńce przed pomnikiem majora Zwierzdowskiego. Na zakończenie orkiestra dęta odegrała rotę i odprowadziła uczestników do Opatowskiego Ośrodka Kultury, w którym odbyła się dalsza część obchodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie