Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody złotego jubileuszu w Wiślicy - 10 września. Za tydzień zjadą tu młodzi

Adam Ligiecki
 Cudowna figura Matki Bożej Uśmiechniętej z Dzieciątkiem Jezus znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki kolegiackiej w Wiślicy. Uroczysta koronacja  miała miejsce 50 lat temu -  17 lipca 1966 roku.
Cudowna figura Matki Bożej Uśmiechniętej z Dzieciątkiem Jezus znajduje się w ołtarzu głównym bazyliki kolegiackiej w Wiślicy. Uroczysta koronacja miała miejsce 50 lat temu - 17 lipca 1966 roku. ADAM LIGIECKI
W najbliższą niedzielę przypada 50. rocznica ważnego wydarzenia religijnego w Wiślicy. Pół wieku temu - 17 lipca 1966 roku - miała miejsce koronacja figury Madonny Łokietkowej w kolegiacie. Współkoronatorem był arcybiskup Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II.

Celebrę złotego jubileuszu zaplanowano na 10 września, z udziałem dostojników kościelnych i państwowych. Uroczystość ta wpisuje się w ramy obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. W niedzielę, 17 lipca - jeszcze skromnie, bez fanfar - wierni doświadczać będą cudu codziennej modlitwy przed Maryją i Jej Synem.

Kult Madonny Łokietkowej w Wiślicy trwa nieprzerwanie 800 lat. Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus - oboje z uśmiechem na twarzach - należy do bardzo nielicznych; zaledwie kilku na świecie. Dlatego nazywana jest Matką Bożą Uśmiechniętą, często także Panią Wiślicką.

Cudowna płaskorzeźba, przed którą setki lat temu pobożny Władysław Łokietek zbierał siły do zjednoczenia kraju, jest starsza niż wiślicka kolegiata. Jej obecność wiąże się z niezwykłością sanktuarium, które jest uważane za kolebkę chrztu na ziemiach polskich. U stóp Pani Wiślickiej modlili się królowa Jadwiga i król Władysław Jagiełło. Teraz, co roku, przybywają do niej tysiące pielgrzymów.

- To dowód na przywiązanie do Uśmiechniętej Maryi - uważa - ksiądz Wiesław Stępień, proboszcz wiślickiej parafii.

Pół wieku temu koronacji Madonny Łokietkowej, w ramach obchodów milenijnych, dokonał prymas Polski Stefan Wyszyński, w asyście 36 biskupów. Współkoronatorem był arcybiskup Karol Wojtyła, który odprawił również mszę świętą. Wydarzenie zgromadziło w Wiślicy 200 kięży i blisko 40 tysięcy wiernych. Mimo utrudnień i szykan ze strony władzy komunistycznej. Milicja zamknęła wtedy drogi dojazdowe, „nieznani sprawcy” niszczyli asfalt. Nie na wiele to się zdało - ludzie docierali do ołtarza polowego polami i lasami.
Obchody 50. rocznicy koronacji Madonny Łokietkowej odbędą się 10 września, o godzinie 11. Głównym organizatorem wydarzenia jest parafia wiślicka, przy wsparciu samorządu Wiślicy. Spodziewani są znamienici goście - z prezydentem Andrzejem Dudą i metropolitą krakowskim Stanisławem Dziwiszem na czele.

Obchody jubileuszu koronacji za dwa miesiące, a już za tydzień, 21 lipca, Wiślica będzie gospodarzem spotkania z okazji Światowych Dni Młodzieży. Z udziałem tysięcy wiernych z diecezji kieleckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie