Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obfity pierogowy festiwal w gminie Bogoria

Marcin JAROSZ [email protected]
Podczas pierogowej biesiady w Wysokach Średnich można było skosztować kilkudziesięciu odmian pierogów przygotowanych nie tylko przez miejscowe gospodynie.
Podczas pierogowej biesiady w Wysokach Średnich można było skosztować kilkudziesięciu odmian pierogów przygotowanych nie tylko przez miejscowe gospodynie.
Pierogi mogą zaskoczyć. Zwłaszcza smakiem. Przekonali się o tym uczestnicy Pierogowej Biesiady w Wysokach Średnich w gminie Bogoria. Tegoroczna edycja była wyjątkowo bogata w różne odmiany pierogów.

[galeria_glowna]
Trzecia edycja pierogowego festynu odbyła się w Wysokach Średnich w gminie Bogoria. Impreza jest organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Bogorii i Lokalną Organizację Turystyczną "Czym chata bogata". Gminne święto pieroga zyskuje coraz większą renomę, bo liczy się tutaj nie tylko smak, ale też klimat imprezy.

PIEROGI MAŁE I DUŻE, ZIELONE I Z OWOCAMI

W Wysokach Średnich nie ma okazałego domu kultury, ale do zorganizowania konkursu wystarczyła zwykła stodoła. Ten region ma szczęście do tego typu artystycznych miejsc, bo w pobliskich Wysokach Małych działa Artystyczna Stodoła Władysława Sadłochy.

Pierogowy konkurs był w tym roku rekordowy. Swoje dania do oceny zgłosiły 54 gospodynie i organizacje nie tylko z gminy Bogoria, ale również z terenu województwa. Kto pierogi kojarzy tylko z serem, kapustą, mięsem czy popularnymi truskawkami i jagodami, ten mógł przekonać się, że ile jest gospodyń tyle może być pomysłów na zwykłe i jednocześnie niebanalne danie. Były pierogi małe i gigantyczne. Niektóre pomysły były naprawdę egzotyczne, bo na stole można było obejrzeć i skosztować między innymi "zielone pierogi", pierogi z francuskiego ciasta, pierogi, w których było jajo na miękko, oraz te, które miały w sobie miętę, migdały czy pomarańcze. Gospodynie postarały się o to, aby na sam widok ich specjałów czuć było ogromny głód.

TRADYCYJNA KUCHNIA KRÓLUJE NA STOŁACH

- Zdecydowaliśmy się na promowanie tradycyjnej kuchni. Padł pomysł pierogów i jak widać przyjął się znakomicie. Myślę, ze nie tylko nam zależy na pielęgnowaniu dziedzictwa polskiej wsi. Widać to chociażby po ilości uczestników - tak o pomyśle pierogowej biesiady mówi Zofia Ligia - Janda, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bogorii.

Pierwszeństwo w ocenie i degustacji miało jednak jury w składzie: Zdzisław Komór, Jerzy Chudy, Zbigniew Jońca, Maciej Tutak, Witold Łasisz i Witold Kowal. Panowie wzięli porządny oddech i talerz po talerzu postanowili zmierzyć się z pokaźną paletą smaków. Kiedy jury spróbowało już wszystkich propozycji rozpoczęła się degustacja. Chętnych nie brakowało, dlatego stół opustoszał w ciągu godziny. Gospodynie podzieliły się nie tylko efektem końcowym swojej pracy, ale również kompletnym przepisem. Zwycięzców konkursu publiczność poznała po kilku godzinach.

PUBLICZNOŚĆ WYBRAŁA SMAKI LATA. JURY TRADYCJĘ

Zaskoczeniem był fakt, że o ile typowo letnie pierogi truskawkami czy jagodami najszybciej znikały ze stołu o tyle kubki smakowe członków jury zostały oczarowane przez tradycyjne smaki pierogów. Pierwsze miejsce i tytuł najlepszych otrzymały pierogi przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich z Domoradzic. Drugą nagrodę przyznano daniom przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich ze Szczeglic i Miłoszowic. Trzecie miejsce zajęła Krystyna Chudy z Kolonii Pęcławskiej. Jury przyznało również dziesięć wyróżnień.

Dodatkowo wyróżniono dania zgłoszone przez Anetę Błasiak (Pęcławice Górne), Reginę Domagałę (Szczyglice), Krystynę Giera (Gorzków), Renatę Jaros (Góry Moszyńskie), Dorotę Jońcę (Wysoki Średnie), Elizę Kwiatkowską (Budy), Zofię Kosik (Grzybów), Agnieszkę Nowak (Góry Moszyńskie), Wiesławę Pańczyk (Wysoki Średnie), Małgorzatę Rajkowską (Szczeglice) i Krystynę Szczepańską (Bogoria).

BIESIADA LUDOWA I WYSTAWY LOKALNYCH ARTYSTÓW

Zwycięzców nagrodzono sprzętem AGD, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali tez drobne akcesoria kuchenne. Pierogowy festiwal był tylko częścią gminnego święta w Wysokach Średnich. Dzieci mogły skakać do woli na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie, natomiast dla dorosłych przygotowano muzyczną biesiadę. Dodatkową atrakcją były wystawy prac artystycznych wykonanych przez lokalnych twórców.

- Myślę, że udało nam się stworzyć ciekawy klimat dla tej imprezy. Mieliśmy w niedziele gości z Ukrainy. Byli pod wrażeniem smaku pierogów i atmosfery podczas biesiady - mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Bogorii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie