Obiekty z województwa świętokrzyskiego w konkursie budowlanym ,,Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego
Udostępnij:
Obiekty z województwa świętokrzyskiego w finale największego i najbardziej prestiżowego konkursu budowlanego w Polsce „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”

Celem Konkursu jest promocja oraz wyłonienie każdego roku najlepszych, wyróżniających się szczególnymi walorami przedsięwzięć budowlanych. W trwającej 26. Edycji Konkursu zwycięzcami głosowania w plebiscycie zostali: Ostrowiec Świętokrzyski (1004 głosy), Sandomierz (294 głosy), Daleszyce (263 głos

Konkurencja jest duża, gdyż do tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu zgłosiło się już 410 nowych i modernizowanych obiektów budowlanych z całego kraju i napływają kolejne. Warto dołączyć do najlepszych i zgłosić zakończoną budowę do 03.06.2022 r. Mapę Polski ze zgłoszonymi obiektami oraz ich prezentacje ze zdjęciami i opisami znajdziesz na www.modernizacjaroku.org.pl.

Co roku w przedsięwzięciu startuje od 400 do 900 obiektów zakończonych w ostatnich latach, z czego 100 finałowych realizacji wizytowanych jest przez Jury złożone z profesorów 11 politechnik, przedstawicieli ministerstw, marszałków województw, samorządowców, specjalistów branży budowlanej i architektonicznej. Patronat medialny sprawują m.in.: 20 gazet lokalnych - Grupy Polska Press, Telewizja Polska TVP Info, Wydawnictwo Inżynier Budownictwa, Serwis Muratorplus, Stowarzyszenie Polskich Mediów. Uroczystość ogłoszenia wyników i wręczenia nagród odbywa się tradycyjnie w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie we wrześniu. Gali towarzyszy koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki w Ostrowcu Świętokrzyskim

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
 • Adres: Sudół 135a, 27-400 Ostrowiec Świętokrzyski
 • Inwestor: Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
 • Wykonawca: Korporacja Budowlana Darco Dariusz Żak Radom Deko-BAU Sp. z o.o. Lublin
 • Projektant: Dresler Studio Architektura i Urbanistyka Kraków, Koza Nostra Studio Kraków

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowało projekt „Zwiększenie dostępności do Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim poprzez poprawę infrastruktury Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oraz Pałacu Wielopolskich” w ramach dofinansowania udzielonego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, działanie: 8.1. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, dziedzina: kultura i sztuka.

W ramach projektu w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki wykonano:

 1. rozbiórkę 3 budynków gospodarczych;
 2. remont pawilonów nadszybowych Stefan i Zenon;
 3. budowę windy w pawilonie Zenon i remont trasy podziemnej;
 4. remont drewnianej kładki pieszej nad fragmentem pola górniczego;
 5. remont i odbudowę tzw. Domku Archeologa;
 6. remont i budowę zewnętrznych instalacji elektrycznych oraz wykonanie zewnętrznych instalacji teletechnicznych: niskoprądowych i światłowodowych;
 7. realizację stałej ekspozycji w Krzemionkach.

Prace w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki rozpoczęto w 2019 roku, a zakończono w 2021 roku. Miejsce to przeszło modernizację, dzięki której zyskało nowy blask. Pojawiła się nowoczesna multimedialna wystawa, odnowione zostały pawilony nadszybowe, odświeżono podziemną trasę turystyczną. Realizacja projektu pozwoliła również na dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Przebudowa i nadbudowa budynku Miejskiego Biblioteki Publicznej im. Jana Długosza w Sandomierzu

Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu
Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu
 • Adres: Parkowa 1, 27-600 Sandomierz
 • Inwestor: Urząd Miejski w Sandomierzu
 • Wykonawca: BRUK-DAR Dariusz Skawiński Czermin
 • Projektant: INWESTPROJEKT Architektoniczna Pracownia Projektowa Racibórz

Zadanie pn. ”Przebudowa i nadbudowa Miejskiej Biblioteki Publicznej wraz z wyposażeniem” realizowane jest w ramach Projektu RPSW.06.05.00-26-0008/16 pn. „Rewitalizacja Sandomierza – miasta dziedzictwa kulturowego i rozwoju” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.5 „Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich” Osi VI „Rozwój miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Realizacja zadania obejmowała przebudowę dotychczasowego budynku biblioteki oraz nadbudowę większego budynku biblioteki dachem czterospadowym, celem zwiększenia powierzchni użytkowej pomieszczeń biblioteki oraz przystosowania jej do nowoczesnych standardów i wymagań, w tym wprowadzenie nowoczesnej ochrony zbiorów. Po przebudowie i nadbudowie powstały dodatkowe pomieszczenia, m.in. czytelnie, wypożyczalnie, pokoje administracji, serwerownia, pomieszczenia zbiorów specjalnych, sala zebrań i zaplecze higieniczno-sanitarne, co umożliwi wzrost liczby osób korzystających z zasobów biblioteki. W zakresie zadania mieściły się ponadto: wymiana wszystkich instalacji wewnętrznych w budynku, wykonanie nowego przyłącza wodociągowego oraz przyłącza kanalizacji deszczowej, dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez montaż dźwigu osobowego, zagospodarowanie terenu (nowe ogrodzenie oraz wykonanie nowej nawierzchni z kostki betonowej na placu przy bibliotece, mała architektura, zieleń), dostawa i montaż wyposażenia budynku biblioteki, obejmującego meble i sprzęt komputerowy.

Cztery zbiorniki retencyjne w leśnictwie Sieraków, Nadleśnictwo Daleszyce

Nadleśnictwo Daleszyce
Nadleśnictwo Daleszyce
 • Adres: Zakościele, 26-021 Daleszyce
 • Inwestor: PGL LP Nadleśnictwo Daleszyce
 • Wykonawca: Buskopol S.A. Busko Zdrój
 • Projektant: Biuro Projektów i Nadzoru Budowlanego Piotr Orzelski Staszów

Odbudowa czterech zbiorników retencyjnych w położonych na terenie leśnictwa Sieraków w Nadleśnictwie Daleszyce. W ramach odbudowy wykonano rozbiórkę istniejących urządzeń piętrzących, uformowanie grobli ziemnych o szerokości w koronie 4,0m, wykonanie czterech urządzeń piętrzących składających się ze sztolni o przekroju wewnętrznym 2,0x1,5m oraz studni przelewowej o wymiarach wewnętrznych 2,0x2,3m i wysokości 2,3m wyposażonej w prowadnice z szandorami, ubezpieczenie dna zbiorników poniżej wylotu narzutem kamiennym w gabionach, wykonanie przelewów awaryjnych o szerokości 10,m i głębokości 0,6m, rozbiórka murów oporowych i wykonanie barierek na grobli nr 3, odmulenie i roboty ziemne w zbiornikach.

Zgłoś obiekt do 3.06 na www.modernizacjaroku.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie