Objawy niedoboru magnezu - jaki magnez na skurcze mięśni?

Materiał informacyjny
Zmęczenie i brak koncentracji to objawy, które towarzyszą wielu osobom. Nie każdy z nas łączy je z niedoborem magnezu. A nawet jeśli łączy – to dość je bagatelizuje. Mamy wewnętrzne przekonanie, że magnez i jego stężenie to nie jest najważniejsza kwestia w naszym organizmie, a skutki jego niedoboru można łatwo naprawić. Jednak objawy niedoboru magnezu mogą naprawdę skutecznie zakłócić nasze codzienne funkcjonowanie – nie mówiąc już o tym, że rodzaj i natężenie niektórych symptomów mogą po prostu... przestraszyć pacjenta. Są bowiem typowe również dla wielu innych, również poważnych, schorzeń. Skąd wiemy, że nasze objawy to brak magnezu? Czy objawy braku magnezu mogą wiązać się ze stresem? Czy niedobór tego pierwiastka może wywoływać skurcz mięśni?

Najczęstsze objawy niedoboru magnezu

Objawy braku magnezu są bardzo różne i nie zawsze można je od razu przypisać do tego deficytu w naszym organizmie. Jednym z takich niespecyficznych objawów niedoboru magnezu jest... stres. Jeśli jesteś nerwowy, nie jesteś w stanie kontrolować emocji i z błahego powodu wpadasz w panikę – możesz mieć kłopoty ze stężeniem magnezu we krwi.

Tutaj trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że samo zjawisko występowania stresu jeszcze nie oznacza problemu. Jest to bowiem naturalny proces fizjologiczny, bez którego mielibyśmy spore kłopoty... z przetrwaniem. Dobry stres to ten, który mobilizuje nasz organizm, stawiając go w stan wytężonej uwagi. Podwyższa się również nasza koncentracja na wykonaniu zadania. Artyści estradowi często mówią, że z lekką tremą łatwiej jest występować – po prostu dodaje im nieco adrenaliny potrzebnej do działania.

Idealna „dawka” stresu to poziom, który pozwala na wytężenie uwagi, ale jednocześnie nie upośledza pamięci. Naukowcy zwracają uwagę na fakt, że całkowity brak stresu może grozić nawet śmiercią, gdyż stres pełni rolę ostrzeżenia przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Takie wypadki są oczywiście rzadkie, jednak często zdarza się, że brak „hormonów stresu” wywołuje marazm, smutek, apatię i stany depresyjne – organizmowi brakuje naturalnego pobudzenia.

Nie da się jednak ukryć, że częściej mamy problem z nadmiarem stresu, charakteryzującym się między innymi osłabieniem pamięci, refleksu i przemianą w długotrwały lęk. Zaburzenia lękowe oraz depresyjne wymagają już natomiast specjalistycznej konsultacji – z psychologiem i/lub z psychiatrą, a niekiedy długiej terapii – zarówno farmakologicznej, jak i psychoterapeutycznej.

Po czym rozpoznać objawy stresu? Dzielą się one na fizjologiczne i psychologiczne. Do pierwszych należą napady zimna lub gorąca, biegunki, zaparcia, kłopoty żołądkowe, wymioty, mdłości, bóle głowy, bóle brzucha, drętwienie kończyn, bóle pleców, łomotanie serca, szybki i płytki puls. A także: skoki ciśnienia, pocenie się, napady obżarstwa czy brak apetytu. Niekiedy wprowadzają one pacjenta w stan jeszcze większej paniki, gdyż są charakterystyczne dla innych przewlekłych schorzeń.

A psychologiczne objawy niedoboru magnezu? To między innymi: strach, gniew, bezradność, uczucie pustki w głowie, zaburzenia snu (bezsenność oraz lęki nocne, niekiedy również duża senność), kłopoty z pamięcią oraz towarzyszące im uczucie stałego niepokoju. Objawy te potrafią całkowicie zdestabilizować funkcjonowanie pacjenta. Tymczasem mało kto wie, że może za nie odpowiadać... właśnie brak magnezu.

Powodów stresu jest oczywiście wiele, sprzyjać mogą mu nawet biologiczne uwarunkowania osobowości. Ze stresem szczególnie ciężko jest walczyć neurotykom. Za to ekstrawertycy rozładowują go kontaktami towarzyskimi. Ale na odczuwanie stresu może również wpływać dieta. Niedobór magnezu i innych elektrolitów prowadzi bowiem do zaburzenia naszej równowagi psychicznej. Niekiedy to również staje się przyczyną silnego niepokoju – zwłaszcza u osób starszych, podatnych na odwodnienie, które sądzą, że kłopoty z pamięcią i koncentracją to pierwsze objawy choroby Alzheimera czy innej formy otępienia starczego. Tymczasem – często jest to tylko wspomniany brak magnezu w organizmie.

Skurcz mięśni

Jednak nie tylko stres jest efektem braku magnezu w organizmie. Istnieją również fizyczne symptomy wskazujące na to, że ze stężeniem tego pierwiastka w naszym ciele jest coś nie tak. Należą do nich nawracające bóle głowy, drżenie powiek, czy mimowolny skurcz mięśni nóg.

Skurcz mięśni to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów dla niedoboru magnezu. W zasadzie, powinniśmy go nazywać kurczem – to nagłe i mimowolne skurczenie się długości włókien mięśniowych. Magnez to obok wapnia i potasu, najważniejszy pierwiastek nadzorujący prawidłową napięcie mięśni – zarówno szkieletowych, jak i gładkich, które budują organy wewnętrzne. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej – w tym niedobór magnezu – mogą niestety doprowadzić do powyższych przykrych objawów. Skurcz mięśni jest nagły i bardzo bolesny. Może trwać kilka minut i być wyjątkowo trudny do rozmasowania. Najczęściej skurcz mięśni dotyka następujących rejonów ciała: mięśni podudzia, tylnej części uda, łydek, mięśnia czterogłowego uda, mięśni stóp, rąk, brzucha – a nawet mięśni powiek. Stąd charakterystyczne drżenie, jeden z bardziej specyficznych objawów braku magnezu.

Ten nieprzyjemny symptom wyjątkowo często spotyka sportowców – tak zawodowych, jak i amatorów. Dzieje się tak, ponieważ są oni szczególnie zagrożeni występowaniem zjawiska braku magnezu w organizmie. Wysiłek fizyczny jest oczywiście bardzo korzystny dla naszego zdrowia, jednak towarzyszy mu wzmożone pocenie się, które ma regulować ciepłotę organizmu. Intensywny wysiłek fizyczny to aż 1,5-2 litry potu wydzielane na godzinę – przy wysokiej temperaturze te wartości mogą być jeszcze wyższe. Skład potu to woda i elektrolity, głównie potas i magnez. Ich utrata może sprzyjać późniejszym niedoborom w organizmie. Należy więc pamiętać o uzupełnianiu poziomów elektrolitów w trakcie uprawiania sportu czy wykonywania pracy fizycznej. Szczególnie tyczy się to sportowców, ponieważ niedobór magnezu nie tylko wywołuje skurcz mięśni, ale i prowadzi do osłabienia siły mięśniowej. Dzieje się tak przez odwodnienie – serce zaczyna mocniej bić, objętość krwi się zmniejsza, a mięśnie nie są odpowiednio utlenowane, przez co ich wydajność znacząco niknie.

Magnez na skurcze

Magnez najczęściej okazuje się skutecznym remedium na skurcze mięśni. Podstawą powinna być oczywiście dieta bogata w ten pierwiastek. Do cennych źródeł magnezu należą: żółte sery, orzechy, kakao, gorzka czekolada, produkty pełnoziarniste, ciemne pieczywo, pestki dyni, migdały, warzywa strączkowe czy odpowiednio zmineralizowana woda.

Warto jednak pamiętać, że to nie zawsze wystarcza. Istnieją bowiem osoby, u których magnez nie wchłania się tak dobrze, jak u innych. Niedobór magnezu nie bez powodu występuje u mieszkańców krajów rozwiniętych, gdzie życie ma szybkie tempo, a spożywana na co dzień żywność – jest mocno przetworzona. Zanieczyszczenie powietrza – a więc i naturalnych składników dostarczających do organizmu magnez - także ma swoje znaczenie. Często mimo odpowiedniej diety, nadal borykamy się z objawami niedoboru magnezu.

W tym przypadku należy poradzić się specjalisty, lekarza lub farmaceuty: czasami powód jest prozaiczny i dotyczy na przykład... sposobu konsumpcji potraw. Jeżeli produkty z magnezem i suplementy popijamy nie wodą mineralną, a kawą czy sokami owocowymi, przyczyniamy się do szybszego wypłukiwania pierwiastka z organizmu. Inne popularne „wypłukiwacze” magnezu z organizmu to alkohol i tytoń. Przy niedoborze magnezu należy je co najmniej ograniczyć. Również niektóre leki przyjmowane z magnezem mogą zaburzać jego wchłanianie: specjalista powinien doradzić nam więc w jakiej kolejności i odległości czasowej należy je przyjmować, by nie wpływały wzajemnie na własne działanie.

Jak suplementować magnez?

Większości z nas bogata w magnez dieta nie wystarcza – nie każdy ma bowiem dostęp do świeżych i naturalnych produktów wysokiej jakości. Zwłaszcza że niektóre z nich – orzechy czy ciemna czekolada – nie należą również do tanich. Stąd optymalną opcją wydaje się dodatkowa suplementacja magnezu.

Suplementy na brak magnezu są jednymi z najczęściej przyjmowanych w Polsce suplementów diety w ogóle. Pacjenci powinni sięgać po preparaty, które łączą magnez z witaminami z grupy B. Nie bez powodu – według naukowców, witamina B znacząco poprawia wchłanialność samego magnezu, a ponadto niedobór witamin tej grupy niestety również jest charakterystyczny dla Polaków. Tego rodzaju preparaty przynoszą więc podwójną korzyść: kompleksowo wyrównują niedobór magnezu i witamin, jednocześnie zapewniając wysoką wchłanialność i skuteczne działanie.

Suplementując magnez, nie należy oczywiście zapominać o dobrej jakości diecie, zapewniającej nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Bardzo ważne jest picie wody – zwłaszcza przy uprawianiu sportu, wysokich temperaturach oraz w przypadku dzieci i osób starszych, które wyjątkowo szybko się odwadniają. W ten sposób pozbędziemy się zarówno fizycznych objawów, typu skurcze mięśni, jak i psychologicznych – czyli niskiej odporności na stres. Tyczy się to szczególnie osób, które są na stres wyjątkowo podatne – odpowiednie stężenie magnezu we krwi to ich broń w radzeniu sobie ze stresorami. Suplementacja magnezu usprawni także działanie naszego układu nerwowego, poprzez poprawę koncentracji, pamięci i efektywności przy wykonywaniu zadań – a to na pewno nam się opłaci.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • Strelau, Jan, ed. Psychologia: podręcznik akademicki. Podstawy psychologii. Vol. 1. Gdanskie Wydawnictwo Psych, 2007.
  • Wojciszke, Bogdan, and Dariusz Doliński. "Psychologia społeczna." (2008)
  • Nęcka, Edward "Pobudzenie intelektu. Zarys formalnej teorii inteligencji", Universitas, Kraków, 2000.
  • Jarosz, Mirosław, et al. "Woda i elektrolity." Normy żywienia dla populacji polskiej–nowelizacja (2012): 143.
  • Biernat, J., and J.A. Wyka. "Stan odżywienia w aspekcie stanu zdrowia." Now. Lek 20011.80 (2011): 3.
  • Jośko-Ochojska, Jadwiga, Leszek Spandel, and Ryszard Brus. "Odwodnienie osób w podeszłym wieku jako problem zdrowia publicznego." Hygeia Public Health 49.4 (2014): 712-717.
  • Iskra, Maria, Beata Krasińska, and Andrzej Tykarski. "Magnez—rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka." Arterial Hypertension 17.6 (2013): 447-459.
  • Tylka, J. "podejście psychosomatyczne w wyjaśnianiu przyczyn i ustalenia sposobów terapii zaburzeń zdrowia." Fam Med Prim Care Rev 12.1 (2010): 97-103.

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3