Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oblaci nie dostaną działek na Świętym Krzyżu. Chcieli je kupić za 1 procent wartości, ale sprzedaży odmówił starosta kielecki

Paulina Baran
Paulina Baran
Oblaci nie dostaną działek na Świętym Krzyżu.
Oblaci nie dostaną działek na Świętym Krzyżu. archiwum
Po trzech latach "walki" okazuje się, że Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej nie stanie się właścicielem trzech atrakcyjnych działek na Świętym Krzyżu. Oblaci kilkanaście miesięcy temu wystąpili o przejęcie nieruchomości bez przetargu, chcieli natomiast uzyskać 99 - procentową bonifikatę i zapłacić za nieruchomości 1 procent ceny, czyli nieco ponad 32 tysiące złotych. Ostatecznie, przejęcia działki na takich zasadach odmówił starosta kielecki Mirosław Gębski.

Oblaci nie dostaną działek na Świętym Krzyżu. Chcieli kupić je za 1 procent wartości, ale sprzedaży odmówił starosta kielecki

Przypomnijmy, że Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej już od początku lat 90. zabiegał o wyłączenie z Parku Narodowego trzech działek na których znajduje się zachodnie skrzydło klasztoru – obecnie muzeum parku oraz tak zwany szpitalik. Ostatecznie wydzielanie dokonało się kilkanaście miesięcy temu ministerialnym rozporządzeniem podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego i nie przeszkodziły temu ogromne protesty społeczne oraz negatywne opinie naukowców.

Po wyłączeniu działek z Parku Narodowego zakonnicy wystąpili o ich sprzedaż w trybie bezprzetargowym, wnieśli również o udzielenie 99 procentowej bonifikaty, czyli mieliby zapłacić za nieruchomość nieco ponad 32 tysiące złotych. W związku z tym, że działki nie były już w obrębie Parku Narodowego, stały się one własnością Skarbu Państwa, którego reprezentantem jest starosta kielecki Mirosław Gębski z Prawa i Sprawiedliwości i to do niego należała ostateczna decyzja o sprzedaży nieruchomości.

Starosta kielecki powiedział "Nie"

Wydawało się, że sprawa jest przesądzona, ale ostatecznie starosta odmówił zakonnikom sprzedaży działek. Dlaczego podjął taką decyzję? Starosta kielecki Mirosław Gębski nie chce komentować tej sprawy.

Można jedynie domyślać się, że powodem była opinia Inspekcji Najwyższej Izby Kontroli dotycząca okrojenia Parku Narodowego. Według inspektorów takie działania były bezprawne.

Na pewno nie jest bez znaczenia także fakt, że na wniosek Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w Sądzie Okręgowym w Kielcach toczy się sprawa o zwrot na rzecz Parku nakładów ponoszonych przez Świętokrzyski Park Narodowy na rzecz przedmiotowych nieruchomości w kwocie 3, 5 miliona złotych.

Sprawy na razie nie chce też komentować ojciec Marian Puchała, superior na Świętym Krzyżu.

Przekazaniu ziem Oblatom mocno sprzeciwiała się także organizacja Rodzimego Kościoła Polskiego, która w mailu do naszej redakcji napisała, że "nie zaprzestaje dalszych starań o przywrócenie społeczeństwu tego, co w ramach zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego zostało mu odebrane". W internecie trwa zbiórka na "Ratowanie Parku Narodowego", a konkretnie na pomoc prawną w tym temacie. Zebrano już ponad 12 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie