Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obniżyli cenę skupu, podnieśli podatek

Rafał Banaszek
- Panie burmistrzu - pytał Bartłomieja Dorywalskiego radny miejski Jacek Ślęzak (z prawej) - dlaczego proponuje pan obniżenie ceny skupu żyta, skoro spowoduje to wzrost podatku rolnego o 27 procent w 2009 roku?
- Panie burmistrzu - pytał Bartłomieja Dorywalskiego radny miejski Jacek Ślęzak (z prawej) - dlaczego proponuje pan obniżenie ceny skupu żyta, skoro spowoduje to wzrost podatku rolnego o 27 procent w 2009 roku? R. Banaszek
Włoszczowska Rada Miejska obniżyła cenę skupu żyta, za to podniosła podatek rolny.

Burmistrz uspokaja, że to i tak jedna z najniższych stawek.

Z prawie 56 na 45 złotych za kwintal obniżono średnią cenę skupu żyta w gminie Włoszczowa w 2009 roku, która stanowi podstawę do obliczenia podatku rolnego.

Cóż z tego, skoro dzięki temu podatek wzrośnie w przyszłym roku o 27 procent! Taki "mikołajkowy prezent" zafundowała rolnikom na ostatniej sesji Rada Miejska.
- Panie burmistrzu - pytał Bartłomieja Dorywalskiego radny miejski Jacek Ślęzak, rolnik z Rogienic - dlaczego proponuje pan obniżenie ceny skupu żyta, skoro spowoduje to wzrost podatku rolnego o 27 procent w przyszłym roku?

WNIOSEK UPADŁ

W odpowiedzi usłyszał od Dorywalskiego, że gmina Włoszczowa miała do tej pory najniższy w województwie świętokrzyskim podatek rolny, dlatego postanowiono go podnieść od przyszłego roku. Burmistrz uspokajał, że 45 złotych za kwintal żyta to i tak jest jedna z najniższych stawek w powiecie włoszczowskim.

Jak głosowali radni?

Jak głosowali radni?

Za stawką 45 złotych za kwintal żyta zaproponowaną przez burmistrza Włoszczowy Bartłomieja Dorywalskiego opowiedziało się 13 radnych: Stanisław Nowak, Bogdan Kołaczkowski, Dariusz Gieroń, Jarosław Mysior, Roma Bator, Henryk Rogula, Czesław Młynarczyk, Antoni Bąk, Zbigniew Olak, Tadeusz Łoszek, Artur Drozdowski, Wiktor Fatyga, Andrzej Kiedrzynek. Wstrzymało się sześć osób, które bardziej przekonała propozycja stawki 37,10 złotych za kwintal: Jacek Ślęzak, Stanisław Wójcik, Wacław Oblas, Stefan Lesiak, Wiesław Piech i Krzysztof Suliga.

Radny Ślęzak nie dawał jednak za wygraną. Zaproponował poprawkę do uchwały - zamiast 45 złotych za kwintal żyta chciał wprowadzić stawkę 37,10 złotych, co - jego zdaniem - spowodowałoby wzrost podatku rolnego tylko o 4,4 procenta. Jednak większość rajców, a dokładnie jedenastu, nie posłuchało kolegi radnego i jego wniosek upadł, natomiast przegłosowano propozycję burmistrza, a więc 45 złotych za kwintal żyta.

PODATKOWE OBAWY

- Wzrost podatku o 27 procent rzeczywiście jest wysoki - przyznał radny Zbigniew Olak z Włoszczowy. - Obyśmy jednak nie doprowadzili do sytuacji jak sprzed roku. Żeby nie było tak, że podatek wzrośnie o ponad 100 procent - ostrzegał przewodniczący Komisji Oświaty jeszcze przed głosowaniem.

Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku, podczas głosowania nad tą samą uchwałą, przez brak porozumienia włoszczowskich radnych rolnicy musieliby zapłacić w 2008 roku podatek rolny o 110 procent większy, niż był w 2007 roku! - 58,29 złotych za kwintal żyta. Prawdopodobnie najwyższy podatek rolny w Polsce! Na włoszczowskich rolników padł wówczas blady strach. Sprawa wywołała wiele kontrowersji i dyskusji. Na szczęście radni naprawili swój błąd na kolejnej sesji - zatwierdzili zaproponowaną przez burmistrza Włoszczowy najniższą w powiecie stawkę 35,52 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie