Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obraz „Pokłon Trzech Króli” z kościoła w Skalbmierzu na wystawie w Kielcach. Można go oglądać w Muzeum Diecezjalnym. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Krzysztof Wieczorek
Krzysztof Wieczorek
W otwarciu ekspozycji uczestniczyli proboszcz skalbmierskiej parafii ksiądz Marian Fatyga oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech.
W otwarciu ekspozycji uczestniczyli proboszcz skalbmierskiej parafii ksiądz Marian Fatyga oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech. Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu
Obraz „Pokłon Trzech Króli” Jacoba Jordaensa z kościoła parafialnego w Skalbmierzu stanowi centrum wystawy „Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa”, która w została otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

W otwarciu ekspozycji uczestniczyli proboszcz skalbmierskiej parafii ksiądz Marian Fatyga oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech.

„Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa" w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach

Wystawa „Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa", dzięki eksponatom archeologicznym, malarstwu barokowemu oraz sztuce współczesnej w sposób zarówno bardzo dosłowny, jak i symboliczny, opowiada o czasach narodzin Zbawiciela, stanowiąc swoistą podróż w czasie i przestrzeni.
Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej sali można zobaczyć eksponaty pochodzące z okresu „roku zero”, czyli roku narodzenia Chrystusa. Znajdziemy tam przedmioty archeologiczne z czasów tuż przed i tuż po narodzinach Chrystusa, pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego, starożytnego Egiptu, Chin (z okresu dynastii Han) czy Ameryki Południowej (między innymi cywilizacja Majów). W drugiej sali możemy podziwiać malarstwo europejskich mistrzów przedstawiające temat pokłonu Trzech Mędrców (Trzech Króli), m.in. skalbmierski obraz Jacoba Jordaensa - ucznia Petera Paula Rubensa i jednego z najbardziej uznanych flamandzkich malarzy barokowych. Ostatnią część wystawy stanowią współczesne, abstrakcyjne obrazy prof. Marka Saka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, które w symboliczny sposób opowiadają o początku wszechświata.

Eksponaty z Pińczowa, Krakowa i Jasnej Góry na wystawie w Kielcach

Oprócz Parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, artefakty i obrazy prezentowane w Muzeum Diecezjalnym zostały wypożyczone przez galerię Prima Porta Antiquities, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Wyższe Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie.
Wystawę można oglądać do 22 października.
Skalbmierska parafia zamierza pod koniec roku, we współpracy z historykiem sztuki Wojciechem Sowałą, opublikować szeroki artykuł naukowy na temat obrazu „Pokłon Trzech Króli” Jacoba Jordaensa. W planach parafii jest również renowacja tego cennego dzieła sztuki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie