Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Kazimierzy Wielkiej - blisko, coraz bliżej do "pierwszej łopaty"

Adam Ligiecki
W tym miejscu, obok siedziby firmy Rolmet, ma zostać wybudowane pierwsze rondo w północno-wschodniej części obwodnicy Kazimierzy Wielkiej.
W tym miejscu, obok siedziby firmy Rolmet, ma zostać wybudowane pierwsze rondo w północno-wschodniej części obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. Adam Ligiecki
Już niedługo powinna rozpocząć się oczekiwana od dawna budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej. To inwestycja o wartości ponad 53 milionów złotych. Obecnie trwają procedury administracyjne, a ich zwieńczenie stanowić będzie zezwolenie na budowę, wydane przez wojewodę świętokrzyskiego.

Projekt nosi nazwę "Rozbudowa drogi wojewódzkiej numer 768 wraz z budową obwodnicy miejscowości Kazimierza Wielka oraz budową obwodu drogowego - w systemie zaprojektuj - zbuduj". Inwestorem jest Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Całkowitą wartość projektu, wraz z kosztami wykupu gruntów, szacuje się na ponad 53 miliony złotych. Prac projektowych i budowlanych - na około 38 milionów złotych. Głównym wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Trakt i Fart.

Budowa obwodnicy Kazimierzy Wielkiej ma długą, miejscami krętą historię. Znaczoną także protestami mieszkańców, którzy nie chcieli zgodzić się na to, by ruch tranzytowy został skierowany w pobliżu ich domostw.

Nowa droga ma wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta, który odbywa się obecnie trasami wojewódzkimi numer 768 i 776. Projekt przewiduje zbudowanie około 3 kilometrów obwodnicy po północno-wschodniej stronie Kazimierzy Wielkiej oraz fragmentu obejścia po stronie południowo-zachodniej miasta.

Pierwszym obiektem ma być rondo w pasie drogi numer 768, usytuowane między siedzibą firmy Rolmet i placówką Media Expert. Stąd obwodnica zostanie poprowadzona - po nowym śladzie - w kierunku trasy wojewódzkiej numer 776, a połączy się z nią kolejnym rondem (w rejonie placu targowego).

Trasa nowej drogi prowadzi następnie do ulicy Koszyckiej, a zakończy się na rondzie "donoskim", obok stacji paliw - przy wylocie w stronę Krakowa. Długość południowego obejścia to około 1,4 kilometra.

Umowa z wykonawcą została podpisana w lipcu 2017 roku. "Wąskim gardłem" okazały się procedury administracyjne, które opóźniają rozpoczęcie inwestycji. Prawdopodobnie do końca czerwca wojewoda świętokrzyski wyda zezwolenie na budowę, co otworzyłoby (nomen omen) drogę do "pierwszej łopaty". A potem - budowa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Poczta Polska jeszcze uruchomi swoje paczkomaty?

Źródło: Agencja Informacyjna Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie