Obywatele a inicjatywa ustawodawcza

Artykuł sponsorowany Sursum Corda
Jedną z wielu kwestii odnoszących się do prawodawstwa obywatelskiego jest inicjatywa ustawodawcza. Mówiąc inaczej to prawo obywateli do występowania z projektami ustaw do Parlamentu, które stanowi jeden z elementów demokracji bezpośredniej. Co warto wiedzieć na ten temat? Kiedy obywatele mogą występować z własną inicjatywą ustawodawczą?

Aktywność obywateli może być realizowana na wiele sposobów, także jeśli chodzi o wpływ na prawodawstwo w naszym kraju. Sama inicjatywa ustawodawcza jest określona przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej i przysługuje:

· Prezydentowi RP,
· Senatowi (jako całej izbie),
· posłom,
· rządowi,
· a także obywatelom.

W tym ostatnim przypadku należy podkreślić, że dotyczy to grupy co najmniej 100 tys. obywateli, którzy posiadają prawo wybierania swoich reprezentantów do Sejmu. Jednocześnie wszystkimi kwestiami związanymi z przygotowaniem projektu ustawy, jego promocją czy akcją zbierania podpisów zajmuje się komitet inicjatywy ustawodawczej. Może go utworzyć grupa co najmniej 15 osób z prawem wybierania do Sejmu i co ważne, z chwilą przyjęcia przez Marszałka Sejmu zawiadomienia o utworzeniu komitetu, nabywa on osobowość prawną.

Trzeba mieć jednak świadomość, że nie w każdej kwestii obywatele mogą zgłosić swoją inicjatywę ustawodawczą, a zasadniczo ograniczenia dotyczą dwóch przypadków:
· ustawy budżetowej oraz innych ustaw, które odnoszą się do finansów publicznych (tu inicjatywa jest przypisana wyłącznie Radzie Ministrów),
· projektu ustawy o zmianie Konstytucji (inicjatywa dotyczy posłów na określonych zasadach, Senatu oraz Prezydenta RP).

Często zadawane pytanie dotyczy sytuacji, kiedy postępowanie ustawodawcze nie zostało zakończone przed upływem kadencji Sejmu, w czasie której została zgłoszona inicjatywa ze strony obywateli. Rozwiązanie tej kwestii jest stosunkowo jasne i przejrzyste. Wniosek jest ponownie rozpatrywany przez Sejm kolejnej kadencji, a co najważniejsze, nie wymaga to ponownego wniesienia projektu ustawy do Marszałka Sejmu.

Warto zaznaczyć, że wszystkie kwestie związane z inicjatywą ustawodawczą obywateli reguluje ustawa z dnia 24 czerwca 1999 roku o wykonywaniu inicjatywy ustawodawczej przez obywateli.

Lokalizacje Punktów Nieodpłatnej Pomocy Prawnej i Nieodpłatnego Poradnictwa Obywatelskiego w Powiecie Skarżyskim:

I. Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. Budynek Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku- Kamiennej przy ul. Legionów 119, poniedziałek, środa, piątek w godz.: 8.00-12.00; wtorek, czwartek w godz.: 10.00-14.00
II. Pozostałe punkty nieodpłatnej pomocy prawnej:
1. Budynek Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Skarżysku- Kamiennej przy ul. Plac Floriański 1, poniedziałek, piątek w godz.: 8.00-12.00; wtorek, czwartek w godz.: 13.00-17.00; środa w godz.: 9.00-13.00
III. Punkt nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego prowadzony przez Stowarzyszenie Sursum Corda:
1. Budynek I Liceum Ogólnokształcącego w Skarżysku- Kamiennej przy ul. 1 Maja 82, poniedziałek, środa, piątek w godz.: 10.00-14.00; wtorek, czwartek w godz.: 8.00-12.00

Harmonogram pracy punktów na terenie Powiatu Skarżyskiego dostępny również na stronie: http://powiat.skarzyski.lo.pl

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie upraw-nionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycz-nej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku (także w zakresie tejże działalności).

Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.

Rejestracja na wizyty

W celu uzyskania pomocy w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego należy dokonać wcześniejszej rejestracji.

Rejestracja na wizyty odbywa się pod numerem telefonu: (41) 395 30 42, w poniedziałek w godz. 8.00–16.00; od wtorku do piątku w godz. 7.30-15.30

„Zadanie polegające na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczeniu nieodpłatnego poradnictwa oby-watelskiego jest finansowane z budżetu Państwa, a realizowane przez Powiat Skarżyski”

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3