Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocalić od zapomnienia, czyli 81. rocznica pacyfikacji Królewca i Adamowa [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
W niedzielę, 11 kwietnia w gminie Smyków uczczono 81. rocznicę pacyfikacji miejscowości Królewiec i Adamów. W 1940 roku Niemcy zamordowali w tych miejscowościach 104 mężczyzn w wieku od 16 do 82 lat. Wszystkich rozstrzelano na wschód od drogi Mniów – Sielpia na polu „pod Królową gruszką” i w lesie smykowskim. Niemal wszystkie zabudowania w tych wsiach zostały spalone.

81. rocznica pacyfikacji Królewca i Adamowa

Obchody tego wydarzenia rozpoczęły się w Miedzierzy. Przed mszą w kościele parafialnym, Grzegorz Młodawski, prezes OSP Królewiec odczytał apel poległych, wymieniając nazwiska pomordowanych w kwietniu 1940 roku. Uroczystą liturgię celebrowali ksiądz prałat dr Piotr Supierz, proboszcz parafii Miedzierza oraz dziekan radoszycki, ksiądz Marek Bartosiński, który wygłosił kazanie nawiązujące do tragedii tamtych dni. Podczas mszy służbę pełnili druhowie OSP Królewiec. Czynny udział brali również harcerze z miejscowych szkół, a oprawę muzyczną zapewniła schola Vox Dei.

Następnie wszyscy przemieścili się na Smykowską Górę, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym poległych wieńce oraz znicze złożyły poszczególne delegacje: starosta konecki, Grzegorz Piec, przewodnicząca Rady Gminy Smyków, Danuta Jarek, zastępca przewodniczącej, Grzegorz Lesiak, wicewójt, Jerzy Duda, przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Smyków, dyrektorzy szkół z terenu gminy, Beata Janiszewska i Anna Cholewińska, dyrektor Przedszkola w Smykowie, Dorota Kołodziejczyk oraz mieszkańcy wsi Królewiec.
Oprawę muzyczną zapewniła schola Vox Dei.

Pacyfikacje podkoneckich wsi w 1940 roku

Kwietniowe, masowe pacyfikacje podkoneckich wsi były pierwszymi tego typu aktami terroru nie tylko w Polsce, ale w całej wówczas okupowanej Europie. Od 30 marca do 11 kwietnia 1940 roku pod pretekstem obławy na oddział majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” represjonowano w różnej formie i różnych rozmiarach 26 wsi w powiecie koneckim, 3 w kieleckim i 2 w opoczyńskim. Łącznie zamordowano 712 Polaków, w tym 6 dzieci i 2 kobiety; z czego 503 osoby zabito na miejscu, 183 po osadzeniu w więzieniu, a 24 zginęły w obozach koncentracyjnych.

Wśród tej liczby 104 osoby, w wieku od 16 do 82 lat, to mieszkańcy wspomnianego Królewca i Adamowa. Dokładnie 7 kwietnia na Górze Smykowskiej i w innych miejscach, Niemcy zamordowali 84 mężczyzn z wymienionych wsi, gdzie ponadto spalono 55 zagród. Następnego dnia w obrębie hitlerowskiego kotła spędzono brutalnie około 2000 mężczyzn z 15 okolicznych wsi. Zgromadzono ich w Zaborowicach - Pieradłach, Serbinowie i Smykowie, dokąd przybył z Końskich hitlerowski urzędnik. Miał on interweniować w celu zwolnienia pojmanych. Niestety, około 100 z nich wywieziono do Skarżyska, z czego 20 (z Królewca) zostało rozstrzelanych.

Szczegółowy opis tych tragicznych wydarzeń możemy znaleźć w opracowaniu nieżyjącego już dziś doktora Tadeusza Janduły pod tytułem „Ocalić od zapomnienia”.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich, Urząd Gminy Smyków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie