Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy pracę radnych Sejmiku Województwa, Sprawdź wyniki i ZAGŁOSUJ

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Końca dobiega tegoroczna akcja Mała Ojczyzna - duża sprawa. Oceniliśmy pracę wójtów, prezydentów i burmistrzów, zarządów powiatów oraz radnych miast i gmin naszego województwa. Dziś rozpoczynamy ocenę radnych Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

KLIKNIJ zagłosuj i zobacz aktualne wyniki

SEJMIK WOJEWÓDZTWA

____________________

Mija drugi rok działalności radnych sejmiku kadencji 2018-2023 - kto radził sobie najlepiej?

Krucha większość, podzielona opozycja - te dwa określenia chyba najlepiej obrazują sytuację w sejmiku województwa świętokrzyskiego po dwóch latach obecnej kadencji.

Radni szóstej kadencji regionalnego parlamentu złożyli przysięgę 22 listopada 2018 roku. Po latach dominacji Polskiego Stronnictwa Ludowego w samorządzie województwa władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość. W 30-osobowym sejmiku przedstawiciele partii Jarosława Kaczyńskiego zajęli 16 miejsc. Dziewięć mandatów zdobyli ludowcy. Platforma Obywatelska wprowadziła trzech działaczy. Skład organu uzupełnili Henryk Milcarz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Danuta Papaj z Projektu Świętokrzyskie.

Na początku wydawało się, że obóz Zjednoczonej Prawicy w sejmiku będzie - niczym większość sejmowa - jak monolit, choć tworzą go członkowie Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski, Porozumienia oraz dwoje radnych bezpartyjnych: Elżbieta Śreniawska i Janusz Koza. W praktyce różnie z tym bywało. W miarę narastania konfliktów wewnątrz Zjednocznej Prawicy na poziomie rządu i parlamentu pojawiały się także niesnaski w sejmiku. Do najbardziej spektakularnej erupcji złych emocji doszło pod koniec 2019 roku podczas próby powołania Marka Bogusławskiego, członka Zarządu Województwa i szefa klubu radnych PiS, na drugiego wicemarszałka. Sabotaż części członków klubu podczas tajnych głosowań sprawił, że funkcję wicemarszałka powierzono Markowi Bogusławskiemu dopiero za trzecim podejściem! I to przy pomocy opozycji! Skoro już jesteśmy przy tych, którzy oficjalnie nie popierają Zarządu Województwa. W połowie lipca 2019 rozsypał się trzyosobowy klub radnych Koalicji Obywatelskiej, który tworzyli Jan Maćkowiak, Sławomir Gierada oraz Grigor Szaginian. W czerwcu 2019 roku w związku z objęciem stanowiska wiceprezydenta Kielc z mandatu radnej sejmiku zrezygnowała Danuta Papaj (Projekt Świętokrzyskie). Jej miejsce zajął Grzegorz Świercz. Znany lekarz ginekolog, a w przeszłości wicemarszałek województwa szybko przygarnął do siebie Sławomira Gieradę oraz Grigora Szaginiana i utworzył z nimi klub Świętokrzyscy Samorządowcy. Panowie oficjalnie pozostawali w opozycji, ale zdarzało im się pomagać Zjednoczonej Prawicy w „przepchnięciu” tych projektów uchwał, które nie miały pełnego poparcia wśród członków klubu PiS.

Podobnie postępuje jedyny przedstawiciel Lewicy - Henryk Milcarz, który zresztą już na początku kadencji objął funkcję wiceprzewodniczącego sejmiku.

W trakcie kadencji doszło do jeszcze jednej roszady personalnej. Po objęciu mandatu posła na Sejm miejsce w sejmiku zwolnił Mariusz Gosek - członek Zarządu Województwa wskazany przez Solidarną Polskę.

To głosowanie zakończy w poniedziałek, 21 grudnia o 22.00.

KLIKNIJ i sprawdź wyniki wszystkich głosowań.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie