Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych Pawłowa po trzecim roku kadencji. Kto najlepszy?

Monika Nosowicz-Kaczorowska
Minęły trzy lata działania radnych Pawłowa w bieżącej kadencji 2014-2018. Jak ich Państwo oceniacie? Kto w minionym roku był najskuteczniejszy? Czy państwa reprezentanci w samorządzie wywiązują się z obietnic składanych przed wyborami?

W piątek, 20 października rozpoczęliśmy głosowanie. Zakończy się ono w poniedziałek, 30 października o godzinie 21.

**PRZEJDŹ DO:

GŁOSOWANIA I SPRAWDŹ AKTUALNY RANKING

**

Po wyborach w 2014 roku w Radzie Gminy w Pawłowie nastąpiły spore przetasowania. Fotel radnego zachowało siedmiu spośród piętnastu radnych. Wyborcy po raz kolejny wybrali Henrykowa Więcława, Karola Zubę, Zdzisława Zapałę, Mieczysława Saramaka, Jerzego Wsóła, Mirosława Głowackiego i Krzysztofa Jasztala. Ośmiu radnych straciło stanowiska. Po raz pierwszy w Radzie Gminy zasiedli: Halina Dąbrowska, Mariola Gałka, Andrzej Dziekan, Andrzej Tomaszewski, Stanisław Pocheć, Mirosław Kozłowski i Tomasz Ziewiec. Do rady wrócił Ryszard Grudziecki.

Na pierwszym posiedzeniu przewodniczącym Rady Gminy został ponownie wybrany Henryk Więcław. Jego zastępcami zostali Karol Zuba i Zdzisław Zapała. W tym roku po długiej i ciężkiej chorobie w lutym zmarł Karol Zuba, radny Ambroża, Chybic i Wawrzeńczyc. Zarządzone zostały wybory przedterminowe. Wygrał je Krzysztof Cieślik, który do rady Gminy startował po raz pierwszy. Stanowisko wiceprzewodniczącego zajął Mieczysław Saramak.

Obaj wiceprzewodniczący to tak zwani „ludzie wójta”. Wójt Marek Wojtas, który na stanowisku jest pierwszą kadencję, ma komfort pracy. Może liczyć na zdecydowaną przewagę głosów w radzie. W opozycji jest klub radnych „Niezależni”. Dysponuje czterema głosami, a w skład jego wchodzą Mariola Gałka, Andrzej Dziekan, Stanisław Pocheć i Ryszard Grudziecki. Cztery głosy to mało, aby przeprowadzić inicjatywę uchwałodawczą, ale nie znaczy to że „Niezależni” nie próbują przeforsować swoich pomysłów. W zeszłym roku chcieli obniżki wynagrodzenia radnych „funkcyjnych”. Koalicjanci poszli o krok dalej - zaproponowali obniżenie diet wszystkim radnym. Biorąc pod uwagę układ głosów, nic dziwnego, że uchwała przeszła i od stycznia tego roku radni w Pawłowie mają niższe diety niż na początku kadencji.

Przebieg obrad w Pawłowie jest wyjątkowo sprawny. Po przedyskutowaniu spraw na komisjach zwykle praca przy uchwałach sprowadza się do głosowania. Najwięcej czasu zajmują interpelacje radnych i sołtysów, sprawozdanie wójta z prac między sesjami i wystąpienia gości. Posiedzenia Rady Gminy trwają około dwóch - trzech godzin. To krótko w porównaniu z sąsiednimi samorządami.

ZOBACZ TAKŻE:
Konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej w Kielcach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie