Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oceniamy radnych z gminy Wąchock

Kazimierz CUCH [email protected]
Trzy lata temu odbywały się wybory samorządowe. Mieszkańcy miasta i gminy Wąchock wybrali 15 radnych, w tym aż sześciu nowych. Wybrali też nowego burmistrza Jarosława Samelę.

Zastąpił na tym stanowisku Bożenę Markiewicz, która twardą ręką "rządziła" miastem i gminą przez półtora kadencji. Po tych wyborach całkowicie odmieniło się oblicze wąchockiego samorządu. Od 1989 roku, praktycznie przez wszystkie lata, do jesieni 2006 roku w Radzie Gminy, potem Radzie Miasta i Gminy, a ostatnio Radzie Miasta Wąchocka przeważnie wrzało.

W tej kadencji na sesjach rady jest wręcz nudno. Chociaż ostatnio jakby bardziej iskrzy, co by wskazywało na to, że kampania wyborcza rozpoczęła się na dobre. Chyba, że do dyskusji włączy się Tomasz Szczykutowicz - przewodniczący Rady Osiedla Południe i zacznie krytykować poczynania radnego Leszka Śmigasa - przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów. Wtedy jest burzliwie.

Trochę burzliwiej jest na komisjach problemowych rady. Radni bez większych problemów przyjmują propozycje burmistrza Jarosława Sameli. Jedyny poważny zatarg na linii radni - burmistrz, jaki zaobserwowaliśmy, był przy okazji ustalania polityki śmieciowej w gminie i śmieciowym referendum. Samorząd otrzymuje wyróżnienia w różnych rankingach. Ma szerokie plany inwestycyjne i społeczne.
Żaden radny nie zrezygnował i nie stracił mandatu. Wielu ma duże doświadczenie samorządowe. Przewodniczącym wybrano trzy lata temu bardzo młodego Sebastiana Staniszewskiego, absolwenta Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W momencie wyboru miał 28 lat i był najmłodszym przewodniczącym w naszym województwie.

Radni pracują nie tylko podczas sesji, ale głównie na posiedzeniach stałych komisji rady. To tam, podczas spotkań komisji jest czas na szerokie, szczegółowe dyskusje nad projektami uchwał, nad przedstawianymi informacjami, problemami. Tu na sesjach Rady Miasta w zasadzie nie ma zbędnych dyskusji. W radzie jest bardzo skromna opozycja wobec burmistrza.

Radni potrafią słuchać głosów swoich wyborców i skutecznie działać na ich rzecz. Dużo interpelują, wnioskują, szczególnie do burmistrza, szefów gminnych jednostek organizacyjnych. Nie było problemu z frekwencją, zarówno na komisjach jak i na sesjach.

Czy po trzech latach mieszkańcy miasta i gminy Wąchock są zadowoleni ze swojego wyboru? Ostateczną ocenę mieszkańcy wystawią radnym i burmistrzowi już za rok, podczas wyborów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie