Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ocet - cudowny środek na poprawę zdrowia? Stosują go celebryci

PG
W zachodnich restauracjach „modny” stał się ocet jabłkowy.
W zachodnich restauracjach „modny” stał się ocet jabłkowy. 123RF
Może myślisz, że ocet to tylko przyprawa, ale takie gwiazdy jak Miranda Kerr, Gwyneth Paltrow czy Megan Fox uznają go za wspaniały napój wzmacniający zdrowie. Celebryci traktują ocet jako najlepszy środek na zdrową cerę i szczupłą figurę. Fox powiedziała, że regularnie pije koktajl z octu jabłkowego i wody, ponieważ on „oczyszcza organizm”.

Ten trend przyszedł z Nowego Jorku do londyńskich restauracji akcentujących zdrową żywność. W Raw Duck serwuje się „gorący ocet jabłkowy i miód wrzosowy” jako „pyszny środek na lepsze trawienie”, a w barach takich jak Barts w Che-lsea podaje się zaprawione octem koktajle, w tym Black Forest („Czarny Las”) z octem balsamicznym.

Dlaczego ludzie tak się ekscytują octem? Częściowo wynika to stąd, że ocet uchodzi za doskonałe źródło probiotyków; jako produkt fermentacji zawiera korzystne bakterie, które mają wzmacniać zdrowie i wspomagać trawienie. Największym wzięciem cieszy się ocet jabłkowy. Dr Shabir Daya, farmaceuta i ekspert od naturalnych specyfików, twierdzi, że ocet „może pomóc przywrócić normalny poziom kwasowości w układzie trawiennym, a przez to łagodzi refluks i zgagę. Badania wskazują też, że ocet jabłkowy może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie w organizmie zdrowego poziomu cholesterolu ze względu na zawartość pektyn”.

Według dietetyka Miguela Toribio-Mateasa, przewodniczącego Brytyjskiego Towarzystwa Dietetyki Stosowanej i Terapii Dietetycznej, szczególne moce octu „wynikają częściowo ze związków antyoksydacyjnych w jabłkach, które posłużyły do jego wyrobu”. Z badań wynika, że ocet jest bogaty w antyoksydanty, które mogą spowolnić przyśpieszony proces starzenia się. Podkreśla się też jego właściwości antybakteryjne i zdolność do zmniejszenia efektów cukrzycy. Stwierdzili również, że regularnie spożywany ocet poprawia działanie układu sercowo-naczyniowego i obniża ciśnienie krwi.

Jednak dla wielu największym magnesem są dane, według których ocet może pomóc w utracie wagi. W kilku badaniach, w większości na zwierzętach, pokazano, że ocet zmniejsza apetyt. Składnik octu określany jako kwas octowy przyczynia się do spowolnienia absorbcji cukru z posiłku do krwiobiegu, być może dzięki blokowaniu enzymów trawiennych, które zamieniają węglowodany w cukier. Stabilizując poziom cukru we krwi, ocet pomaga przedłużać poczucie sytości po posiłku i zmniejsza ochotę na przekąski.

W badaniu przeprowadzonym w Japonii obiecujące okazało się regularne spożywanie octu. Przez 12 tygodni 175 otyłych, ale zdrowych osób, codziennie spożywało niewielką porcję octu albo wody. Pod koniec badania osoby, które spożywały ocet straciły więcej na wadze, od pół do jednego kilograma w ciągu trzech miesięcy. Jednak po zakończeniu badania wróciły do poprzedniej wagi.

Dietetyk Ian Marber sceptycznie podchodzi do twierdzeń o korzystnych dla zdrowia właściwościach octu. - Widzę, że ocet daje pewne korzyści, ale żadne nie są ani wyjątkowe, ani tak silne, by zalecać ocet jako środek na odchudzanie - mówi Marber. Według niego jedną rzeczą, w której ocet zdaje się pomagać, jest stabilizacja poziomu cukru we krwi. - Dodanie odrobiny octu jabłkowego do warzyw i protein w posiłku pomoże spowolnić reakcję insulinową, a to jest korzystne dla osób z cukrzycą typu 2 albo zagrożonych jej rozwojem - wyjaśnia Marber.

Przed dekadą pewien artykuł w czasopiśmie Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego sugerował, że spożycie roztworu octowego przed posiłkiem zawierającym dużo węglowodanów może pomóc osobom z cukrzycą lub insulinoopornością utrzymać pod kontrolą poziom cukru we krwi. Nie jest to jednak magiczny środek. - Wpływ na poziom cukru we krwi jest marginalny - twierdzi Marber. - A tę samą korzyść można osiągnąć, spożywając więcej błonnika.

Nie powstrzymuje to zwolenników diety od próbowania octu. Rory McCoy, właściciel Raw Duck, powiedział, że wśród najbardziej popularnych pozycji w jego menu jest tonik z octu jabłkowego i starte jabłka lub inne owoce sezonowe zostawione na trzy dni, żeby doszły. - To daje substancje alkaliczne, które wspaniale działają na żołądek - mówi McCoy i zaleca spróbować.

Ocet pomagał przy skurczach

Nawet sportowcy spożywają ocet, aby uniknąć skurczów mięśni i poprawić swoje wyniki. Przez lata mówiło się, że ocet oraz marynaty zawierające ocet zapobiegają skurczom mięśni. Przypuszczano, że płyn octowy musi jakoś uzupełniać sól i płyny utracone podczas pocenia się, ale nigdy nie zostało to udowodnione. Badacze z Uniwersytetu Brighama Younga w Utah przetestowali tę hipotezę. Podano sportowcom zalewę octową, z marynaty, okazało się, że rozluźniono skurcze.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie