Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochojec: pacjent jak awatar na stole operacyjnym. Pomogły trójwymiarowe gogle WIDEO + ZDJĘCIA

Agata Pustułka
Trójwymiarowe gogle pomogły zoperować dwóch pacjentów
Trójwymiarowe gogle pomogły zoperować dwóch pacjentów Mat. prasowe
Wirtualna rzeczywistość wkracza do szpitali. Trójwymiarowe gogle pomogły zoperować dwoje pacjentów. Kardiolodzy interwencyjni i kardiochirurdzy z Ochojca (Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) zoperowali dwoje pacjentów. Z dziennikarzami rozmawiała Aleksandra Rudzka, 82-latka, z bogatą kardiologiczną przeszłością.

Pani Aleksandra jest pierwszą pacjentką w Europie z zastawką wszczepioną przy pomocy gogli wirtualnej rzeczywistości, wytwarzających trójwymiarowy obraz serca, aorty, tętnic udowych i szyjnych. Dokonali tego lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.

Zobaczcie zdjęcia:

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii operacja była nie tylko precyzyjniejsza, ale i bezpieczniejsza dla chorej.

Operacja w Ochojcu była wielkim wydarzeniem. I efektem współpracy kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów. Dzięki kontaktom z politechniką w Mediolanie nasi lekarze otrzymali specjalne okulary - HoloLens, opracowane przez Microsoft, które tworzą awatara pacjenta, a ściślej - jego anatomiczny obraz.

Z pomocą specjalnego oprogramowania do systemu i okularów został wprowadzony obraz tomografii komputerowej pacjentki. Dzięki temu operujący lekarz widział nakładające się na ciało chorej jej tętnice w trójwymiarze. Tak jakby widział je od wewnątrz. Nie musiał więc korzystać ze stojącego obok monitora.

- Pozwoliło to ze stuprocentową dokładnością wybrać miejsce wkłucia cewnika. W przypadku naszej pacjentki musieliśmy się dostać do serca przez tętnicę szyjną - wyjaśnia prof. Wojciech Wojakowski, kierujący III oddziałem kardiologii.

Jak mówił prof. Andrzej Ochała ta rewolucyjna technologia może być z powodzeniem wykorzystana w innych specjalnościach np. ortopedii czy chirurgii naczyniowej.

- Cieszymy, że jesteśmy pionierami - wyznał.

- Już kilka razy byłam pacjentką tego szpitala, mam m.in. wszczepione by-passy. Ostatnio dostałam się tu z powodu mojej sportowej pasji - śmieje się pacjentka.

Podczas oglądania meczu siatkarskiego Polska - USA dostała duszności spoczynkowej. Konieczna była operacja zwężonej zastawki aortalnej. Ponieważ z powodu miażdżycy lekarze nie mogli dostać się do serca za pośrednictwem tętnicy udowej, uczynili to poprzez tętnicę szyjną. Pani Aleksandra pokazuje sporą ranę po zabiegu, ale jest szczęśliwa, bo wreszcie oddycha normalnie.

- To nowe zastosowanie obrazu holograficznego w medycynie - mówi dr Radosław Parma. - Dzięki obrazowi z tomografii komputerowej i wgranemu w gogle programowi, nakładamy anatomiczny obraz pacjenta na jego ciało i możemy po kolei „odcinać” warstwę skóry, mięśni, kości, docierając do tętnic - tłumaczy dr Parma.

Odwzorowując na ciele chorego jego trójwymiarową sylwetkę, operatorzy mogą wyświetlić trójwymiarowe serce między sobą i ekranem aparatu rentgenowskiego, by dobrać sposób wszczepienia zastawki.

- I zmniejszyć ilość użytego kontrastu dla ratowania życia obciążonych chorych, co jest szczególnym problemem dla chorych na nerki - dodaje dr Damian Hudziak, kardiochirurg.

Zastosowana u pani Aleksandry metoda TAVI, czyli przezcewnikowe wszczepienie zastawki, to zabieg, w którym specjalizują się lekarze z Ochojca. Jest zarezerwowana dla szczególnie obciążonych pacjentów, dla których tradycyjna operacja z rozcięciem mostka byłaby zbyt ryzykowna.

Zwężenie zastawki aortalnej powoduje, że serce, zwykle już schorowanego pacjenta, musi wykonać gigantyczny wysiłek, by dostarczyć określoną ilość krwi z lewej komory do naczyń. To choroba przede wszystkim seniorów. Zgodnie ze statystkami, cierpi na nią 5 proc. osób po 75. roku życia.

- Metoda TAVI ma przed sobą wielką przyszłość, w dodatku w połączeniu z nowymi technologicznymi możliwościami będziemy do niej kwalifikować więcej pacjentów - stwierdził prof. Andrzej Ochała, kierownik Zakładu Kardiologii Inwazyjnej z GCM.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Około 1000 stanowisk do objęcia przez PiS w województwie śląskim

PiS przejął władzę na Śląsku, gdy Wojciech Kałuża zmienił partyjne barwy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Ochojec: pacjent jak awatar na stole operacyjnym. Pomogły trójwymiarowe gogle WIDEO + ZDJĘCIA - Dziennik Zachodni

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie