Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochotnicza Straż Pożarna w Przełaju ma szansę znaleźć się w Krajowym Systemie Ratownictwa Gaśniczego. Pierwszy krok już wykonany (ZDJĘCIA)

Aleksandra Boruch
Aleksandra Boruch
Ochotnicza Straż Pożarna Przełaj już niedługo dołączy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego.
Ochotnicza Straż Pożarna Przełaj już niedługo dołączy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gasniczego. Gmina Sędziszów
Ochotnicza Straż Pożarna w Przełaju, już wkrótce może się znaleźć w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. By tak się stało, w czwartek 17 września, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Sędziszowie podpisano trójstronne porozumienie dotyczące włączenia tej jednostki do systemu. Podpisanie dokumentu, to pierwszy krok do włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej Przełaj do KSRG na okres 5 lat.

W czwartek, 17 września w siedzibie Urzędu Miejskiego w Sędziszowie podpisano trójstronne porozumienie dotyczące włączenia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Przełaju do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dokument podpisali: Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Paweł Jakubowski, burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Przełaju, Marek Jaworski.

Podpisane porozumienie to pierwszy krok do włączenia jednostki do krajowego systemu na okres 5 lat.

Szereg wymagań
Należy przypomnieć, że jednostka należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego musi spełniać szereg wymagań. W jego struktury mogą wejść tylko najlepiej wyszkolone, wyposażone i wykazujące najwyższą gotowość operacyjną jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie kraju.

Dana jednostka musi posiadać:

  1. odpowiednie wyposażenie sprzętowe,
  2. określoną liczbę wyszkolonych druhów,
  3. skuteczne systemy łączności powiadamiania i alarmowania,
  4. jak również pozostawać w gotowości do podejmowania działań ratowniczych.

Ostateczną decyzję o włączeniu jednostki w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego wydaje Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Krajowy system ratowniczo-gaśniczy (KSRG) stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, obejmującą w celu ratowania życia, zdrowia, mienia lub środowiska, prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Podstawowym założeniem w budowie systemu było stworzenie jednolitego i spójnego układu, skupiającego powiązane ze sobą różne podmioty ratownicze, by skutecznie i szybko podejmować każde działanie ratownicze.

Wejście w struktury krajowego systemu to wyróżnienie i rozwój dla jednostki w Przełaju. Wpłynie to także na poprawę bezpieczeństwa południowej części gminy Sędziszów co będzie z korzyścią dla wszystkich mieszkańców.

(źr. Gmina Sędziszów)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie