Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Marzena Ślusarz
Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować        - Jeśli chcemy ulokować rośliny w oczku  wodnym, użyjmy koszy i specjalnej gliniastej ziemi - mówi Anna Wielgus z Agrocentrum.
Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować - Jeśli chcemy ulokować rośliny w oczku wodnym, użyjmy koszy i specjalnej gliniastej ziemi - mówi Anna Wielgus z Agrocentrum. Aleksander Piekarski
Oczko wodne nada wyjątkowy, urokliwy klimat w naszym ogrodzie. Radzimy, jak je założyć, urządzić i o nie dbać.

Oczko  wodne nie tylko pięknie zdobi otoczenie, ale też wprowadza w nastrój relaksu. Co więcej, w upalne dni poprawia mikroklimat ogrodu. Planując miejsce na oczko, weźmy pod uwagę liczbę i wielkość roślin, jaką chcemy w nim ułożyć i wokół niego posadzić, a przede wszystkim przemyślmy, czy chcemy do wody wpuścić różne gatunki rybek.

 

Daleko od drzew 

 

- Zaczynamy od wyznaczenia sobie miejsca. Nie powinno być ono w pełnym słońcu, co sprzyja powstawaniu w wodzie glonów, ale też nie może być w pobliżu drzew, których korzenie mogą uszkadzać folię, którą oczko wyścielimy - radzi Anna Wielgus, specjalistka i doradca klienta w ACM Agrocentrum w Kielcach. - Możemy znaleźć dobry teren w pobliżu domu, tarasu.  Ważne, by móc często na oczko patrzeć, nie tylko dla przyjemności, ale też dla szybkiego zauważenia wszelkich nieprawidłowości - podkreśla.

 

Głębokość dla ryb

 

Miejsce można wyznaczyć chociażby za pomocą   węża ogrodowego.  Jego głębokość nie powinna być mniejsza niż 40 centymetrów. Jeśli chcemy hodować ryby, to wybierzmy je zanim wykopiemy dół, bowiem niektóre gatunki, jak jesiotr czy karp potrzebują co najmniej 80-100 centymetrów głębokości. Najpopularniejsze są kolorowe karasie i orfy, które osiągają 40-50 centymetrów. 

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Jesiotr albinos i karaś potrzebują oczka o głębokości co najmniej 80 centymetrów. Na zimę potrzebują okrywy.  (fot. Aleksander Piekarski)

 

Solidne podłoże

 

Kiedy już mamy dół, kupujemy folię. Długość potrzebnego arkusza wyliczamy sumując długość wykopu i pomnożoną przez dwa największą głębokość, szerokość wyliczamy podobnie - sumując szerokość wykopu i pomnożoną przez dwa największą głębokość. Dodajemy co najmniej 15 centymetrów na zakładki. 

 

- Zanim folię położymy, koniecznie musimy się pozbyć  kamieni, korzeni, wszystkiego, co może ją uszkodzić - mówi Anna Wielgus. Jak radzi, dobrze  jest wysypać dno piaskiem, można też pościelić miękki materiał, jak agro-włóknina i dopiero na nią położyć arkusz. Do mniejszych oczek wystarczy folia półmilimetrowa, do większych - trzeba wykorzystać milimetrową.

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Ściana wodna to nie tylko ciekawy element, ale też   przyjemny szum wody, która krąży w obiegu zamkniętym.    (fot. Aleksander Piekarski)

Kamienie, lampki, rośliny

 

Brzegi folii trzeba solidnie umocować. Można je obsypać ziemią, ułożyć na nich kamienie i płyty ozdobne, czy obsypać grysem. - Przy oczku można usypać kopczyk, który obłożony kamieniami je ozdobi, lub zaaranżować fontannę. Do uatrakcyjnienia kompozycji można wykorzystać kaskady, czy ściany wodne. Ogromny wybór jest też lampek i reflektorów, niektóre przypominają kamienie, inne nawet pływają. Wszystko zależy od pomysłowości urządzającego.  Potężny wybór jest także wśród roślin. Przy brzegu sadzimy paprocie,  trawy, jak carex, penisetum, czy wysokie, trzcinowate jak arundo, miskanty, trzcinnik. Po wodzie mogą pływać lilie wodne, pistie, czy kwitnące na fioletowo hiacynty wodne.   

      

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Pennisetum, czyli rozplenica japońska, osiąga wysokość od 60-90 centymetrów, kwiatostan -  20 centymetrów.   (fot. Aleksander Piekarski)

 

Gwarancja czystości

 

- By zapewnić klarowność wody, a tym samym zdrowie roślinom i rybkom hodowanym w stawie, potrzebujemy  trzech rzeczy, a mianowicie pompy, filtru i lampy UV. Pierwsze dwa urządzenia oczyszczają wodę, lampa z kolei zabija glony - wyjaśnia Anna Wielgus. Jeśli jednak pojawią się niechciani „goście”,  mamy pełen wybór środków zwalczającym algi i glony.  Do oczyszczania wody posłużą też skimmery, czyli filtry powierzchniowe i odkurzacze. Do wybierania liści przydadzą się podbieraki. - Jeśli mamy rybki, nie używamy chemii. Co robić jeśli one zachorują? Stosujemy specjalny preparat FMC, który zwalcza choroby. O tym, że coś jest z rybkami nie tak, świadczą  pojawiające się na nich plamy - mówi specjalistka ACM Agrocentrum.  

 

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Arundo, czyli lasecznica trzcinowata może osiągać aż 2,5 metra wysokości. Wyróżnia się bambusopodobnymi łodygami.  (fot. Aleksander Piekarski)

 

 

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

Hiacynt wodny (mniejsze rośliny) kwitną na fioletowo. Oczko ozdobią też pistie  o dużych liściach.   (fot. Aleksander Piekarski)   

 

Oczko wodne w ogrodzie - jak je zbudować

 Kamienie ozdobne do oczek wodnych. (fot. Aleksander Piekarski)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie