Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczalnia w Sędziszowie zatruwała rzekę. Symboliczne kary dla odpowiedzialnych

Mateusz Bolechowski
Mateusz Bolechowski
W maju, ponoć nie po raz pierwszy, do rzeki Mierzawy trafiły ścieki z oczyszczalni w Sędziszowie. Zginęły cenne pstrągi potokowe i wiele innych zwierząt. Prezes Zakładu Usług Komunalnych i kierownik oczyszczalni dostali mandaty.

Świętokrzyscy wędkarze, łowiący pstrągi w Mierzawie, skarżyli się, że w Sędziszowie do rzeki, uznawanej za najlepsze łowisko ryb łososiowatych w regionie, dostają się ścieki.

- Byłem tam w tym roku kilka razy. W pobliżu zakładu Sefako za każdym razem z rur płynęła śmierdząca, grafitowego koloru woda. W ostatnią niedzielę to już był dramat. Znalazłem kilka pięknych pstrągów, wszystkie padły - relacjonował Łukasz Gamoński.

Sprawą zainteresował się kielecki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, który co roku zarybia Mierzawę cennym narybkiem pstrąga. O niepokojących zdarzeniach poinformował Wody Polskie i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska/ Co ciekawe, pierwsze kontrole nie wykazały nieprawidłowości.

Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek w czerwcu wyjaśniał, że właśnie zamknięto starą oczyszczalnię ścieków i trwa uruchamianie nowej. - Dziś był pierwszy, próbny zrzut oczyszczonych ścieków. To, co było w sobotę, nie wiem skąd się wzięło - mówił.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska po interwencji wędkarzy ponownie skontrolował oczyszczalnię. Kontrola wykazała między innymi naruszenie warunków decyzji Starosty Jędrzejowskiego w sprawie udzielenia pozwolenia wodnoprawnego na odprowadzenia ścieków komunalnych. Badania próby ścieków przez Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały przekroczenia dopuszczalnych wartości wskaźników zanieczyszczeń w ściekach odprowadzanych. Badania prób wody powierzchniowej z rzeki Mierzawa powyżej i poniżej wylotu z oczyszczalni wskazały na pogorszenie stanu jakości wody.

Wydano zarządzenie pokontrolne, w celu wyeliminowania stwierdzonych naruszeń. Dodatkowo Wody Polskie zawiadomiły policję o możliwości popełnienia przestępstwa.

- Prezes Zakładu Usług Komunalnych w Sędziszowie i kierownik oczyszczalni zostali ukarani mandatami. Prezes najwyższym, jaki mogliśmy nałożyć, w wysokości 500 złotych, kierownik niższym - informuje Renata Lepszy, starszy specjalista z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dobra wiadomość jest taka, że Mierzawa wraca do życia.

- Najlepiej zanieczyszczenie wody wykazują żyjące w wodzie bezkręgowce. Na Mierzawie po zrzucie ścieków na odcinku kilku kilometrów poniżej oczyszczalni wyginęły kiełże zdrojowe, wodne skorupiaki, będące ważnym składnikiem pokarmu ryb. Na szczęście po ustaniu zrzutu ścieków ten fragment rzeki zaczyna być intensywnie rekolonizowany przez organizmy typowe dla czystych wód - mówi dyrektor biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Kielcach, ichtiolog Michał Bień.

Dyrektor Bień apeluje, by osoby, które zauważą niepokojące zjawiska związane z wodami, od razu informowały o tym najpierw policję, a następnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Samodzielne pobieranie próbek brudnej wody nie jest konieczne. Jeśli nie są właściwie przechowywane, po dość krótkim czasie nie nadają się do badania, bo reakcje w wodzie następują szybko. Najlepiej od razu interweniować - radzi ichtiolog.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie