Od stażu do kariery w logistyce

  Od stażu do kariery w logistyce

  Materiał informacyjny Wyższej Szkoły Logistyki

  Aktualizacja:

  Polska

  Od stażu do kariery w logistyce
  Wielu studentów uważa, że studia nie przygotowują do zawodu. Czy faktycznie mają rację? Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu jest przykładem uczelni, która oferuje swoim studentom możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej z praktyką w firmie partnerskiej. Szkoła wyższa w ramach studiów dualnych współpracuje z wieloma firmami z obszaru logistyki. Jednym z partnerów jest sieć sklepów Żabka, należąca do funduszu CVC Capital Partners.
  Od stażu do kariery w logistyce
  Współpraca Żabki z Wyższą Szkołą Logistyki, w ramach programu studiów dualnych, trwa od 2017 roku. Jej założeniem jest pokazanie młodym ludziom od podszewki jak funkcjonuje firma i jak wygląda na co dzień praca w logistyce. W ramach studiów dualnych, studenci odbywają 3-letnie praktyki w Centrach Logistycznych w Plewiskach k. Poznania.

  Dyrektor Biura Praktyk i Karier Zawodowych dr Mateusz Wiliński podkreśla, jak ważna dla Wyższej Szkoły Logistyki jest współpraca z biznesem - Wyposażenie absolwenta w niezbędne w dzisiejszych czasach doświadczenie zawodowe, które pomoże dostosować jego kwalifikacje do zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek pracy, a z drugiej strony pozyskanie dobrze przygotowanych pracowników przez pracodawców to cele, które przyświecają zarówno naszej uczelni, jak i pracodawcom. Wśród partnerów studiów dualnych naszej uczelni są firmy logistyczne oraz duże przedsiębiorstwa o rozbudowanej logistyce. Żabka Polska jest partnerem WSL od ponad roku. Obecnie w Centrum Logistycznym w Plewiskach praktyki rozpoczął kolejny rocznik studentów dualnych (przyszli licencjaci i inżynierowie), który bierze aktywny udział w prawie wszystkich procesach logistycznych zachodzących w Centrum Logistycznym. Warto podkreślić, że stażysta otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę, a po zakończeniu stażu będzie miał szansę na stałe zatrudnienie w tej firmie.

  Studenci, którzy korzystają z programu uczą się i pracują w systemie dwumiesięcznym tzn. dwa miesiące nauki, a następnie dwa miesiące stażu. W ciągu trzech lat poznają dogłębnie specyfikę branży oraz przechodzą przez poszczególne etapy oraz stanowiska. Pierwszy etap stażu ma na celu ogólne wdrożenie studenta do pracy w logistyce. W magazynie głównym praktykanci poznają dział jakości oraz dział strategii magazynu. Pracują na trzech obszarach – przyjmują towar, zajmują się spedycją oraz logistyką. Drugi etap odbywa się w Centrali, w dziale planowania zapasów. Dzięki możliwości pracy na różnych stanowiskach oraz zróżnicowaniu wykonywanych zadań, studenci mają styczność ze wszystkimi aspektami funkcjonowania Centrum Logistycznego. Mogą więc sprawdzić, w której dziedzinie czują się najlepiej i na tej podstawie zdecydować, gdzie odbędą trzeci etap stażu.

  Dzisiejszy konkurencyjny rynek pracy wymaga od kandydatów doświadczenia zawodowego. W rekrutacji ogromnym atutem jest zatem posiadanie praktycznych umiejętności zdobytych na podobnym stanowisku.

  - Zdecydowałem się na studia w systemie dualnym, bo od początku swojej edukacji chciałem równocześnie zdobywać doświadczenie. Same studia nie dają pełnej wiedzy, dlatego połączenie nauki i praktyki to doskonałe rozwiązanie dla młodych ludzi. Jestem bardzo zadowolony z tego, jak wygląda pierwszy etap stażu, a świadomość tego, że już na studiach zdobywam tak cenne doświadczenie daje mi pewnego rodzaju komfort, bo w końcu niewielu młodych ludzi może pochwalić się doświadczeniem w tak dużej firmie przed uzyskaniem dyplomu – zaznacza Piotr Dunal, student pierwszego roku studiów dualnych.

  - Staż daje mi niepowtarzalną możliwość wykorzystania wiedzy pozyskanej na uczelni podczas pracy. Odbywając praktyki w Centrum Logistycznym uczę się obsługi programów, wykorzystywanych w branży logistycznej takich jak Sap czy Qguar. Mam również okazję z bliska zobaczyć jak działa branża spożywcza w tak dużej korporacji. Jestem przekonany, ze po 3 latach doświadczenia, jakie zebrałem korzystając z programu studiów dualnych będę atrakcyjnym kandydatem na pracownika w branży logistycznej – mówi Łukasz Witt, student drugiego roku studiów dualnych.

  -Dzięki stażom w naszej firmie studenci mogą zdobyć dodatkowe kompetencje oraz skonfrontować zdobytą wiedzę z praktyką. My z kolei mamy szansę zyskać wykwalifikowanych pracowników. Cieszy nas entuzjazm i zaangażowanie studentów, którzy traktowani są jak inni pracownicy firmy. Nasi eksperci chętnie dzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem, a zgrany zespół gwarantuje miłą atmosferę i wzajemną pomoc - podkreślaKatarzyna Słabowska, Dyrektor Departamentu Logistyki Żabka Polska. - Jest to bardzo ciekawa forma studiów, bo łączy w sobie wiedzę teoretyczną i praktyczną. Staramy się nie tworzyć ścisłych ram: chcemy bowiem z jednej strony, żeby każdy student miał okazję spróbować wszystkiego, co wiąże się z pracą w logistyce, z drugiej zależy nam, aby koncentrował się na stanowisku czy zadaniu, które najbardziej mu odpowiada i go interesuje. Realizujemy zatem program w taki sposób, aby studentów wdrażać stopniowo, tak aby mieli czas poznać z bliska różne aspekty pracy w logistyce i szansę sprawdzić jak działa każdy z obszarów tego sektora – dodaje Jarosław Anger, opiekun studentów studiów dualnych w jednym z centrów logistycznych Żabki

  Więcej informacji http://wsl.com.pl/studia-dualne

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo