Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odbudowa zbiornika, spełnieniem marzeń

Kazimierz CUCH
Plan wąchockiego zbiornika. Z prawej zabytkowa tama, z lewej kładka dla pieszych i dla rowerów
Plan wąchockiego zbiornika. Z prawej zabytkowa tama, z lewej kładka dla pieszych i dla rowerów Kazimierz Cuch
Radni jednomyślnie podjęli uchwały o finansowaniu budowy zbiornika
Radni jednomyślnie podjęli uchwały o finansowaniu budowy zbiornika Kazimierz Cuch

Radni jednomyślnie podjęli uchwały o finansowaniu budowy zbiornika
(fot. Kazimierz Cuch)

Odbudowa zbiornika w Wąchocku to spełnienie marzeń. Tak inwestycję, polegającą na odbudowie starego zbiornika wodnego oceniła burmistrz Bożena Markiewicz. Tak ocenia ją wielu mieszkańców miasteczka. - Kanalizacja jest znacznie droższa i dotyczy całej gminy, ale nie wzbudza takich emocji i wzruszeń jak zbiornik - podkreśliła pani burmistrz.

Odbudową zbiornika są zainteresowani wędkarze
Odbudową zbiornika są zainteresowani wędkarze Kazimierz Cuch

Odbudową zbiornika są zainteresowani wędkarze
(fot. Kazimierz Cuch)

Marzenia kilku pokoleń mieszkańców Wąchocka o odbudowie zbiornika retencyjnego mogą się nareszcie spełnić. Zbiornik, budowany jeszcze przez Stanisława Staszica, został zniszczony przez powódź w 1938 r. Teraz, w wyniku wielomiesięcznych zabiegów, miasto i gmina Wąchock uzyskała bardzo znaczne dofinansowan ie tej inwestycji. Zadanie pod nazwą "Odbudowa zbiornika retencyjnego na rzece Kamiennej w miejscowości Wąchock, Gmina Wąchock" będzie przede wszystkim finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wąchocki Urząd ma już pozwolenie na budowę i nie ma przeszkód formalnych dla rozpoczęcia inwestycji.

W historycznym kształcie powierzchnia czaszy zbiornika miała około 30 hektarów. W obecnej chwili, z uwagi na częściową zabudowę terenu oraz istniejące stanowisko archeologiczne, możliwa jest odbudowa czaszy o powierzchni około 18,76 ha, przy wysokości normalnego piętrzenia wody 1,90 m.

Plany budowli

Projektowany zbiornik będzie spełniał kilka funkcji: zapewni małą retencję (piętrzenie) wody, ograniczy skutki powodzi, zapewni rekreację nad wodą dla mieszkańców miasta i przyjezdnych. Wybudowanie zbiornika wpłynie korzystnie na środowisko naturalne, stworzy też nowe możliwości dla mieszkańców Wąchocka. Dlatego wzbudza tak ogromne zainteresowanie.

Projektanci inwestycji podzielili ją na kilka etapów. Mieszkańców Wąchocka oraz zainteresowanych tą budowlą, jako pierwsi chcemy zapoznać pokrótce z tymi etapami budowy, ze szczegółami.

Zapora ziemna. Do istniejącej, zniszczonej zapory od strony wody zostanie dobudowany korpus nowej zapory, około 1m wyżej niż jest obecnie. Szerokość tego korpusu 5 m, nachylenie skarpy w kierunku wody 1:3. Zapora zostanie doszczelniona tak zwaną "bentomatą" co zapobiegnie przesiąkaniu wody. Skarpa na całej długości zostanie zabezpieczona narzutem kamiennym o grubości 0,4 m ułożonym na tak zwanej "geowłókninie". Na koronie zapory czołowej i bocznej zostanie wykonana promenada spacerowa o szerokości od 2,5 do 3,5 m.

Jaz ulgowy. Fundamenty, przyczółki i filary pośrednie jazu, po uprzednim wzmocnieniu metodami injekcyjnymi, zostaną nadbudowane murem z kamienia łamanego, tak samo jak dwa wieki temu. Niektóre stare filary, pamiętające czasy Stanisława Staszica, gdzie proces destrukcji jest bardzo zaawansowany, zostaną rozebrane i ponownie zrekonstruowane. W miejscu poprzednich wnęk w przyczółkach i filarach będą zamontowane nowe, szerokie ceowniki stalowe, jako prowadnice zastaw. Zamknięcia stanowić będą szandory (drewniane bale) z okuciami umożliwiającymi ich posadowienie w gniazdach z ceowników, za pomocą haków. Światło jazu stanowić będzie pięć przęseł, o łącznej szerokości 25,40 m. To ma umożliwić przepływ nawet powodziowej fali. Rzędna normalnego piętrzenia będzie wynosić 215 m n.p.m.

Czasza zbiornika. Grunty organiczne i namuły z dna zbiornika zostaną usunięte poza obręb projektowanej czaszy i będą wykorzystane do podwyższenia terenu za wałem. Grunty mineralne (piaski średnie i drobne) będą wykorzystane do nadsypania zapory czołowej oraz podwyższenia jej do rzędnej 216,00 m n.p.m, czyli 1 m nad lustrem wody.

Parametry czaszy zbiornika: powierzchnia zbiornika razem ze skarpą-21,36 ha, powierzchnia zwierciadła wody- 18,76 ha, średnia głębokość zbiornika- 1,65 m, pojemność zbiornika- 319 tys. m sześc. wody,

Kładka dla pieszych i rowerów. Zaprojektowano ją na końcu piętrzenia wody zbiornika, jako jednoprzęsłową konstrukcję stalową, kratownicową, z pomostem dolnym o całkowitej długości 25,80 m. Pomost kładki wykonany będzie z prefabrykowanych płyt żelbetowych, przymocowanych za pomocą śrub do konstrukcji stalowej. Szerokość kładki w świetle poręczy będzie wynosiła 2,22 m. Skarpy oraz dno rzeki pod kładką zostaną odpowiednio zabezpieczone przed skutkami fali powodziowej. Kładka będzie umożliwiała przedostanie się na drugi brzeg pieszym i rowerzystom poruszającym się po promenadzie wzdłuż zbiornika. Zdaniem mieszkańców, wraz z promenadą, kładka będzie zapewne miejscem romantycznych spacerów i miejscem spotkań zakochanych.

Historyczny moment i pomnik

Na ostatniej sesji Rady Miasta i Gminy Wąchock, na temat zbiornika padło wiele wzniosłych słów, o wieloletnich marzeniach mieszkańców miasteczka i okolicy. Wszyscy byli bardzo wzruszeni. Obrady nazwano historycznymi. Po podjęciu dwóch uchwał, upoważniających Bożenę Markiewicz, burmistrza Wąchocka, do zaciągnięcia zobowiązań kredytowych na pokrycie 10 procentowego udziału własnego budżetu gminy, Zofia Miernik, radna Wąchocka, zaoferowała radnym i uczestnikom sesji po lampce prywatnego szampana. Padła nawet propozycja jednego z radnych, by za ten zbiornik postawić pani burmistrz pomnik, tak jak sołtysowi. Umowa na budowę ma być podpisana z gestorem pieniędzy w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Dla budowy zbiornika gmina odkupiła 30 hektarów łąk, sprzedanych przez nią wcześniej prywatnym przedsiębiorcom ze Skarżyska -Kamiennej. Zamierza dokupić jeszcze około 3 ha. W ten sposób całe otoczenie zbiornika będzie gminne, publicznie dostępne. Sąsiadujący ze zbiornikiem zabytkowy pałac Schoenberga kupił starachowicki przedsiębiorca. Zamierza tam urządzić Hotel Sołtysa, na wysokim, europejskim poziomie, nie tylko dla sołtysów. Zbiornik będzie kosztował ponad 3,8 mln. zł i jego budowa zakończy się w 2007 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie