Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włoszczowa oddała hołd Żołnierzom Wyklętym - 160 osób pobiegło tropem wilczym [ZDJĘCIA]

Rafał Banaszek
Już po raz trzeci na terenie zbiornika wodnego Klekot koło Łachowa odbył się Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku Włoszczowa była jedną z pięciu miejscowości w województwie świętokrzyskim, która podjęła się organizacji tego wydarzenia. Wzięło w nim udział 157 osób.

Wzorem lat ubiegłych ten masowy bieg rozegrano na dwóch dystansach: pierwszy, długości 1963 metrów (dookoła zbiornika), to tak zwany bieg rodzinny, którego długość odnosiła się do daty pojmania i śmierci ostatniego żołnierza wyklętego - Józefa Franczaka pseudonim „Lalek”; drugi bieg, zwany biegiem głównym został przeprowadzony na dystansie 10 kilometrów i podzielony był na dwie kategorie - cywilną i militarną.

Bieg rodziny wygrał Piotr Kępiński z Włoszczowy, drugi był Andrzej Zając również z Włoszczowy, a trzeci Michał Pela z Małogoszcza. Najmłodszy uczestnik, który przebiegł 25-hektarowy Klekot dookoła, miał 3 lata (Michał Brymerski z Krasocina), a najstarszy 60 (Zbigniew Kilian ze Szczekocin). Pierwszą dziewczyną na mecie była Olga Warzyńska z Kolonii Mrowina.
W biegu cywilnym na 10 kilometrów zwyciężył Jakub Caban z Moskorzewa, drugie miejsce zajął Marcin Domagała z Jędrzejowa, a trzecie Michał Prymas z Włoszczowy. Z kolei w biegu militarnym najlepsi okazali się: Jakub Pasieka z Włoszczowy, Jakub Łysek z Oksy i Emilia Borowska z Oleszna.
Nagrody wręczali zwycięzcom między innymi doradca wojewody świętokrzyskiego Bartłomiej Dorywalski, wiceburmistrz Włoszczowy Sławomir Owczarek i członek Zarządu Powiatu Jarosław Ratusznik. Puchary ufundowali Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy Włoszczowa.

Imprezę patriotyczną na Klekocie prowadził Paweł Kwietniewski-Futerski. Koordynatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele z „Czarnieckiego”: Damian Skiba, Rafał Pacanowski, Jan Luzar oraz ksiądz Sebastian Nocoń. Obsługę wydarzenia zapewniła młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 oraz harcerze. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali strażacy, policjanci i ratownicy medyczni.
Bieg pamięci na Klekocie zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych numer 2 oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji. Patronem medialnym imprezy było „Echo Dnia”.

Warto wspomnieć, że dwa dni później w Zespole Placówek Oświatowych w Olesznie odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, na którym radny powiatowy i koordynator biegu Rafał Pacanowski wręczył dyplomy i pamiątkowe medale gimnazjalistom, którzy brali udział w tym wydarzeniu (ufundował też nagrody dla najlepszych biegaczy). Dodajmy, że to właśnie młodzież z Oleszna stanowiła najliczniejszą grupą szkolną na Klekocie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto