Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odeszli na zawsze, pozostali w naszej pamięci. Wspominamy zmarłych

Przygotowała Anna KRAWIECKA z zespołem
sxc.hu
Jak zwykle, w związku z Dniem Wszystkich Świętych, publikujemy nazwiska zmarłych, związanych z regionem świętokrzyskim, którzy odeszli na zawsze, ale pamięć o nich żyje i przetrwa nie tylko wśród najbliższych.

LISTOPAD 2010

Ryszard Babiarczyk
Żył 60 lat. Był właścicielem Agencji Artystycznej Fides, organizatorem popularnych koncertów Gigantów Rocka - Budki Suflera i grupy Perfect a także uwielbianego przez publiczność Macieja Maleńczuka, duetu Malicki i Laskowik i wielu innych.

Adam Czarnowski
Żył 92 lata. Zmarł w Warszawie, lecz od urodzenia związany z ziemią włoszczowską. Pracował w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej. Pięknie mówił o Polsce, o pasji kolekcjonerskiej, o ludziach na szlaku.

Anna Duda
Żyła 94 lata. W czasie wojny walczyła w Armii Krajowej. Później była nauczycielką matematyki, wychowawcą i przyjacielem wielu pokoleń kieleckiej młodzieży.

Rafał Dzwonek i Karol Gajda
Pierwszy żył 21 lat, drugi 20 lat. Dwaj utalentowani piłkarze Naprzodu Jędrzejów zginęli w wypadku samochodowym. Rafał Dzwonek był wychowankiem Naprzodu Jędrzejów, od sezonu 2006/07 był zawodnikiem Cracovii Kraków. Z reguły występował w ataku lub na lewej pomocy. Karol Gajda był czołowym piłkarzem Naprzodu Jędrzejów, wychowankiem tego klubu. W sezonie 2006/07 grał w juniorach starszych Wisły Kraków. Zazwyczaj występował w środku pomocy.

Dawid Glaudel
Żył 58 lat. Był analitykiem bankowym PKO BP ściśle związanym z Pińczowem, jako główny organizator ogólnopolskich konkursów pod hasłem "Dziś oszczędzam w SKO jutro w PKO". Gimnazjum numer 2 w Pińczowie jak i Szkoła Podstawowa w Kozubowie w powiecie pińczowskim były wielokrotnymi laureatami wspomnianego konkursu. Zmarł w Krakowie.

Hanna Kołodziej
Żyła 48 lat. Była nauczycielką języka polskiego, języka rosyjskiego i historii w Szkole Podstawowej numer 1 w Stąporkowie.

Janusz Łęcki
Był mistrzem utrzymania ruchu w Chmarze, kieleckim radnym w kadencji 1984-88, pracował w komisji budownictwa i gospodarki mieszkaniowej.

Kazimierz Malak
Był doktorem habilitowanym, wybitnym historykiem, politologiem, specjalistą z zakresu bezpieczeństwa państwa, autorem licznych prac naukowych, nauczycielem akademickim, założycielem i dyrektorem Instytutu Stosunków Międzynarodowych piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, współtwórcą kierunku bezpieczeństwo narodowe. A ponadto był wielkim miłośnikiem przyrody.

Stefan Matus
Żył 72 lata. Był proboszczem parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chrobrzu w powiecie pińczowskim. Posługę w parafii sprawował od 1983 roku.

Bolesław Nestorowicz
Żył 72 lata. Był kieleckim lekarzem, specjalistą położnictwa i ginekologii oraz medycyny pracy.

Krzysztof Parszowski
Żył 47 lat. Był przez wiele lat dziennikarzem sportowym "Słowa Ludu" w Kielcach. Na łamach prasy propagował tenis stołowy i ziemny, siatkówkę, lekką atletykę. Zajmował się również problematyką sportu na wsi i działalnością Ludowych Zespołów Sportowych.

Lucjan Pawlik
Żył 84 lata. Był skrzypkiem, dyrygentem, animatorem i legendą życia kulturalnego na Kielecczyźnie, ojcem utytułowanego muzyka Włodka Pawlika. Ponad 50 lat pracował w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie zakładał zespoły chóralne i instrumentalne, swą miłość do muzyki przekazał kilku pokoleniom młodzieży. Karierę zaczynał w Filharmonii Kieleckiej - grał na trąbce, saksofonie, pianinie, skrzypcach. Wspólnie z żoną Marią - solistką - przez kilka lat występowali w zespole Szlaka Paka, dla którego komponował utwory. Od 1958 roku przewodniczył symfonicznej oraz dętej orkiestrze Zakładowego Domu Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim. W ostatnich latach dyrygował Orkiestrą Dętą Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu.

Maria Stolzman
Żyła 81 lat. Była kielecką posłanką Sejmu trzech kadencji, działaczką społeczną, pochodziła z okolic Miechowa. Doradzała w sprawach rolnictwa rządowi Hanny Suchockiej i wicepremierowi Leszkowi Balcerowiczowi, zakładała Fundację Prasową Solidarność. W latach 1988-1998 pełniła funkcję prezesa kościelnej Fundacji Wspomagającej Zaopatrzenie Wsi w Wodę. W latach 1997-2001 była także członkiem zarządu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a od 2001 r. wiceprezesem Fundacji Sue Ryder. Maria Stolzman była Honorowym Obywatela Starachowic, Pierzchnicy i Chmielnika.

Zofia Surmacz
Żyła 71 lat. Była zasłużoną kielecką lekarką. Prowadziła Wojewódzką Poradnią Endokrynologiczną w Kielcach, leczyła pracowników zakładowej przychodni dziennikarzy i pracowników administracji Kieleckiego Wydawnictwa Prasowego, kierowała Samorządowym Ośrodkiem Zdrowia w Ćmińsku.

Janusz Świtakowski
Był przez wiele lat działaczem Solidarności i Komitetu Obywatelskiego w Końskich.

Teofil Zamojski
Żył 79 lat. Podczas II wojny światowej należał do kieleckiego oddziału Szarych Szeregów. W ostatnich latach był prezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Batalionów Roboczych Polski Gułag, zrzeszającego osoby, które w latach 1949-1959 kierowane były do przymusowej pracy w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranu, hutach i innych zakładach przemysłu ciężkiego. Pełnił również funkcję członka Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, a także prezesa rejonu Kielce oraz koła numer 1 tego Związku. Był członkiem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach.

GRUDZIEŃ 2010

Andrzej Deneka
Był doktorem nauk technicznych, zasłużonym nauczycielem akademickim i wychowawcą wielu pokoleń inżynierów, wykładowcą w Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Świętokrzyskiej. Jego pasją była konserwacja zabytków i ochrona dziedzictwa narodowego na kresach wschodnich. Pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Kielcach.

Józef Dobrołowicz
Żył 55 lat. Był zasłużonym działaczem klubu piłki ręcznej Vive Targi Kielce. Od ponad 15 lat działał w kieleckim środowisku piłki ręcznej, wspomagając rozwój tej dyscypliny sportu w stolicy regionu świętokrzyskiego. Ostatnio był członkiem Komisji Rewizyjnej Vive Targi Kielce.

Stefan Jarzyna
Żył 74 lata. Był zasłużonym prezesem Miejsko-Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Połańcu. Aktywnie działał w Towarzystwie Kościuszkowskim w Połańcu.

Danuta Kopertowska
Żyła 75 lat. Była profesorem zwyczajnym, wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej, związaną z kielecką uczelnią - obecnie Uniwersytetem Jana Kochanowskiego - od chwili jej powstania w 1969 roku. Imponowała studentom znajomością regionu świętokrzyskiego, dialektów, historii języka. Była autorką fundamentalnych monografii naukowych i opracowań poświęconych nazwom osobowym i terenowym Kielecczyzny.

Ryszard Marcickiewicz
Był wybitnym pedagogiem i zasłużonym dyrektorem V Liceum Ogólnokształcącym imienia Piotra Ściegiennego w Kielcach, kierował szkołą "na górce" w latach 1977-1985.

Piotr Mistarz
Był lekarzem psychiatrą, terapeutą rodzin, współtwórcą Ośrodka Psychomed. Do 2004 roku pracował w szpitalu psychiatrycznym w Morawicy, ostatnio na stanowisku ordynatora oddziału odwykowego XIII. Przyjmował też chorych w Poradni Zdrowia Psychicznego w Kielcach oraz w oddziale dziennym psychiatrycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Jan Łyżwa
Żył 83 lata. Był nauczycielem, działaczem turystycznym, członkiem zarządu koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

Jerzy Sitarz
Żył 74 lata. Był zasłużonym sołtysem Łagowa, pełniącym tę funkcję nieprzerwanie ponad 40 lat, aktywnym działaczem Rady Parafialnej i społecznikiem. Stowarzyszenie Sołtysów Ziemi Kieleckiej nadało mu tytuł Sołtysa Roku 2007 podkreślając wówczas, że jest najstarszym wiekiem i pełniącym funkcję sołtysem w naszym województwie. Urząd objął po śmierci ojca, który był sołtysem blisko pół wieku.

Władysław Stopiński
Żył 95 lat. W 1938 roku na ochotnika wstąpił do 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W połowie marca 1939 roku został skierowany na Westerplatte. Był celowniczym ciężkiego karabinu maszynowego. Społeczności Gdańska, Skarżyska-Kamiennej i Skarżyska Kościelnego, gdzie w okolicy mieszkał, we wsi Lipowe Pole, nadały mu tytuły Honorowego Obywatela

Andrzej Wójcik
Żył 69 lat. Był zasłużonym działaczem Polskiego Towarzystwa Turystyki Krajoznawczej, znakomitym żeglarzem, narciarzem, zapalonym rowerzystą, aktywnym członkiem Stowarzyszenia Absolwentów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach. 14 października 2010 roku uległ wypadkowi prowadząc wycieczkę na Święty Krzyż. Zmarł w nocy z 12 na 13 grudnia 2010 roku.

Alicja Szwacha
Była przez wiele lat sędzią Sądu Wojewódzkiego w Kielcach, wybitnym prawnikiem.

Zdzisław Szyszkowski
Żył 60 lat. Był prezesem Zarządu Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Staszów.

Mariusz Targoński
Żył 44 lata. Był plastykiem, absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Kielcach. Chorował na pylicę krzemową. Od dwóch lat jego płuca nie funkcjonowały oddychał wyłącznie za pomocą respiratora. Jedynym ratunkiem dla niego był przeszczep płuc. Mimo społecznej zbiórki pieniędzy nie zdołano go uratować.

Paweł Żak
Żył 44 lata. Był komendantem miejskim policji w Kielcach od lutego do lipca 2006 roku, wcześniej pracował w sekcji zabójstw w Komendzie Miejskiej Policji, był zastępcą komendanta, a także komendantem policji w Skarżysku i szefem komisariatu I w Kielcach. Jako policyjny emeryt pracował w Sądzie Rejonowym w Kielcach.

STYCZEŃ 2011

Anna Badowska
Z domu Godzwon. Była kierownikiem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chęcinach.

Jan Bilski
Był wiceprezesem Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pracodawców Prywatnych Lewiatan, aktywnym członkiem Kieleckiego Towarzystwa Narciarskiego PUCH.

Albina Bluszcz
Przeżyła 103 lata. Była jedną z najstarszych mieszkanek Buska-Zdroju.

Maria Danuta Borchólska
Z domu Jałochowska. Żyła 83 lata. Była kieleckim pedagogiem, nauczycielem akademickim, wieloletnią przewodniczącą Stowarzyszenia Repatriantów i Uchodźców z Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej Zaburzanie.

Czesław Gwóźdź
Żył 78 lat. Był buskim pedagogiem, inspektorem oświaty, działaczem społecznym.

Ryszard Jajszczyk
Był pierwszym, wieloletnim dyrektorem Biura Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych, działaczem Forum Kieleckich Spółdzielni Mieszkaniowych, znał polską spółdzielczość mieszkaniową od podszewki, stworzył i przez kilka lat był redaktorem naczelnym miesięcznika "Administrator".

Maciej Kośmider
Żył 62 lata. Przed śmiercią pracował jako naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego Urzędu Miejskiego w Jędrzejowie. Jako jeden z niewielu w Polsce mężczyzn był dyrektorem przedszkola. Zarządzał przedszkolem numer 5 w Jędrzejowie (obecnie Przedszkole numer 2) do roku 1999. Był radnym Rady Miejskiej w Jędrzejowie, a później rady powiatu. Członek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Przez wiele lat związany był z jędrzejowskim zespołem Kontrasty.

Barbara Krawczyk
Żyła 61 lat. Była biegłym rewidentem, doradcą finansowym, dyrektorką do spraw finansów w kieleckich firmach - Nice Trade Corporation w Kielcach, Bruynzeel Plastics Polska.

Aleksy Kwiecień
Był kieleckim lekarzem związanym z poradniami medycyny pracy. Ostatnio pracował w Niepublicznym Zespole Opieki Zdrowotnej Medycyna Pracy & Medycyna Rodzina w Kielcach.

Adam Marszalik
Żył 69 lat. Był znanym aktorem teatralnym i filmowym, pochodził z Pińczowa, tu ukończył Gimnazjum. Występował między innymi na scenach teatrów w Kaliszu, Płocku i Warszawie. Ostatnio pracował jako inspicjent stołecznego Teatru Rozmaitości. W swoim dorobku miał również kilkanaście ról epizodycznych w serialach i spektaklach Teatru Telewizji.

Krystyna Molicka
Z domu Krawiec. Żyła 83 lata. Była podporucznikiem, zasłużoną działaczką Batalionów Chłopskich, miała pseudonim "Sosna".

Jan Patulski
Był nauczycielem języka rosyjskiego w latach 1966-1977, wieloletnim opiekunem szkolnych kursów nauki jazdy, egzaminatorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Witold Pobocha
Żył 64 lata. W latach 1998-2002 sprawował funkcję zastępcy burmistrza gminy i miasta Chęciny, a następnie w latach 2002-2006 pełnił urząd burmistrza. Pochodził z Radkowic.

Antoni Siekierski
Żył 67 lat. Był inżynierem geodetą z Powiatowego Zarządu Dróg w Kielcach.

Lesław Szurmiak
Był jednym z pionierów neurologii na Kielecczyźnie. Pochodził z Lwowa. W początkach lat 60. XX wieku przeprowadził się do Ostrowca Świętokrzyskiego. Tu zorganizował oddział neurologii ostrowieckiego szpitala i był jego wieloletnim ordynatorem do 1987 roku. Stworzył także pierwszą pracownię EEG oraz poradnie neurologiczne dla dorosłych i dzieci w wieku szkolnym. Pod jego kierunkiem specjalizację uzyskało kilkanaścioro lekarzy.

Kazimiera Szopińska
Żyła 92 lata. W czasie II wojny światowej opiekowała się rannymi polskimi żołnierzami w prowizorycznym szpitalu polowym we Włoszczowie. Należała do Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Była partyzantem 3 kompanii 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej, w stopniu kapitana, o pseudonimie "Balladyna-Wera". Z narażeniem życia przenosiła rozkazy i kolportowała prasę konspiracyjną między innymi do oddziału słynnego majora Mieczysława Tarchalskiego "Marcina". Po wojnie była przewodniczącą włoszczowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Przez ostatnie 17 lat pełniła funkcję prezesa Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej we Włoszczowie.

Elżbieta Szyba
Była przez wiele lat koordynatorem do spraw pielęgniarstwa Działu Endokrynologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Edward Walusiak
Żył 85 lat. Był znanym buskim muzykiem, liderem popularnej w latach 70. i 80. kapeli ludowej Walusiaki.

Eugeniusz Wawszczyk
Żył 87 lat. W czasie II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych w Dachau i Flosennburg. Został pochowany w Chmielniku.

Krzysztof Wolski
Żył 48 lat. Był długoletnim pracownikiem i dyrektorem kieleckich banków, doradcą bankowym.

LUTY 2011

Dominika Danuta Czerw
Była nauczycielką w Szkole Podstawowej numer 16 w Kielcach, wychowawczynią wielu pokoleń uczniów.

Maria Fortuna
Była kieleckim lekarzem pediatrą, dermatologiem. Pracowała w Oddziale Dermatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach i poradniach specjalistycznych.

Leopold Gałęziowski
Był doskonałym chirurgiem, członkiem Oddziału Świętokrzyskiego Towarzystwa Chirurgów Polskich, pracował w szpitalu i poradni specjalistycznej w Staszowie.

Krzysztof Komar
Żył 64 lata. Był prawnikiem i kieleckim nauczycielem, miłośnikiem literatury i historii, zapalonym numizmatykiem.

Maria Łaszkiewicz
Żyła 79 lat. Była kieleckim inżynierem, przewodnikiem świętokrzyskim.

Jacek Marczewski
Był żołnierzem Armii Krajowej a po wojnie polonistą, nauczycielem szkół kieleckich, metodykiem, który wykształcił wiele pokoleń uczniów i nauczycieli, znawcą twórczości i badaczem życia Stefana Żeromskiego, regionalistą i filmologiem.

Tadeusz Marecki
Żył 86 lat. Był nauczycielem muzyki w dawnym Liceum Pedagogicznym w Końskich.

Ryszard Rylski
Żył 75 lat. Był dziekanem dekanatu masłowskiego i od 34 lat proboszczem parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Masłowie. Pochodził z Chęcin, swoją posługę pełnił 52 lata. Brał czynny udział w przygotowaniach do wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Masłowie w 1991 roku, a po śmierci papieża Polaka organizował obchody rocznicy. Był jednym z inicjatorów corocznych spotkań z osobami niepełnosprawnymi, które odbywają się na płycie masłowskiego lotniska, 3 czerwca, w rocznicę pobytu Papieża w tym miejscu.

Grażyna Seliga
Była przez wiele lat kierownikiem sekretariatu Prokuratury Rejonowej w Pińczowie.

Tadeusz Sobierajski
Żył 78 lat. Był pułkownikiem Wojska Polskiego, były komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju.

Stanisław Staciwa
Żył 77 lat. Był felczerem medycyny w Radoszycach, historykiem - regionalistą, autorem dwutomowej pracy "Dzieje Radoszyc."

Aleksander Stępowski
Żył 80 lat. Był przez wiele lat przewodniczącym Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego we Włoszczowie, prezesem tutejszej Rzemieślniczej Spółdzielni Wielobranżowej, nauczycielem w Kluczewsku. Wstąpił do harcerstwa osiągając stopień harcmistrza, w ostatnich latach był w Kręgu Instruktorów Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego Łysica - Hetman. Sprawował funkcję prezesa Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Koło 101 we Włoszczowe.

Andrzej Śliwa
Żył 67 lat. Był naczelnikiem i wójtem gminy Brody przez 22 lata. Ustąpił ze stanowiska wójta w czerwcu 2008 roku. Wcześniej kierował kilku wydziałami produkcyjnymi byłej Fabryki Samochodów Ciężarowych w Starachowicach.

Winicjusz Król
Żył 83 lata. Studia ukończył w Lublinie, tam też pracował na początku jako dziennikarz jednej z redakcji. W latach 70-tych był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Osieku, później dyrektorem banku w Osieku, a następnie dyrektorem szkoły podstawowej w Sworoniu. Był lokalnym regionalistą i poetą, pisał wiersze, pamiętniki i opowiadania. W swoich zbiorach posiadał ciekawą kolekcję fotografii prezentujących Osiek w latach 30 ubiegłego stulecia.

Jan Zięba
Żył 87 lat. Był podpułkownikiem Wojska Polskiego z Kielc, w stanie spoczynku.

Renata Żejmo
Z domu Krutul. Była lekarzem stomatologiem pochodzącym z Kielc, "Żeromszczanką".

MARZEC 2011

Zdzisław Borek
Żył lat 80. Był przez wiele lat ławnikiem Sądu Okręgowego i Wojewódzkiego w Kielcach.

Adam Cecot
Żył 86 lat Był działaczem ruchu ludowego, wiceprezesem Zarządu Głównego oraz prezesem Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Batalionów Chłopskich w Kielcach (w czasie wojny obrał pseudonim "Sosna"), wieloletnim członkiem Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, członkiem Zespołu Redakcyjnego "Ludowca Świętokrzyskiego". Pełnił kierownicze funkcje w kieleckiej spółdzielczości mleczarskiej.

Marian Koziej
Żył 79 lat. Był profesorem, wybitnym uczonym w dyscyplinie geografia regionalna, autorem ponad 180 prac naukowych, znakomitym wykładowcą. Zasiadał w uczelnianych władzach jako dziekan Wydziału Matematyczno - Przyrodniczego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach w kadencjach 1984 - 1990 oraz 1999 - 2002, prorektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w latach 1990 - 1996, od 11 listopada 1995 do 31 sierpnia 1996 rektor tej uczelni. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Ekspertów Jednostki Certyfikującej oraz przewodniczącego Rady Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, był także zastępcą przewodniczącego Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich Polskiej Akademii Nauk. Nazwisko profesora wpisano do "Złotej Księgi Nauki Polskiej 2000 Naukowcy Przełomu Wieków".

Jan Władysław Krzysztofik
Żył 74 lata. Był księdzem kanonikiem, proboszczem parafii w Jankowicach. Jako wikariusz pracował w Mniszku, Skaryszewie, Łoniowie, Tczowie, Chlewiskach i Staszowie. Proboszczem był w Słupi Nadbrzeżnej w powiecie opatowskim w latach 1978-1986 oraz Jankowicach - od 1986 roku. Był kanonikiem honorowym kapituły konkatedralnej w Stalowej Woli. Pochowany został w rodzinnej parafii w Libiszowie.

Henryk Kuliński
Był przez wiele lat dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego imienia Adolfa Dygasińskiego w Chmielniku, a następnie Zespołu Szkół numer 3, wychowawcą kilku pokoleń młodzieży.

Witold Lubas
Był kieleckim adwokatem, sędzią Sądu Okręgowego w Kielcach.

Mieczysław Piwoński
Był kieleckim lekarzem, specjalistą ginekologii i położnictwa.

Janusz Rożmiej
Żył 62 lata. Był dyrektorem Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Ożarowie. Ostatnie 20 lat poświęcił swojej firmie Wodex budując wiele komunalnych obiektów. Był fundatorem rozlicznych przedsięwzięć życia społecznego i kulturalnego miasta i gminy. Od 1990 roku, przez 12 lat sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Ożarowie, pełnił też funkcję zastępcy przewodniczącego Zarządu Miasta.

Leokadia Warda
Żyła 88 lat. W czasie wojny, mając 17 lat, została sanitariuszką udzielając pomocy rannym żołnierzom w prowizorycznym szpitalu zlokalizowanym w szkole. W czasie okupacji należała do ruchu oporu w Armii Krajowej. Po wojnie pracowała jako pielęgniarka w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim. Później z mężem prowadziła sklep spożywczy przez 65 lat. Obdarzona wieloma talentami pisała wiersze i bajki dla dzieci. Wolnego czasu nie szczędziła ożarowskiemu kościołowi ubierając ołtarze wokół świątyni. Przekazała liczne złote precjoza rodzinne do koron obrazu w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin w Ożarowie. Była też fundatorką chorągwi Maryjnej.

Adam Wolski
Żył 74 lata. Był artystą malarzem, rzeźbiarzem, scenografem, projektantem i realizatorem wielu monumentalnych kompozycji ściennych, organizatorem działań artystycznych i promocyjnych, łączących architekturę z malarstwem, rzeźbą i żywym modelem. Urządzał pierwsze w Polsce aukcje dzieł sztuki, był założycielem Krajowych Aukcji Dzieł Sztuki, marszandem, założycielem Rady Artystycznej Twórców Kieleckich. Do rodzinnego Zagnańska zapraszał wybitne osobistości świata artystycznego na stworzony przez siebie Ogólnopolski Festiwal "Sztuka i Moda".

Maria Wróblewska
Była kielczanką, uczestniczką powstania warszawskiego odznaczoną Krzyżem Powstańców Warszawy.

Tomasz Zawacki.
Żył 56 lat. Był prezesem Centrum Produkcyjnego Pneumatyki PREMA Spółka Akcyjna w Kielcach.

KWIECIEŃ 2011

Janusz Biernacki
Był absolwentem Politechniki Wrocławskiej, długoletnim naczelnikiem Obwodowego Urzędu Miar w Kielcach.

Marian Dudała
Był żołnierzem Batalionów Chłopskich, sekretarzem Zarządu Okręgu Ogólnopolskiego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Kielcach.

Ryszard Haliszczak
Żył 84 lata. Był kieleckim adwokatem pochodzącym z okolic Lwowa. W czasie wojny walczył w oddziałach Armii Krajowej. Po ukończeniu studiów w 1954 roku pracował w zespołach w Skarżysku-Kamiennej, Busku-Zdroju. Aktywnie działał w samorządzie pełniąc funkcję członka Zespołu Wizytatorów Okręgowej Rady Adwokackiej oraz sędziego Sądu Dyscyplinarnego.

Bogusław Jarosiński
Żył 57 lat. Był cenionym przez pacjentki lekarzem ginekologiem - położnikiem, wielkim orędownikiem i prekursorem zapłodnienia pozaustrojowego, pracował w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka Szpitala Specjalistycznego w Kielcach.

Zenon Jaworski
Był radnym i przez wiele lat sołtysem w Skarżysku Kościelnym, bardzo lubianym przez mieszkańców gminy.

Wanda Zofia Madejczyk
Żyła 85 lat. Była łączniczką Armii Krajowej o pseudonimie "Ada", "Poetką Trzech Miast": Sandomierza, Sieradza, Warszawy, współzałożycielką i przez ponad 40 lat prezesem Koła Miłośników Sandomierza w Warszawie. Inicjowała akcje na rzecz ochrony sandomierskich zabytków oraz poparcia wniosku o utworzenie w tym mieście Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej.

Adam Młyński
Żył 70 lat. Był kieleckim konserwatorem zabytków.

Tadeusz Polak
Żył 66 lat. Był cenionym przez chorych lekarzem, specjalistą chorób zakaźnych i wewnętrznych. Przez wiele lat pracował w Świętokrzyskiego Poradni Internistyczno-Konsultacyjnej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Janina Stępień
Żyła 67 lat. Była znaną konecką fryzjerką.

MAJ 2011

Otolia Białogońska
Żyła 87 lat. Przez wiele lat była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Górnie. Dzięki jej staraniom w latach 1962 - 1964 powstał najnowocześniejszy jak na owe czasy budynek szkolny w okolicy, murowany, wyposażony w takie luksusy jak bieżąca woda, toalety, centralne ogrzewanie i salę gimnastyczną. Otolia Białogońska dała się poznać, jako niestrudzony krzewiciel oświaty i kultury w całej gminie. Była wychowawcą wielu pokoleń uczniów, wspaniałym pedagogiem, niedoścignionym wzorem rzetelności i wyrozumiałości.

Marceli Dziurla
Docent doktor inżynier, całe swoje życie zawodowe związał z budownictwem mostowym. Był wybitnym projektantem i ekspertem konstrukcji mostowych, dziekanem Wydziału Budownictwa Lądowego, wieloletnim dyrektorem Instytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Świętokrzyskiej, założycielem Związku Mostowców i wieloletnim Przewodniczącym Oddziału Świętokrzyskiego Związku. Był człowiekiem lubianym przez studentów, cenionym nauczycielem wielu pokoleń inżynierów.

Kazimierz Gozdek
Żył 83 lata. Był dyrektorem spółki Elektroprojekt Spółka Akcyjna Oddział Kielce.

Andrzej Grudniewski
Był doktorem nauk technicznych, przez wiele lat pracownikiem Wydziału Zarządzania i Modelowania Komputerowego Politechniki Świętokrzyskiej, wychowawcą wielu pokoleń inżynierów.

Marian Jantura.
Żył 78 lat. Był wicewojewodą kieleckim, założycielem Świętokrzyskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa oraz pierwszym przewodniczącym Okręgowej Rady w latach 2002-2008, przez kilka kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w Kielcach, a także funkcję wiceprzewodniczącego związkowego Zarządu Głównego.

Marzanna Krzętowska
Żyła 50 lat. Była z wykształcenia technikiem elektrykiem, ale przede wszystkim znaną w Starachowicach opiekunką bezdomnych psów i kotów. Z 50 lat swojego życia, prawie 30 Marzena - bo tak ją nazywano - poświęciła walce o godne traktowanie domowych zwierząt, szczególnie bezdomnych psów i kotów. W tej walce wspierała ją cała Polska.

Zdzisław Majecki
Był profesorem, wykładowcą filozofii i etyki w Wydziale Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, wspaniałym pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń studentów.

Wojciech Nowakowski
Był cenionym fachowcem, wieloletnim dyrektorem Karpackiej Spółki Gazownictwa w Tarnowie oddziału Zakładu Gazowniczego w Kielcach.

Zygmunt Pietrzak
Żył 83 lata. Był żołnierzem, kapitanem w zwiadzie konnym i jednocześnie w ochronie legendarnego dowódcy Barabasza. zwiadowcą Armii Krajowej, w oddziale "Wybranieccy", przybrał pseudonim "Bekas".

Barbara Słoń
Żyła 47 lat. Była przez 20 lat nauczycielką Zespołu Szkół w Masłowie. Gdy dotknęła ją choroba wymagająca przeszczepienia szpiku, w gminie zorganizowano akcję poszukiwania dawcy, zgłosiło się ponad 200 osób. Niestety, choroba wygrała.

Władysława Słupska
Żyła 103 lata! Była najstarszą mieszkanką Buska-Zdroju.

Aleksander Stefanowski
Był lekarzem weterynarii, prowadził lecznicę dla zwierząt w Dwikozach, Należał do Świętokrzyskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Jerzy Stokłosa
Żył 85 lat. Jako żołnierz Wojska Polskiego, w czasie drugiej wojny światowej uczestniczył między innymi w walkach o Szczecin i Berlin. Był dyrektorem Zespołu Szkół Odzieżowych, uczył w ostrowieckim Liceum Ekonomicznym i Liceum Ogólnokształcącym imienia Stanisława Staszica. Był pisarzem i animatorem kultury, Honorowym Prezesem Klubu Literackiego Aspekt w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz członkiem Związku Literatów Polskich.

Czesława Szczukiewicz
Żyła 71 lat. Była kielecką radną w latach 1994 - 2002, wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej 1999-2002, przewodniczącą Komisji Kultury.

Janina Wójcicka
Żyła 81 lat. Była wybitnym prawnikiem, sędzią, przez wiele lat prezesem Sądu Rejonowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, wielkim społecznikiem.

Ignacy Ziębicki
Żył 91 lat. Zasłużony ksiądz infułat, emerytowany proboszcz parafii katedralnej w Sandomierzu i długoletni ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego. Jako wikariusz pracował między innymi w parafii Świętego Marcina w Opatowie (1945-1946) i Świętej Teresy w Radomiu (1946-1948). W 1955 roku powołano go na funkcję ojca duchownego do Seminarium w Sandomierzu, którą pełnił do 1972 roku. Od 1978 roku był rektorem bazyliki katedralnej w Sandomierzu, a następnie w latach 1982-1991 pełnił funkcję jej proboszcza. Za zasługi i pracę kapłańską został podniesiony do godności kanonika gremialnego Sandomierskiej Kapituły Katedralnej w 1970 roku. Następnie w 1986 roku został mianowany jej prałatem. Godność infułata, Pronotariusza Apostolskiego otrzymał w 1994 roku.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie