Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Odkoduj bohatera" w Końskich. Ciekawy projekt koneckiej biblioteki

Miłosz Skiba
Miłosz Skiba
Starostwo Powiatowe w Końskich
W środę 17 listopada, w siedzibie koneckiego Domu Kultury odbyła się prezentacja nowego portalu biograficznego przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Końskie oraz gry "Odkoduj bohatera"

Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej

Wydarzenie to było integralną częścią seminarium pracowników bibliotek publicznych z terenu powiatu koneckiego. Władze powiatowe na spotkaniu reprezentował starosta Grzegorz Piec, a gminne burmistrz Krzysztof Obratański. Wśród zaproszonych gości znalazł się również naczelnik Wydziału Promocji i Kultury, Marian Wikiera, będący jednocześnie członkiem zespołu redakcyjnego publikacji „100 postaci na 100-lecie Niepodległej”.

Jak zaznaczył w swoim wystąpieniu dyrektor biblioteki Dariusz Kowalczyk portal, który właśnie powstał nawiązuje bezpośrednio do tej pozycji wydawniczej z 2018 roku. Warto wspomnieć również, że zadanie to zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym otrzymanym w XIII edycji konkursu grantowego Patriotyzm Jutra.

Biograficzny Internetowy Słownik Ziemi Koneckiej w sposób przejrzysty i czytelny prezentuje sylwetki osób związanych z Ziemią Konecką, biografie wybitnych, bohaterskich, zasłużonych, wyjątkowych, wyróżniających się postaci Ziemi Koneckiej zaangażowanych w walkę oraz rozwój ekonomiczny i kulturalny naszego regionu oraz naszej Ojczyzny.

Projekt przygotowany przez konecką bibliotekę został dodatkowo wzbogacony o grę terenową „Odblokuj bohatera”, co niewątpliwie podniosło atrakcyjność całości założenia, szczególnie jeśli ten przekaz ma być skierowany do ludzi młodych aktywnie korzystających z nowoczesnych urządzeń typu smartfon czy tablet. Zasady działania portalu i gry przedstawiła obecnym na spotkaniu Magdalena Weber z Centrum informacji Turystycznej. Każdy taki pomysł by w sposób nowoczesny mówić o przeszłości i trafiać do młodego pokolenia zasługuje na pochwałę i wsparcie.

Odkoduj bohatera

Gra terenowa “Odkoduj bohatera” powstała w oparciu o stronę internetową https://biszk.pl/. Stanowi atrakcyjną formę poznania lokalnych bohaterów, których nazwiska znalazły się na kartach ogólnopolskiej historii. Gra prowadzi uczestników ulicami miasta Końskie uwzględniając odwiedzenie zabytków, miejsc pamięci narodowej, tablic pamiątkowych i pomników. Zastosowane w grze nagrania audio to relacje uczestników różnych wydarzeń historycznych, zostały przygotowane z dbałością o właściwą narrację lektorską i stanowią doskonałą lekcję historii. Pierwsza edycja gry odbyła się w październiku 2021 r. Udostępnienie niezbędnych do gry materiałów na stronie internetowej https://biszk.pl/ pozwala na jej rozegranie w dowolnym czasie.

Projekt kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, osób zainteresowanych historią Końskich, w tym młodzieży szkolnej, a także osób starszych. Strona jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami (osoby niedowidzące). Będzie rozwijana także po zakończeniu realizacji projektu. Intencją realizujących projekt jest podjęcie współpracy z regionalistami i mieszkańcami Ziemi Koneckiej w granicach terytorialnych dawnego powiatu koneckiego z końca XIX wieku. Ówczesny powiat był rozległym obszarem: od Pilicy z Przedborzem, aż po Szydłowiec. W skład liczącego wtedy 1883 kilometrów kwadratowych powiatu wchodziło 18 gmin: Bliżyn, Borkowice, Chlewiska, Czermno, Dobromierz, Gowarczów, Grodzisko (z siedzibą w Radosce), Góry Mokre, Kamienna (od 1905 r.), Końskie, Duraczów (z siedzibą w Pomykowie), Miedzierza (z siedzibą w Królewcu, potem w Smykowie), Niekłań (z siedzibą w Odrowążu), Pijanów (z siedzibą w Słupi), Przedbórz, Ruda Maleniecka, Skotniki i Szydłowiec.
- Mam nadzieję, że taki portal biograficzny będzie służył publikacji kolejnych biogramów, co umożliwi zainteresowanym zgłębianie lokalnej historii, a przekazującym materiały osiągnięcie satysfakcji z nawiązania współpracy i przyczynienia się do wzbogacenia wiedzy o historii Ziemi Koneckiej i Konecczan. Zachęcamy do współpracy. Każdy może być współredaktorem naszego Słownika. Pamiętamy przecież wielu zmarłych już bohaterów czasu pokoju: lekarzy, nauczycieli, samorządowców, dyrektorów, artystów, sportowców i innych zasłużonych dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny - mówi Dariusz Kowalczyk, dyrektor koneckiej biblioteki.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Końskich, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Końskie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto