Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowili relikwiarz ze szczątkami świętego

Irena IMOSA [email protected]
W liturgii mszy świętej koncelebrowanej uczestniczyli ksiądz biskup Kazimierz Ryczan i ksiądz kanonik Jan Staworzyński - dziekan dekanatu pińczowskiego. Z lewej odnowiony relikwiarz ze szczątkami świętego Prospera.
W liturgii mszy świętej koncelebrowanej uczestniczyli ksiądz biskup Kazimierz Ryczan i ksiądz kanonik Jan Staworzyński - dziekan dekanatu pińczowskiego. Z lewej odnowiony relikwiarz ze szczątkami świętego Prospera. I. Imosa
Towarzystwo Przyjaciół Ponidzia odnowiło relikwiarz ze szczątkami męczennika, od 320 lat spoczywającymi w Pińczowie.

Podniosłą i piękną oprawę miały pińczowskie uroczystości ku czci świętego Prospera Męczennika - patrona miasta, którego relikwie od 320 lat spoczywają w kościele klasztoru Ojców Franciszkanów - Reformatów na Mirowie.

Relikwiarz ze szczątkami świętego w 1680 roku przekazał papież Innocenty XI, a przywiózł je do Polski Stanisław Myszkowski. Ich autentyczność potwierdził mocą swego urzędu biskup krakowski Jan Małachowski. W klasztorze na Mirowie złożono je w 1689 roku. Obecnie relikwiarz został odnowiony, a z okazji rocznicy, uroczyście poświęcił go biskup ordynariusz kielecki Kazimierz Ryczan. Datę tę miasto uczciło godnie i wzniośle.

Prelekcja i spektakl

W salach Muzeum Regionalnego zorganizowano prelekcje, którą wygłosił historyk Andrzej Dziubiński - znawca dziejów miasta i regionu oraz autor wielu publikacji i opracowań.

Po wykładzie w sali teatralnej Belwederu rozpoczęło się widowisko w reżyserii i inscenizacji Bożeny Szatkowskiej-Mostek, w którym zagrało kilkudziesięciu uczniów pińczowskich szkół. Spektakl zatytułowany "Miłość, która promienieje przez wieki. Rzecz o świętym Franciszku", przygotowywany był pieczołowicie przez wiele miesięcy. Autorka scenariusza i reżyserka widowiska ukazała życie i losy świętego Franciszka z Asyżu, bazując na zachowanych przekazach i obszernej bibliografii. W spektaklu nie zabrakło elementów lokalnych dotyczących Ponidzia - włącznie ze zwyczajami religijnymi, jakie są tutaj pielęgnowane. W roli świętego Franciszka wystąpił Michał Pawluszek z pińczowskiego Gimnazjum numer 2, a na scenie można było podziwiać także wielu jego kolegów i koleżanek znakomicie przygotowanych aktorsko. Zagrał także i zaśpiewał w roli dzieci aniołków, cały dziecięcy zespół wokalny Karmelek, prowadzony w Pinczowie przez Elżbietę Włodno-Furman.

Procesja na Mirów

Po poświęceniu odnowionego relikwiarza przez biskupa Kazimierza Ryczana, z kościoła świętego Jana Ewangelisty i Apostoła ruszyła uroczysta procesja na Mirów. Otwierały ją symbole wiary oraz Młodzieżowa Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzwonno-Sierbowicach, gdzie proboszczem był wcześniej obecny gwardian klasztoru Franciszkanów Reformatów na Mirowie - ojciec Eliasz Hetmański.

Orkiestra grała pod batutą kapelmistrza Zbigniewa Czaja. O godzinie 15.30 w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny na Mirowie rozpoczęła się uroczysta msza, koncelebrowana przez księdza biskupa ordynariusza, a po niej odbył się recital organowy. Odnowiony relikwiarz ze szczątkami świętego powrócił na swoje miejsce, gdzie spoczywa od 320 lat.

Książka

Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Ponidzia, w dniu obchodów 320 rocznicy złożenia relikwii świętego Prospera, wydana została książka "Klasztor OO Franciszkanów - Reformatów na Mirowie". Jest to stustronicowy bibliofilski rarytas z wspaniale opracowanymi opisami dziejów klasztoru i wydarzeń, jakie wiązały się z jego ponad 400 letnią historią.

Czytelnik znajdzie tu także profesjonalną dokumentację fotograficzną zespołu klasztornego oraz treści modlitw. Jest tu też opis dziejów sprowadzenia relikwii świętego Prosepra do Pińczowa, kaplicy mu poświęconej i obrazu z jego wizerunkiem, który może pochodzić z pracowni włoskiego artysty Tadeusza Kuntze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie