Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. Na Rynku są stragany. Mimo deszczu wielu turystów [ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
. Nie brakuje tradycyjnych obwarzanek. Za sznurek z obwarzankami trzeba zapłacić pięć złotych.
. Nie brakuje tradycyjnych obwarzanek. Za sznurek z obwarzankami trzeba zapłacić pięć złotych. Klaudia Tajs
Tegoroczne uroczystości w Sandomierzu - ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka - patrona miasta i diecezji sandomierskiej mają ograniczony program. wszystko z powodu ograniczeń wynikających z żółtej strefy. Odwołana została procesja z relikwiami, która co roku przechodzi z kościoła seminaryjnego przez Starówkę do bazyliki katedralnej. O obchodach przypominają stragany, które tradycyjnie stanęły na sandomierskiej Starówce.

W tym roku, ze względu na pandemię uroczystości kościelne ograniczyły się wyłącznie do mszy świętej w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem Krzysztofa Nitkiewicza biskupa diecezji sandomierskiej.

Nieodłączonym elementem odpustu są stragany rozstawione na staromiejskim Rynku. Spacerując pomiędzy namiotami można kupić rękodzieło, zabawki, miody i oscypki, chleby na zakwasie oraz biżuterię. Nie brakuje tradycyjnych obwarzanek. Za sznurek z obwarzankami trzeba zapłacić pięć złotych. Są ciastka z cukrem i piernikowe serca. Tradycyjny odpust, jeden z największych i najbardziej znanych w regionie, mimo niesprzyjającej pogody ściągnął do miasta mieszkańców z regionu i wielu turystów.

Stragany na sandomierskiej Starówce będą czynne do godziny 18.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek od najmłodszych lat związany jest z Ziemią Sandomierską. Urodził się w Karwowie na terenie parafii Włostów ok. 1150 r. Dzieciństwo spędził w rodzinnym majątku. Nauki pobierał w Krakowie, a dzięki finansowemu wsparciu kształcił się również w Paryżu i Bolonii. Po powrocie do kraju był blisko związany z księciem Kazimierzem Sprawiedliwym. Przed rokiem 1189 przyjął święcenia kapłańskie. Zaczął również pisać Kronikę Polski. W roku 1194 objął urząd prepozyta Kapituły Sandomierskiej i przeniósł się do Sandomierza, aby po kilku latach wrócić do Krakowa jako biskup. Dziesięcioletni okres pasterskich rządów Wincentego Kadłubka zapisał się w Krakowie jako pontyfikat dobrego i wzorowego biskupa. Umiał zjednywać nie tylko wiernych, ale i kapłanów, szczególną sympatią darzył zakon cystersów. Brał udział w soborze Laterańskim IV w 1215 roku. Po powrocie z soboru Wincenty Kadłubek pozostał jeszcze trzy lata na stolicy krakowskiej. W roku 1218 zrzekł się urzędu biskupa i przeniósł się do klasztoru cystersów w Jędrzejowie gdzie 8 marca 1223 r. zmarł. Jego kult został oficjalnie zatwierdzony w roku 1764.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sandomierz.naszemiasto.pl Nasze Miasto