Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpust na Świętym Krzyżu. W środę odbyły się główne uroczystości. Było wielu pielgrzymów, nie tylko z diecezji sandomierskiej

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Wideo
od 16 lat
W środę na Świętym Krzyżu odbyła się główna uroczystość ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego. Sumie odpustowej, która została odprawiona przy ołtarzu polowym, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Odpust na Świętym Krzyżu. W środę odbyły się główne uroczystości

- Już od kilku dni wsłuchujemy się w tę naukę płynącą z Krzyża Chrystusowego wedle hasła tegorocznego odpustu; „Słuchajcie orędzia płynącego z Chrystusowego Krzyża”. Na rozpoczęcie odpustu, 11 września, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański przypomniał nam historię odnalezienia Krzyża Świętego, mówił o wartości i godności Krzyża oraz jego znaczeniu dla nas, chrześcijan, dla naszego życia, śmierci i zmartwychwstania wedle zapowiedzi naszego Pana i Zbawcy Jezusa Chrystusa. W poniedziałek pod tym Krzyżem modlili się leśnicy i pracownicy ŚPN, a we wtorek służby mundurowe; wojska, policji, straży pożarnej. Prosili o ochronę dla nich w tej trudnej i niebezpiecznej służbie; wołając; Krzyżu Chrystusa ochraniaj nas - mówił na początku mszy świętej ojciec Marian Puchała, superior klasztoru na Świętym Krzyżu.

- A dziś, w samo Święto Podwyższenia Krzyża Świętego nasza diecezja sandomierska ze swym Pasterzem księdzem biskupem Krzysztofem Nitkiewiczem, z duszpasterzami parafialnymi i pielgrzymami także udaje się pod ten Zwycięski Krzyż Zbawiciela, prosi o pokój dla świata i błogosławieństwo dla całej diecezji. Łączymy się także z Ojcem św. Papieżem Franciszkiem w jego pielgrzymce do Kazachstanu, gdzie spotka się z różnymi religiami świata i modlić się będzie o pokój na Ukrainie i na całym świecie. Witamy Was wszystkich, drodzy Bracia i Siostry, którzy przybyliście na tę Świętą Górę, gdzie króluje od 1000 lat Jezus Chrystus ze swym Krzyżem, by pokłonić się, oddać cześć naszemu Panu i prosić o wsparcie - dodał ojciec Marian Puchała.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił biskup Krzysztof Nitkiewicz, Pasterz diecezji sandomierskiej. W mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, burmistrzowie i wójtowie okolicznych miast i gmin, poczty sztandarowe, o piękną oprawę muzyczną zadbał chór Parafii Garnizonowej z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk.

Do końca tego tygodnia na Święty Krzyż, do najstarszego polskiego sanktuarium, pielgrzymować będą kolejne grupy - między innymi w w piątek, 16 września, sadownicy, ogrodnicy i pszczelarze, a niedziela, 18 września, będzie poświęcona osobom chorym i starszym. Po każdej mszy świętej będzie można przyjąć sakrament namaszczenia chorych.

Superior, ojciec Marian Puchała oraz wszyscy ojcowie oblaci serdecznie zapraszają do udziału w ostatnich dniach tygodniowych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu. I do modlitwy w tym wyjątkowym miejscu, w najstarszym polskim sanktuarium, gdzie przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie