Odsłonili pomnik w Ożarowie na pamiątkę pierwszych nominacji...

  Odsłonili pomnik w Ożarowie na pamiątkę pierwszych nominacji oficerskich 1. Pułku Piechoty Legionów

  Michał LESZCZYŃSKI

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów.

  W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów. ©Michał Leszczyński

  Upamiętniono setną rocznicę pierwszych nominacji oficerskich 1. Pułku Piechoty Legionów dowodzonego przez samego Józefa Piłsudskiego. To ważna data dla naszego regionu i kraju.
  W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów.

  W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięła udział grupa rekonstrukcyjna, nawiązująca wyglądem legionistów. ©Michał Leszczyński


  Pomnik poświęcił ksiądz Stanisław Szczerek, proboszcz parafii Ożarów. Michał Leszczyński

  Pomnik poświęcił ksiądz Stanisław Szczerek, proboszcz parafii Ożarów.
  (fot. Michał Leszczyński)

  Pomnik odsłonięto dokładnie tego samego dnia, w którym Józef Piłsudski w pobliskich Jakubowicach nadał swoim żołnierzom pierwsze nominacje oficerskie.

  - Celowo nie przenosiliśmy uroczystości na inny dzień. To ważna data dla nas, dla naszego regionu i kraju.
  Od tego czasu faktycznie zaczęło istnieć wojsko polskie jako formacja niezależna. Wcześniej były to formacje legionowe, przyłączone do sił austriackich - mówi Marcin Majcher, przewodniczący Społecznego Komitetu Organizacyjnego, jednocześnie burmistrz Ożarowa.

  - Przybycie legionistów Józefa Piłsudskiego do Jakubowic było częścią operacji, która prowadziła armia austriacka przeciwko wojskom rosyjskim - mówił historyk Marek Lis. - Pierwszy Pułk Piechoty Legionów, idąc w kierunku Warszawy zatrzymał się w Jakubowicach na odpoczynek. Jakubowice stały się kolebką polskiej sceny politycznej. Większość z nominowanych żołnierzy objęło później ważne funkcje.

  Spośród nominowanych w Jakubowicach dwustu żołnierzy, czterdziestu doczekało stopnia generała. W 1914 roku nominacje otrzymali wojskowi, współcześnie bardzo znane nazwiska: Kazimierz Sosnkowski, Felicjan Sławoj, Składkowski, Edward Rydz-Śmigły, Władysław Belina-Prażmowski, Michał Żymierski, Andrzej Strug, Władysław Orkan.

  Burmistrz Marcin Majcher przypomina, że samorząd Ożarowa zawsze doceniał ten fakt i już 12 kwietnia 1935 roku przy-znał tytuł Honorowego Obywatela miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu za jego historyczny wkład w wyzwolenie Ojczyzny.

  - My współcześni też oddajemy cześć Marszałkowi i jego żołnierzom poprzez budowę pomnika niepodległościowego - dodaje Marcin Majcher. - To wszystko po to, by na kartach historii już na zawsze został upamiętniony ważny historyczny moment. Chcemy, aby dla naszej społeczności było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić, lecz jednoczyć bez względu na swoje korze-nie i poglądy polityczne, a jednocześnie krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy oddali życie za ojczyznę. Z kolei Bogusław Włodarczyk, starosta opatowski powiedział, że dzięki wydarzeniom w Jakubowicach, dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce.

  - Każde, nawet z najmniejszych wydarzeń, przyczyniło się do odzyskania niepodległości. Udowadniajmy tę pamięć na co dzień, pamiętajmy o poległych żołnierzach - mówił starosta Włodarczyk.

  Na cokole ustawionym na ożarowskim rynku ustawiono orła zrywający się do lotu. Orzeł, jako symbol rodzącej się niepodległości, posiada skrzydła w kształcie litery "V" od słowa Victoria, czyli zwycięstwo. Autorem obelisku jest kielecki artysta Arkadiusz Latos.

  SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu OPATOWSKIEGO

  Była salwa honorowa w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Michał Leszczyński

  Była salwa honorowa w wykonaniu Kompani Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
  (fot. Michał Leszczyński)

  Podczas odsłonięcia pomnika, asystę honorową wystawiła Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych. W uroczystości wzięła udział Orkiestra Wojskowa Wielonarodowej Brygady z Lublina oraz Dowództwo Garnizonu Sandomierz. Tego samego dnia w Jakubowicach, przy obelisku Józefa Piłsudskiego wartę honorową wystawił 3. Sandomierski Batalion Radiotechniczny.

  Uroczystościom odsłonięcia pomnika towarzyszyła sesja historyczna Rady Miejskiej. Z wykładem wystąpił Radosław Kubicki z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Historyk Marek Lis promował monografię "Ku niepodległości", opowiadającą o walkach legionistów w Ożarowie, ziemi opatowskiej, sandomierskiej, ostrowieckiej.

  Patronat honorowy nad uroczystościami objął prezydent Bronisław Komorowski, który też przyjął zaproszenie, ale do Ożarowa nie przyjechał. W tym dniu przebywał z wizytą w Niemczech.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Zgłoś się!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]