Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odśnieżanie to nasz obowiązek - określony prawnie. Jakie kary grożą za jego lekceważenie?

elle
Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo, dokłada wszelkich starań, by zadbać o bezpieczeństwo klientów - również zimą. Jak zapewnia, nie ma obaw, ponieważ ciężar śniegu na dachu obiektu nie przekroczył dopuszczalnych norm.
Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo, dokłada wszelkich starań, by zadbać o bezpieczeństwo klientów - również zimą. Jak zapewnia, nie ma obaw, ponieważ ciężar śniegu na dachu obiektu nie przekroczył dopuszczalnych norm. Dawid Łukasik
Tegoroczna zima dotąd nie była szczególnie sroga, jednak w ostatnich dniach w Świętokrzyskiem spadło mnóstwo śniegu. Każdego roku mieszkańców większych miast i mniejszych miejscowości nurtuje kwestia obowiązku odśnieżania chodników przed prywatnymi posesjami. Problematyczne jest również usuwanie z dachów śnieżnych nawisów i sopli, które niejednokrotnie stwarzają zagrożenie dla przechodniów.

Mnóstwo ludzi, gdy spadnie śnieg i pojawia się problem jego usuwania zazwyczaj kieruje się zdrowym rozsądkiem - jeśli chodnik przed ich działką jest zasypany odśnieżają go, by wszyscy piesi mogli z niego swobodnie korzystać. Problem pojawia się dopiero w przypadku osób, które nie poczuwają się do tego, by działać dla wspólnego dobra - a tym samym nie respektują przepisów.

Obowiązek prawny

O przybliżenie i wyjaśnienie obowiązujących przepisów poprosiliśmy rzeczniczkę kieleckiej Straży Miejskiej, Marię Plutkę.
- W kwestii odśnieżania bazujemy na dwóch przepisach - jest to Ustawa o utrzymaniu porządku w gminach i wydany na jej podstawie Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Kielce, który przyjęto w formie uchwały Rady Miasta. Zgodnie z Ustawą, właściciele nieruchomości odpowiadają za utrzymanie czystości i porządku poprzez uprzątnięcie błota, śniegu, lodu czy innych zanieczyszczeń, jak na przykład liście. Mowa tu o chodnikach biegnących wzdłuż posesji - wyjaśniała Maria Plutka.
We wspomnianym przez rzeczniczkę Regulaminie znajdziemy ciąg dalszy przepisów zamieszczonych w Ustawie.

- Usunięcie zanieczyszczeń, w tym także śniegu i lodu, powinno się odbywać niezwłocznie po ich wystąpieniu. Natomiast mniej niebezpieczne zanieczyszczenia powinniśmy usuwać systematycznie, w miarę potrzeb - dodaje Maria Plutka.

W Regulaminie zamieszczono również informacje dotyczące tego, gdzie należy składować śnieg - powinniśmy robić to przy drodze, nie zrzucając go jednak na jezdnię, gdzie może stworzyć zagrożenie dla ruchu. Co ważne, nie należy usypywać zasp bliżej niż metr od drzew, ponieważ może im to zaszkodzić.

Wyjątek od reguły

Właściciele nieruchomości nie muszą odśnieżać chodników, na których dopuszczone jest parkowanie - czyli na przykład w strefie płatnego postoju. Stamtąd śnieg i lód usuwa zarządca drogi. Podobnie wygląda kwestia przystanków autobusowych.

Co z soplami i nawisami?

Ustawa i Regulamin informują nas także o tym, jak należy postępować, gdy na dachach naszych domów pojawią się śnieżne nawisy bądź sople.

- Wymagają one niezwłocznego usunięcia. Sytuację należy na bieżąco kontrolować, ponieważ zimą takie elementy mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla pieszych. Gdy nadchodzi fala opadów, potem mrozy i odwilż, nawisy śnieżne i sople mogą często spadać. W okresie odwilży należy zwracać na to szczególną uwagę - radzi Maria Plutka.

Straż Miejska cały czas na bieżąco informuje właścicieli nieruchomości o potrzebie odśnieżenia terenu, odgradza też niebezpieczne obszary. Od początku stycznia do dziś zgłoszeń dotyczących nieodśnieżonych bądź śliskich chodników odnotowano w Kielcach 19.

Uwaga na dachy o wielkich powierzchniach

Odpowiednie procedury obowiązują również w kwestii dachów. Uważają na nie przede wszystkim właściciele i zarządcy budynków o wielkopowierzchniowych pokryciach. W Kielcach jako taki można wymienić choćby dach na Galerii Echo. Ma on prawie 4 hektary.

- Zgodnie z dokumentacją dach galerii powinien udźwignąć około 150 kilogramów obciążenia na metr. Odśnieżanie go jest zalecane, gdy obciążenie przekracza 72 kilogramy. My tę procedurę wdrażamy już przy 55 kilogramach - zgodnie z własnymi wytycznymi. Dziś mamy tu 17 centymetrów śniegu, który na waży 32 kilogramy na metr kwadratowy - mówi Grzegorz Czekaj, dyrektor Galerii Echo, zapewniając, że jest bezpiecznie. Podkreśla również, że odśnieżanie dachu w sytuacji, gdy masa śniegu nie przekracza dopuszczalnych norm mija się z celem - jest niebezpieczne dla tych, którzy wykonują tę pracę oraz dla przechodniów w okolicy budynku, a w żaden sposób nie poprawia bezpieczeństwa osób przebywających w galerii.

Wysokie kary za nieodśnieżanie

Za niedopełnienie naszych obowiązków w kwestii odśnieżania grożą oczywiście kary - i to niemałe. Nie każdy jest świadomy tego, że w przypadku, gdy ze względu na nasze zaniedbania ucierpi przechodzień, ma on prawo nas pozwać.
- Do odpowiedzialności można pociągnąć właścicieli nieruchomości, użytkowników wieczystych, współwłaścicieli czy nawet organy zarządzające nieruchomościami, takie jak administracje i wspólnoty mieszkaniowe - mówi Maria Plutka, dodając: - Za nieodśnieżenie grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Z kolei za nieusunięcie nawisów lub sopli, a także ich nieodgrodzenie grozi areszt lub ponownie - kara grzywny. Niekiedy również nasi funkcjonariusze odgradzają niebezpieczne rejony i informują właścicieli o potrzebie usunięcia śniegu i sopli - zaznacza.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!



Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?



Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków




One urodzą w 2019. Indzie nowe baby boom



Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. Przemoc w rodzinie

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie